لوگو دکتر آس با سجاد عارفی نیا مرجع ورزش ایران، مبتکر بیزینس هوش مصنوعی خدمات ورزشی با ارائه برنامه تمرین تغذیه مکمل مربی باشگاه

" عنوان دکتر آس"

تست آمادگی جسمانی

" چکیده مقاله دکتر آس"

تست آمادگی جسمانی یک فرایند ارزیابی است که برای سنجش سطح فیزیکی و توانایی‌های جسمانی فرد انجام می‌شود. اهداف اصلی این تست‌ها شامل ارزیابی سطح تناسب اندام، قدرت عضلات، استقامت، انعطاف‌پذیری و سرعت است. این تست‌ها می‌توانند به عنوان یک ابزار مهم برای برنامه‌ریزی تمرینات و ورزش‌های مناسب برای هر فرد استفاده شوند. تست آمادگی جسمانی می‌تواند به افراد کمک کند تا برنامه‌های تمرینی مناسبی را برای بهبود وضعیت فیزیکی خود تعیین کنند و همچنین به مربیان و متخصصان ورزشی کمک کند تا برنامه‌های آموزشی شخصی‌سازی شده را برای افراد تهیه کنند.

نویسنده و محقق : سجاد عارفی نیا

مرجع ورزش ایران مرکز خدمات ورزشی ایران دکتر آس با سجاد عارفی نیا

فهرست مطالب

درآمدزایی در دکتر آس مرجع ورزش ایران سریعترین راه :

تست آمادگی جسمانی

" شرح دکتر آس"

* دقت کنیم چیزی که یاد میگیریم علمی درست و رو به رشد باشه نه مباحثی که در فضاهای مجازی به صورت غیر علمی گفته میشه خصوصا در مورد ورزش و سلامتی، پس با مقالات من در دکتر آس همراه باش *

کلیات مقاله تست آمادگی جسمانی

 • درک توجیه آزمون های مختلف و فرآیند جمع آوری داده ها
 • تمایز بین روش های آزمایش میدانی و آزمایشگاهی و مزایا یا معایب هر کدام
 • نمونه های مختلف بسیاری از تست های رایج را بررسی کنید
 • استفاده از بسیاری از تکنیک ها را بشناسید

تست آمادگی جسمانی

آمادگی جسمانی و تست تناسب اندام ممکن است اصطلاحاتی عملیاتی باشند که معنای آنها بر اساس هدف آزمون یا جمعیتی که داده ها به آن تعمیم داده می شود تغییر می کند. آزمون انتخابی باید با هدف خاصی مرتبط باشد، اما برخی از آزمون‌ها ممکن است برای جمعیت‌های مختلف مناسب‌تر باشند. مثالی را در نظر بگیرید که در آن داده‌های مربوط به سطح قدرت سالمندان را جمع‌آوری می‌کنید. مناسب ترین راه برای اندازه گیری قدرت چیست؟ دینامومتر قدرت گرفتن یا ددلیفت ۱RM؟ در حالی که ممکن است تعداد کمی از سالمندان وجود داشته باشند که به طور منظم تمرینات قدرتی انجام دهند، این احتمالاً عادی نیست.

به احتمال زیاد با بسیاری از افراد که تجربه بسیار کمی دارند کار خواهید کرد. در نتیجه، دادن یک دینامومتر قدرت گرفتن به آنها و گفتن اینکه آن را تا جایی که می توانند فشار دهند، ممکن است بهترین گزینه باشد. اگر جمعیت را طوری تغییر می دادند که شما با یک حرفه تاکتیکی مانند آتش نشانان کار می کردید چه؟ اکنون، ددلیفت احتمالاً گزینه بهتری است.

از نظر هدف، ممکن است به حوزه‌های خاصی از سلامت و تناسب اندام علاقه مند باشیم. در اینجا ۳ مورد رایج، مزایای تناسب اندام در هر کدام، و چند نمونه از روش هایی که ممکن است هر کدام را آزمایش کنیم، آورده شده است. به خاطر داشته باشید که بسیاری از مزایای مرتبط با سلامتی با فعالیت بدنی مرتبط است و لزوماً آمادگی جسمانی ندارد. آنها اغلب در هم تنیده می شوند زیرا افراد دارای آمادگی جسمانی عموماً از نظر بدنی نیز فعال هستند. اما برای دریافت مزایای مربوط به سلامت، لازم نیست کاملاً تناسب اندام باشید. بنابراین، از منظر مرتبط با سلامت، تشویق افزایش فعالیت بدنی مهم است، زیرا به طور کلی دستیابی به آن مانعی بسیار آسان‌تر از تناسب اندام است.[۱][۲]

جدول ۱۱.۱ تست آمادگی جسمانی و مزایای مرتبط با سلامتی
مشخصه نمونه های سود نمونه های تست
تناسب اندام قلبی عروقی
•کاهش خطر ابتلا به بیماری CV
•کاهش خطر مرگ و میر مرتبط با بیماری CV
• خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان را کاهش می دهد
•تست ورزشی درجه بندی شده (تردمیل یا دوچرخه)
• تست مرحله ای
• تست دویدن/ پیاده روی به موقع
•تست مصرف اکسیژن (VO2).
قدرت عضلانی
•افزایش توانایی انجام ADL
•افزایش تراکم استخوان
•کاهش از دست دادن توده عضلانی با افزایش سن
•کاهش خطر ابتلا به سندرم متابولیک & دیابت نوع دوم
• کاهش کمردرد و بروز آسیب
• ۱RM، ۳RM، ۵RM، یا تست ۱RM پیش بینی شده
• دینامومتر گرفتن دست
ترکیب بدنی
•کاهش خطر ابتلا به بیماری CV
•کاهش خطر ابتلا به سندرم متابولیک & دیابت نوع دوم
•کاهش خطر پوکی استخوان (در صورت در نظر گرفتن تراکم استخوان)
• اسکن DXA
• توزین هیدرواستاتیک
تجزیه و تحلیل امپدانس بیوالکتریک (BIA)
• پوسته
•BMI

هنگامی که هدف و جمعیتی که می‌خواهیم نتایج خود را به آن تعمیم دهیم مشخص شد، نوبت به انتخاب آزمون یا آزمون‌ها می‌رسد. به طور کلی، آزمونی باید انتخاب شود که قبلاً قابل اعتماد و معتبر بودن آن ثابت شده باشد. همانطور که گفته شد، بسیاری از مطالعات اعتبار سنجی و پایایی احتمالاً بر روی جمعیتی متفاوت از جمعیتی انجام شده است که امیدوارید با آن کار کنید، بنابراین در صورت امکان باید پایایی آزمون-آزمون مجدد را نیز ارزیابی کنید. بهترین راه برای افزایش قابلیت اطمینان این است که روش های خود را استاندارد کنید و مطمئن شوید که همیشه کارها را دقیقاً به همان روش انجام می دهید. آنها را به همان ترتیب، با شدت یکسان انجام دهید، و اگر آزمون شما شامل نشانه های کلامی است، مطمئن شوید که نشانه های یکسانی را به همه آزمودنی ها می دهید.

آزمایش آزمایشی یک راه عالی برای اطمینان از کارآمد بودن پروتکل یا دیدن اینکه کجا می‌تواند آن را بهبود بخشد، است. از نظر پایایی آزمون-آزمون مجدد، ممکن است واقع بینانه نباشد که از همه آزمودنی ها بخواهید بسته به نوع تست، آزمون را تکرار کنند. تصور کنید که یک آزمون VO2max را تکمیل کرده اید و به شما می گویند «کار عالی! دوباره این کار را انجام دهیم.» شما احتمالاً می توانید تعداد کمتری از افراد را متقاعد کنید که این کار را انجام دهند و این اغلب می تواند همراه با یک آزمایش آزمایشی انجام شود.

یک سوال بسیار مهم که باید در نظر گرفته شود این است که آیا آزمایش داوطلبان و آزمودنی های شما بی خطر است یا خیر. بسته به جمعیت، ممکن است بخواهید قبل از آزمایش آمادگی جسمانی به دنبال مجوز پزشکی باشید. اگر با افراد جوان و احتمالاً سالم کار می کنید، این ممکن است نگران کننده نباشد. اگر با افراد مسن کار می کنید، جایی که احتمال بیشتری وجود دارد که بخش بزرگی از نمونه شما داروهای مرتبط با قلب و عروق مصرف می کنند و مشکلات مربوط به سلامتی دارند، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند.

به جای اینکه این تصمیم را بگیرید، احتمالاً باید از نوعی پرسشنامه آمادگی استفاده کنید. محبوب ترین نسخه پرسشنامه PAR-Q یا آمادگی فعالیت بدنی است. این کوتاه است، تنها ۷ سوال، و بسیار آسان برای تفسیر. اگر داوطلبان شما به همه موارد “نه” پاسخ دادند، می توانند شرکت کنند. اگر به هر موردی پاسخ «بله» دادند، ابتدا باید یک توصیه پزشکی دریافت کنند.

جدول ۱۱.۲ پرسشنامه آمادگی فعالیت بدنی (PAR-Q)[3]
آره خیر سوال
آیا تا به حال پزشکتان گفته است که مشکل قلبی دارید و فقط باید فعالیت بدنی توصیه شده توسط پزشک انجام دهید؟
آیا هنگام انجام فعالیت بدنی در قفسه سینه خود احساس درد می کنید؟
آیا در یک ماه گذشته زمانی که فعالیت بدنی انجام نمی دادید دچار درد قفسه سینه شده اید؟
آیا به دلیل سرگیجه تعادل خود را از دست می دهید یا هرگز هوشیاری خود را از دست می دهید؟
آیا مشکل استخوان یا مفصلی دارید (مثلاً کمر، زانو یا لگن) که می تواند با تغییر در فعالیت بدنی شما بدتر شود؟
آیا پزشک شما در حال حاضر داروهایی (مثلاً قرص های آب) برای فشار خون یا بیماری قلبی شما تجویز می کند؟
آیا دلیل دیگری می دانید که چرا نباید فعالیت بدنی انجام دهید؟

آزمایشات آزمایشگاهی و میدانی در تست آمادگی جسمانی

تفاوت اصلی بین روش‌های آزمایش آزمایشگاهی و میدانی کاملاً توضیحی است، یکی در آزمایشگاه اتفاق می‌افتد و دیگری در هر جایی که جمعیت ساکن هستند انجام می‌شود. هر دو را می توان در تحقیقات مورد استفاده قرار داد، اما قطعاً به طور سنتی این انگ وجود داشته است که داده های جمع آوری شده آزمایشگاهی بهتر است و روش های مبتنی بر میدان اغلب در تست عملکرد استفاده می شود که در آن پژوهش ممکن است تمرکز نباشد. از لحاظ تاریخی، تا حدودی این تصور وجود داشته است، اما با افزایش فناوری و کوچک شدن اندازه بسیاری از تجهیزات، این خطوط کمی محو شده است. برخی از تجهیزات سنتی مبتنی بر آزمایشگاه قابل حمل‌تر شده‌اند و ممکن است در محیط‌های مبتنی بر فایل به کار گرفته شوند، و ما را وادار می‌کند تا دوباره تصور کنیم که یک آزمایشگاه تحقیقاتی واقعاً چیست.

مزایا و معایبی برای روش‌های آزمایش آزمایشگاهی و میدانی وجود دارد. از یک رویکرد صرفاً کمی و آماری، روش‌های آزمایش آزمایشگاهی تا آنجا که تجهیزات پیش می‌رود، همیشه معتبرتر و قابل اعتمادتر هستند. بنابراین روش های آزمایش آزمایشگاهی اغلب گزینه مطلوب برای تحقیق هستند، اما آنقدرها هم که فکر می کنید ساده نیست.

شکل 11.1 تصویری از دو مورد از مزایا و معایب آزمایش های میدانی و آزمایشگاهی (کنترل متغیر و اعتبار زیست محیطی) که به عنوان یک پیوستار تنظیم شده است.
شکل ۱۱.۱ تصویری از دو مورد از مزایا و معایب آزمایش های میدانی و آزمایشگاهی (کنترل متغیر و اعتبار زیست محیطی) که به عنوان یک پیوستار تنظیم شده است.

دو مورد از دلایل اصلی موافق یا مخالف هر کدام در شکل ۱۱.۱ در بالا نشان داده شده است. هنگامی که ما به دنبال پاسخ به یک سوال تحقیقی خاص هستیم، معمولاً یک متغیر داریم که دستکاری می‌شود (متغیر مستقل)، یک متغیر اندازه‌گیری می‌شود تا ببینیم چگونه تغییرات متغیر مستقل ممکن است منجر به تغییرات دیگر شود (متغیر وابسته) و بقیه متغیرها متغیرها ثابت نگه داشته می شوند یا حذف می شوند. این کار به این دلیل انجام می شود که بتوانیم از نحوه انعکاس تغییرات یک متغیر در متغیر دیگر مطمئن باشیم. اجازه دادن به متغیرهای دیگر برای نوسان در مطالعه نتایج و تفسیر ما را پیچیده خواهد کرد. این یک مزیت بزرگ برای آزمایش آزمایشگاهی است. شما مجبور نخواهید بود با هیچ گونه دما یا تغییرات آب و هوایی دیگری که ممکن است در بیرون رخ دهد، مقابله کنید.

حواس پرتی مانند سایر افراد در یک محیط آزمایشی را می توان محدود یا حذف کرد. آزمایش میدانی باید با این موضوع برخورد کند و ممکن است نتایج را پیچیده کند. اگر تست در فضای باز انجام می شود، باید مطمئن شوید که همه متغیرها بین جلسات تست ثابت هستند. اما اگر به دنبال تغییر در طول سال در برخی از آزمون ها هستید، چه؟ دمای هوا در ژانویه با دمای ماه آگوست بسیار متفاوت است و کار زیادی نمی توانید در مورد آن انجام دهید. خطایی را که این معرفی می کند باید تصدیق و در تفسیر مورد توجه قرار گیرد. حتی هنگام استفاده از آزمایش میدانی در داخل خانه، عوامل محیطی وجود دارد که ما اغلب نمی توانیم آنها را کنترل کنیم. بنابراین، این یک نقطه ضعف برای آزمایش میدانی است.

یکی از مزیت های بزرگ آزمایش میدانی این است که اغلب دارای اعتبار زیست محیطی بسیار قوی است. اعتبار اکولوژیکی به این موضوع اشاره دارد که سناریوی آزمون و آزمایش چقدر واقعی و شبیه به یک موقعیت خاص زندگی واقعی است. مثالی را در نظر بگیرید که در آن ما در حال انجام یک تحلیل بیومکانیکی از حرکات کارگران در یک انبار بزرگ هستیم. با استفاده از روش‌های جمع‌آوری داده‌های میدانی که حداقل تهاجمی هستند، کارگر ممکن است بتواند به انجام کار عادی خود در حین جمع‌آوری داده‌ها ادامه دهد. اگر از آنالیز مبتنی بر ویدئو یا حسگرهای اینرسی پوشیدنی استفاده کنیم، کارگر می‌تواند وظایف عادی خود را انجام دهد و حتی ممکن است متوجه جمع‌آوری داده‌ها نشود. برای همین مثال یک رویکرد مبتنی بر آزمایشگاه را در نظر بگیرید.

اکنون ما کارگر را وارد آزمایشگاه کردیم و ما یک راه اندازی مشابه، اما نه یکسان با ایستگاه کاری آنها داریم. اکنون از آنها می خواهیم چندین نشانگر بازتابنده و لباس های بسیار تنگ بپوشند تا بتوانیم حرکت آنها را با دوربین های مادون قرمز که در یک دکل سفارشی نصب شده در اطراف اتاق قرار گرفته اند، ردیابی کنیم. در حالی که ما سعی می کنیم محیط کار واقعی را در آزمایشگاه بازسازی کنیم، به دلیل کنترل هایی که در محل قرار می دهیم، اغلب بسیار متفاوت است. یک آزمایشگاه تحقیقاتی همچنین ممکن است برای برخی افراد ترسناک باشد، بنابراین داده های آنها ممکن است دقیق ترین نمایش حرکات طبیعی آنها نباشد. همانطور که می بینید این یک استدلال به نفع آزمایش میدانی و علیه آزمایش آزمایشگاهی است.

جدول ۱۱.۳ جدول مزایای بالقوه (+) و معایب (-) روش های آزمایش آزمایشگاهی و میدانی.
مورد تست آزمایشگاهی تست میدانی
کنترل محیطی +
اعتبار اکولوژیکی +
راحتی شرکت کننده +
پریزهای برق + ?
کنترل عوامل حواس پرتی + –؟ +
کم تهاجمی – ? +
زمان
علاقه شرکت کنندگان به پروژه ?

جدول ۱۱.۳ فهرستی غیر جامع از مزایا و معایب بالقوه را نشان می دهد. توجه به این نکته ضروری است که اینها لزوماً مانند آنچه در بالا می بینید، پیوسته نیستند. یک حرفه ای برای یکی همیشه برای دیگری مخالف نیست. کنترل محیطی و اعتبار اکولوژیکی قبلاً در بالا مورد بحث قرار گرفته است. تست میدانی شرکت کنندگان را در محیط معمولی خود نگه می دارد. این بدان معناست که آنها احتمالاً در آن محیط راحت تر خواهند بود. این اغلب منجر به عملکرد “واقعی” می شود. این می تواند یک مزیت آزمایش میدانی باشد و به طور بالقوه می تواند یک نقطه ضعف آزمایش آزمایشگاهی باشد. البته، این واقعاً به آنچه در آزمایشگاه آزمایش می شود بستگی دارد.

یکی از مزیت‌های آزمایش آزمایشگاهی این است که نگران شارژ باتری‌ها و دستگاه‌ها نخواهید بود زیرا احتمالاً پریزهای برق در نزدیکی شما وجود دارد. اگر در حال انجام آزمایشات میدانی در یک دستگاه الکترونیکی هستید و باتری از بین می رود، اساساً جمع آوری داده ها تمام شده است، مگر اینکه باتری پشتیبان داشته باشید.

همانطور که قبلا ذکر شد، آزمایش آزمایشگاهی یک مزیت عمده در کنترل متغیر دارد. آزمایش میدانی این مزیت را ندارد. بسته به آنچه در حال آزمایش است، این می تواند به عنوان یک نقطه ضعف یا یک مزیت در نظر گرفته شود. یک تست قدرت را در نظر بگیرید که در آن دیگرانی که مورد آزمایش قرار می گیرند، شرکت کنندگان را تماشا می کنند و تشویق می کنند. این تشویق ممکن است به عملکرد شرکت‌کنندگان کمک کند، اما چگونه باید به آن نگریست؟

استاندارد کردن میزان تشویق داده شده دشوار است، پس چگونه می توانیم آن را کنترل کنیم؟ اگر اینطور در نظر گرفته شود، به نظر یک نقطه ضعف است که ما نمی خواهیم. اما، اگر این آزمایش در یک جمعیت ورزشکار بود، محیط واقعی آنها اغلب شامل تشویق و تشویق می شود، بنابراین این امر اعتبار زیست محیطی را افزایش می دهد.

رقابت بین شرکت کنندگان می تواند حواس پرتی دیگری باشد که می تواند هم به عنوان یک مزیت یا هم به عنوان نقطه ضعف تلقی شود. بنابراین، شما باید این را با دقت بسته به زمینه هر موقعیت در نظر بگیرید.

یکی دیگر از مزایای بالقوه آزمایش میدانی این است که اغلب می تواند حداقل تهاجمی باشد. هرچه شرکت‌کننده کمتر متوجه شود که مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، احتمال بیشتری وجود دارد که طبق معمول عمل کنند. برعکس اغلب در آزمایشات آزمایشگاهی صادق است، بنابراین ما باید سعی کنیم شرکت کنندگان را تا حد امکان راحت کنیم. این امر به شدت به نوع تجهیزات جمع آوری داده مورد استفاده بستگی دارد. تعداد زیادی از تجهیزات خارجی از نظر اندازه و وزن کاهش یافته است، بنابراین ممکن است دیگر آن قدر بزرگ نباشد.

زمانی که از برنامه عادی شرکت کنندگان گرفته می شود، می تواند تا آنجا که مشارکت پژوهشی پیش می رود، یک عامل بازدارنده بزرگ باشد. آزمایش میدانی اغلب می تواند خیلی سریع یا گاهی به طور همزمان در طول روال عادی انجام شود. تست سرعت ورزشکاران را در نظر بگیرید. ورزشکاران در بسیاری از ورزش‌ها دوی سرعت را برای آماده‌سازی انجام می‌دهند و در ورزش‌هایی مانند بیسبال یا سافت بال، ممکن است در حین تمرین به عنوان بخشی از توسعه مهارت، پایه‌ها را اجرا کنند. به این ترتیب، می‌توان تست‌های سرعتی را مطابق با هر یک از آن رویدادها تنظیم کرد. اما، باید در اوایل جلسه، داده ها را جمع آوری کنید، زیرا خستگی ممکن است بعداً نتایج را تغییر دهد، به خصوص اگر از یک جلسه شرطی سازی باشد.

در نهایت، علاقه مندی شرکت کنندگان به پروژه حداقل از دو جهت سودمند است. اول، به استخدام موضوع کمک خواهد کرد. دوم، شرکت‌کنندگانی که واقعاً به نتایج علاقه‌مند هستند ممکن است در برخی از آزمون‌ها بهتر از آنهایی که بی‌تفاوت‌تر هستند، عمل کنند. اینکه آیا این یک مزیت یا ضرر برای آزمایش آزمایشگاهی است یا نه، بسیار به زمینه خاص بستگی دارد. برخی از مطالعات انگیزه ای برای شرکت کنندگان فراهم می کند، که دلیل شرکت آنها خواهد بود، اما برخی دیگر ممکن است به دلیل علاقه واقعی شرکت کنند. با آزمایش میدانی، به ویژه در تست مبتنی بر عملکرد، اکثر شرکت کنندگان علاقه زیادی به داده های خود دارند. آنها می خواهند بدانند که آیا بهتر می شوند یا خیر.

مقوله ها و نمونه های تست آمادگی جسمانی

در زیر چند نمونه از تست آمادگی جسمانی در سه دسته آمادگی قلبی عروقی، قدرت عضلانی و ترکیب بدن مورد بحث قرار خواهد گرفت. اینها برخی از متداول ترین دسته ها هستند و باید شروع کنید تا ببینید که چگونه برخی از رویه های کمی که قبلاً در مورد آنها بحث شد در کنار آنها استفاده می شود.

تناسب اندام قلبی عروقی

هنگامی که در مورد تناسب اندام قلبی و عروقی بحث می کنیم، اغلب در مورد قدرت هوازی یا توانایی سیستم قلبی عروقی ما برای تامین خون اکسیژن دار به عضلات در حال کار ما صحبت می کنیم.۱ ما هر دو روش آزمایشگاهی و میدانی برای ارزیابی این موضوع داریم. روش‌های آزمایشگاهی به همان دلایلی که قبلاً ذکر شد، مطمئن‌ترین و معتبرترین روش‌ها خواهند بود. در واقع، برخی از روش‌های مبتنی بر میدان از رگرسیون یا معادلات پیش‌بینی ساخته شده از مطالعات مبتنی بر آزمایشگاه استفاده می‌کنند، همانطور که در زیر نشان داده شده است.

در آزمایشگاه، اکسیژن مصرفی اغلب به طور غیر مستقیم از طریق کالریمتری گاز اندازه گیری می شود. غلظت گاز آزمایشگاه یا مشخص است یا اندازه گیری می شود و سپس یک چرخ متابولیک گازهای خارج شده در طول تهویه را اندازه گیری می کند. بنابراین تفاوت در میزان اکسیژن در اتاق و آنچه که دفع می شود همان چیزی است که در طول تمرین استفاده می شود. این آزمون‌ها می‌توانند آزمون‌های حداکثر تلاش برای استخراج VO2max یا معمولاً یک VO2 باشند. پیک، یا می‌تواند تست‌های تلاش زیر حداکثری باشد که بعداً VO2حداکثر را پیش‌بینی می‌کند.

روش های مبتنی بر آزمایشگاه
 • اندازه گیری O2 مصرف شده (کالری سنجی گاز) در طول انواع مختلف تمرینات استقامتی
  • آزمون حداکثر (VO2حداکثر یا VO2 اوج)
  • آزمون زیر حداکثر (تخمین VO2حداکثر)

ممکن است از خود بپرسید که آیا این روش ها قابل اعتمادترین و معتبرترین هستند؟ چرا کسی باید از روش دیگری استفاده کند؟ برخی از دلایل اصلی هزینه تجهیزات، زمان اندازه گیری و دشواری انجام آزمایش است. این فرصت را برای روش های میدانی ایجاد می کند. چندین گزینه برای انتخاب وجود دارد و همه آنها در زیر لیست نشده اند.

روش های میدانی
 • تست مرحله ای
 • دویدن از راه دور
 • تست پیاده روی ۱ مایلی راکپورت
 • روش های غیر تمرینی پیش بینی VO2حداکثر

بیایید نگاهی عمیق‌تر به استفاده از روش غیر تمرینی پیش‌بینی VO بیاندازیم۲حداکثر. مشابه سایر معادلات رگرسیون که دیده ایم، آنها به متغیرهای پیش بینی کننده نیاز دارند. معادلات پیش‌بینی غیر تمرینی زیادی وجود دارد، اما برای اختصار فقط در مورد یکی بحث می‌کنیم. متیوز و همکارانش معادله‌ای پیش‌بینی می‌کنند که به سن، جنس، قد، توده بدن، درصد چربی بدن و سطح فعالیت نیاز دارد.[۴]

VO2max=(0.133age)(۰.۰۰۵age2)+(11.403sex)+(1.463PA-R)+(9.17height)(۰.۲۵۴mass)+34.142

در جایی که جنسیت برای زنان ۰ و برای مردان ۱ است، PA-R رتبه‌بندی فعالیت بدنی جکسون و همکاران است. ۱۹۹۰، [۵] قد بر حسب متر و توده بدن بر حسب کیلوگرم اندازه گیری می شود.

این معادله با آزمایش نزدیک به ۸۰۰ آزمودنی در محدوده سنی ۲۰ تا ۷۹ ایجاد شد. اگر به فصل ۳ برگردید، باید بر اساس تعداد متغیرهای پیش بینی موجود در معادله، نمونه بزرگی را انتظار داشت. معادله با استفاده از این متغیرها برای پیش‌بینی مقدار حداکثر VO2حداکثر اندازه‌گیری شده ایجاد شد. مقدار R2 در ۰.۷۴ بسیار خوب است. یک نگاه دیگر به معادله بیندازید. به یاد داشته باشید که معادلات رگرسیون از متغیرهای پیش بینی کننده استفاده می کنند و آنها را در ضرایب ضرب می کنند. آیا می توانید هر متغیر و ضرایب آنها را تشخیص دهید؟ بر اساس مقدار هر ضریب که در آن ضرب می شوند، آیا می توانید حدس بزنید کدام متغیر بیشترین مقدار پیش بینی را در معادله دارد؟

جنسیت بزرگترین ضریب را دارد، اما در واقع کمی پیچیده تر است. نرها با ۱ و ماده ها ۰ کد می شوند، بنابراین اگر این معادله برای یک مرد باشد، اساساً ۱۱.۴۰۳ را اضافه می کنیم و اگر برای یک ماده باشد، چیزی اضافه نمی کنیم. این یکی از انتقادات به این معادله است و احتمالاً چرا در حال حاضر بسیاری از معادلات پیش‌بینی مجزا برای جمعیت‌های مرد و زن وجود دارد. به نظر می رسد سن نیز مهم است زیرا ۲ بار در معادله گنجانده شده است. همچنین باید به مقدار ثابت ۳۴.۱۵۲ یا چیزی که ممکن است وقفه y نیز نامیده شود توجه کنید. امیدواریم که این امر تا حدودی معادلات پیش‌بینی را ابهام‌زدایی کرده باشد، حتی زمانی که متغیرهای زیادی گنجانده شده است.

قدرت عضلانی

قدرت را می توان به عنوان توانایی تولید نیرو در یک سرعت معین تعریف کرد.[۶] همانطور که قبلاً مشاهده کردیم، وجود دارد هنگامی که قدرت افزایش می یابد، در همه جمعیت ها سودمند است. بنابراین، تعیین کمیت مهم است. مردم اغلب قدرت را به عنوان یک مقدار واحد تصور می کنند، مانند مقدار اوج وزنه ای که می توان آن را بلند کرد، اما این یک درک بسیار ابتدایی از قدرت است. نیروهایی که تولید می کنیم در طول زمان در طول هر حرکت به دلیل عوامل زیادی مانند مزیت مکانیکی تغییر می کنند. اگر وزنه بردارید احتمالاً این را می دانید زیرا قسمت های خاصی از وزنه برداری بسیار دشوارتر از بقیه به نظر می رسد. درک چگونگی تولید نیروها و گشتاورها در طول حرکت، تصویر بسیار دقیق تری از ویژگی های قدرت ارائه می دهد. همراه با یک مقدار اوج، سرعت ایجاد نیرو نیز ممکن است مورد توجه باشد. بسیاری از مواقع، به خصوص در ورزش، وجود دارد که میزان رشد نیرو از حداکثر مقدار نیروی تولید شده مهمتر است.

تست های قدرت آزمایشگاهی به ویژه در اندازه گیری این نوع متغیرها خوب هستند. انواع مختلفی از این آزمایش ها وجود دارد، اما همه از نوعی دستگاه الکترونیکی برای جمع آوری داده ها استفاده می کنند. برخی قادر به کنترل متغیرهایی مانند سرعت (ایزوسینتیک) یا نیرو (ایزوتونیک) هستند و برخی دیگر موقعیت را ثابت نگه می دارند (ایزومتریک). اینها همه مفید هستند اما ممکن است تا آنجا که حرکات واقعی زندگی می کنند واقع بینانه نباشند. به عنوان مثال، ما هرگز سرعت یکسانی را در طول یک حرکت تولید نمی کنیم، بنابراین دستگاه های ایزوکینتیک از نظر اعتبار زیست محیطی محدود هستند.

یک قطعه معمولی از تجهیزات آزمایشگاهی که بسیاری از آزمایشات مختلف را می توان بر روی آن انجام داد، صفحه نیرو است. نیرو و زمان را اندازه گیری می کند و بسیاری از متغیرهای دیگر را می توان از روی آن محاسبه کرد. شتاب‌سنج‌ها و واحدهای اندازه‌گیری اینرسی (IMU) با اندازه‌گیری تغییرات مبتنی بر موقعیت در طول زمان به ما کمک می‌کنند. اینها در حال کاهش قیمت هستند و نسبتاً قابل حمل هستند، بنابراین ممکن است در آزمایشات میدانی نیز استفاده شوند.

در مورد تست های میدانی، تست قدرت گرفتن احتمالا ساده ترین تست برای انجام است و هیچ دانش یا تجربه تمرینی پیش نیازی ندارد. این به هیچ وجه کامل نیست، اما کار می کند زیرا افرادی که به اندازه کافی قوی هستند تا اجسام سنگین را بلند کنند یا حرکت دهند، معمولاً باید بتوانند آن اشیاء را نگه دارند. این آزمایش‌ها همچنین بسیار سریع هستند، بنابراین ممکن است انتخاب «رفتن به» برای طیف وسیعی از جمعیت‌ها باشند. تست‌های حداکثر تکرار تمرین‌های خاص معمولاً گزینه‌های بسیار بهتری هستند، اما نمی‌توان آن‌ها را برای همه به یک شکل اعمال کرد.

به عنوان مثال، تست اسکوات پشت ۱ RM یک معیار عالی برای سنجش قدرت کلی است. اما آیا می توانید این آزمایش را در جمعیتی آموزش ندیده انجام دهید؟ اگر کسی تجربه یک لیفت خاص را نداشته باشد، اگر آن را با حداکثر تلاش انجام دهد، تکنیک ضعیف او می تواند منجر به آسیب شود. بنابراین، افراد باید قبل از انجام تست، تجربه لازم را داشته باشند و با افزایش تجربه بالابرها، اعتبار آزمون افزایش می‌یابد. تست‌های حداکثری تکرار بهترین آزمون میدانی قدرت در ورزشکاران و جمعیت‌های دارای آمادگی جسمانی در صورت وجود تجربه کافی است. همچنین می توانید از آزمون های حداکثر تکرار زیر حداکثر برای پیش بینی مقادیر ۱RM استفاده کنید.

روش های مبتنی بر آزمایشگاه
 • دستگاه های ایزوکنتیک
 • تست های ایزومتریک
 • صفحات نیرو
 • شتاب سنج ها و سنسورهای اینرسی
شکل 11.2 تصویر ورزشکاری که تست کشش ایزومتریک وسط ران را روی صفحات نیروی دو طرفه انجام می دهد.
شکل ۱۱.۲ تصویر یک ورزشکار در حال انجام تست کشش ایزومتریک وسط ران روی صفحات نیروی دو طرفه

شکل ۱۱.۲ نمونه ای از آزمون ایزومتریک را نشان می دهد. این ورزشکار در حالی که روی ۲ صفحه نیروی مجاور ایستاده است، یک میله غیرقابل حرکت را می کشد. هر چه بیشتر می کشد، نیروی بیشتری به زمین وارد می کند و بنابراین به صفحات نیرو که روی آن ایستاده است. متغیرهای زیادی وجود دارد که می‌توان آنها را از آزمایشی که روی صفحات نیرو انجام می‌شود اندازه‌گیری کرد، اما برای اختصار فقط یک زوج برجسته می‌شوند. اوج نیرو صرفاً بالاترین مقدار تولید شده است و این را می توان در منحنی نیرو-زمان در شکل ۱۱.۳ زیر مشاهده کرد. سرعت توسعه نیرو، شیب خط بین ۲ نقطه تنظیم است. هر چه شیب تندتر باشد، نیرو سریعتر ایجاد می شود. بسته به کار یا ورزش، یکی یا هر دوی اینها ممکن است مهم باشد.

شکل 11.3 منحنی نیرو-زمان که هم اوج نیرو و هم سرعت توسعه نیرو را نشان می دهد.
شکل ۱۱.۳ منحنی نیرو-زمان که هم اوج نیرو و هم سرعت توسعه نیرو را نشان می دهد.

یکی دیگر از مزایای آزمایش آزمایشگاهی مانند این نسبت به تست قدرت سنتی با یک تکرار حداکثر (۱RM) این است که همیشه یک مقدار تولید می شود. همانطور که با آزمایش ۱RM خواهیم دید، ممکن است یک سوژه بتواند یک لیفت را از دست بدهد و سپس برای تولید یک مقدار معتبر بیش از حد خسته شود.

روش های میدانی
 • تکرار حداکثر تست
 • دینامومتر قدرت گرفتن
 • شتاب سنج ها و سنسورهای اینرسی

شکل ۱۱.۴ یک پروتکل پایه ۱RM را نشان می دهد. پروتکل های مختلفی وجود دارد، اما همه آنها باید شامل گرم کردن کافی و افزایش تدریجی وزن بعد از هر بلند کردن موفقیت آمیز باشند. در حالی که پروتکل های زیادی برای انتخاب وجود دارد، پس از انتخاب یکی، باید استاندارد شده و به طور مداوم مورد استفاده قرار گیرد تا قابلیت اطمینان از بین نرود.

شکل 11.4 یک پروتکل اصلی حداکثر یک تکرار.
شکل ۱۱.۴ یک پروتکل اصلی حداکثر یک تکرار.

همانطور که پروتکل نشان داده شده در شکل ۱۱.۴ را دنبال می کنید، به شدت مایل است که افراد حدس یا تخمین بسیار واقع بینانه ای از مقدار واقعی ۱RM آنها داشته باشند. چه آنها در تلاش نهایی موفق باشند یا نه، خود تلاش باعث ایجاد خستگی می شود که بر تلاش های بعدی تأثیر می گذارد. بنابراین، اگر آنها بار را کمتر یا بیش از حد تخمین بزنند، مقداری تلاش را برای کاهش اعتبار اندازه گیری هدر داده اند. هرچه بیشتر این کار را انجام دهند، بدتر خواهد بود. به همین دلیل، بسیاری اغلب استفاده از معادلات پیش‌بینی ۱RM را از بارهای زیر حداکثری که چند بار برداشته شده‌اند، انتخاب می‌کنند (نمونه‌ای در زیر نشان داده شده است). بدترین حالت در تست ۱RM این است که ورزشکار اولین تلاش و چندین تلاش بعدی را از دست بدهد که منجر به خستگی بیش از حد برای تکمیل یک لیفت می شود. اگر بالا بردن را کامل نکنند، هیچ داده ای وجود ندارد.

۱RM=(0.033reps completedload)+load

ترکیب بدنی

از آنجایی که چاقی با بسیاری از پیامدهای منفی بهداشتی مرتبط است، منطقی است که باید کمیت شود. در حالی که بسیاری مایلند از یک اندازه گیری ساده مانند شاخص توده بدنی (BMI) برای ارزیابی این موضوع استفاده کنند، اما دارای اشکالاتی است. برای روشن بودن، BMI باید روش انتخابی در هنگام کار با جمعیت زیاد باشد، زیرا تنها ۲ متغیر (قد و وزن) مورد نیاز است و می توان به سرعت محاسبه کرد. همانطور که گفته شد، ترکیب بدن را کمیت نمی کند زیرا واقعاً چیزی در مورد بافت هایی که در وزن بدن گنجانده شده اند توضیح نمی دهد. چاقی به طور خاص به چربی اضافی بدن اشاره دارد، در حالی که اضافه وزن می تواند هر زمانی اتفاق بیفتد که وزن بدن بالاتر از حد توصیه شده برای یک قد معین باشد.

وزن می تواند از چندین بافت مختلف باشد، نه فقط چربی. افراد زیادی هستند که کاملاً لاغر هستند اما به دلیل توده عضلانی اضافه وزن در نظر گرفته می شوند. در صورت امکان، ترکیب بدن باید اندازه گیری شود زیرا تصویر بسیار عمیق تری از ساختار بافت ما ارائه می دهد. توضیح اندازه‌گیری ترکیب بدن هدف این کتاب درسی نیست، اما برخی از بخش‌های آن را در اینجا برجسته می‌کند زیرا از برخی تکنیک‌های آماری که قبلاً بحث شد استفاده می‌کند.

روش های مبتنی بر آزمایشگاه
 • DXA
 • توزین هیدرواستاتیک (زیر آب).
 • پلتیسموگرافی جابجایی هوا (BodPod)
 • تجزیه و تحلیل امپدانس بیوالکتریک (BIA)
 • رقیق سازی ایزوتوپی
روش های میدانی
 • اندازه گیری چین خوردگی پوست
 • تجزیه و تحلیل امپدانس بیوالکتریک (BIA)

جذب سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه (DXA) و هیدرواستاتیک (توزین در زیر آب) معتبرترین گزینه ها هستند، اما بسیار گران هستند. آنها برای تحقیق عالی هستند، اما بسیاری از آنها را در سالن های ورزشی، مراکز تناسب اندام یا باشگاه های سلامت نخواهید دید. به احتمال زیاد در آنجا از کولیس های پوستی استفاده می شود. یکی از انواع دستگاه هایی که روز به روز بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد آنالیز امپدانس بیوالکتریک یا BIA است. اینها می توانند قیمت بسیار زیادی داشته باشند، و شما از نظر قابلیت اطمینان، آنچه را که برای آن پرداخت می کنید، دریافت می کنید. مقیاس های زیادی وجود دارد که اکنون BIA در آنها ادغام شده است. اینها اغلب به اندازه سایر آزمایشات آزمایشگاهی ما معتبر نیستند، اما اغلب قابل اعتماد هستند. این به این معنی است که ممکن است همچنان برای ردیابی تغییرات در طول زمان استفاده شود زیرا حداقل جهت روند را نشان می‌دهند حتی اگر به دقت مقدار قابل اعتماد نباشد.

یکی از مواردی که اغلب در مورد اکثر این دستگاه ها اشتباه گرفته می شود این است که آنها در واقع درصد چربی بدن را اندازه نمی گیرند. بیشتر آنها تراکم بدن را اندازه گیری می کنند و سپس درصد چربی بدن را از آن پیش بینی می کنند. این امکان پذیر است زیرا تفاوتی در تراکم بافت بین بافت چربی و غیر چربی وجود دارد.

بیایید نگاهی گذرا به نحوه عملکرد این روش در مثالی از توزین زیر آب بیندازیم. بر اساس اصل ارشمیدس، می توانیم چگالی بدن را محاسبه کنیم. برای انجام این کار، باید وزن یا وزن خشک در خشکی، وزن زیر آب، چگالی آب و حجم هوای باقیمانده ریه ها را تعیین کنیم. هنگامی که همه آنها را محاسبه یا اندازه گیری می کنیم، می توانیم چگالی بدن را محاسبه کنیم.

Where Db = body density, Wd = dry weight in kg, Ww = water weight in kg, Dw = density of water (≈۰.۹۹۷), and RV = residual air volume.

از آنجا، می‌توانیم از فرمول سیری یا بروزک برای پیش‌بینی درصد چربی بدن استفاده کنیم. در حالی که آنها کمی متفاوت تنظیم شده اند، آنها هنوز هم تکنیک های مبتنی بر رگرسیون هستند. ضرب در ۱۰۰ به سادگی نسبت ها را به درصد تبدیل می کند.

Siri (1961) % fat=[(4.95÷Db)۴.۵۰۰]۱۰۰

Brozek et al. (1963) % fat=[(4.57÷Db)۴.۱۴۲]۱۰۰

نکته پایانی در اینجا این است که اغلب باید برای جمعیت آزمایش شده خود توضیح دهید که نتایج حاصل از آزمایش ترکیب بدن می تواند میزان چربی و توده بدون چربی بدن را نشان دهد. آنها میزان توده عضلانی را آشکار نمی کنند. به عنوان مثال، مردم اغلب فکر می کنند که اگر ۱۵٪ چربی بدنشان باشد، باید ۸۵٪ ماهیچه باشند، اما استخوان ها، اندام ها، بافت همبند و غیره خود را فراموش می کنند. برخی از دستگاه ها (مانند DXA) می توانند توده استخوانی را جدا کرده و به بدنشان بدهند. دقت بیشتر

شاخص توده بدنی (BMI)

BMI=weight (kg) ÷ height (m)2

به دلیل سهولت استفاده در اینجا دوباره به BMI پرداخته خواهد شد. این می‌تواند مشکلاتی را در محدوده‌ای که اغلب به‌عنوان محدوده «عادی» یا «وزن سالم» طبقه‌بندی می‌شود، داشته باشد، اما اغلب در محدوده چاقی معتبر است. می توانید مقادیر و دسته تفسیر آنها را در جدول ۱۱.۴ مشاهده کنید. داده های جدول ۱۱.۴ از CDC آمده است، اما دیگران ممکن است دسته های بیشتری را در محدوده چاق با سطوح مختلف ارائه دهند.[۱۱]

جدول ۱۱.۴ دسته ها و معیارهای شاخص توده بدنی (BMI).
دسته بندی از جانب به
کمبود وزن <18.5
نرمال (وزن سالم) ۱۸.۵ ۲۵
اضافه وزن ۲۵ ۳۰
چاق >30

BMI معمولاً در تحقیقات اپیدمیولوژی استفاده می شود زیرا محققان می توانند مقادیر زیادی از داده های قد و وزن را جمع آوری کنند و به راحتی این اندازه گیری را محاسبه کنند، اغلب بدون دیدن افرادی که اندازه گیری شده اند.

اگر کسی بخواهد BMI خود را تغییر دهد، بهترین روش چیست؟ با فرض اینکه شما با یک بزرگسال کار می کنید، آنها واقعا نمی توانند قد خود را تغییر دهند، بنابراین وزن باید هدفمند باشد. بر اساس معادله، ممکن است متوجه شده باشید که افراد بلند قد در اینجا مزیت دارند و این مزیت نمایی است. از آنجایی که قد مجذور می شود، کاهش یا افزایش وزن و مشاهده تغییرات بیشتر در BMI نسبت به افراد کوتاه قد برای افراد قد بلندتر آسان تر خواهد بود.

سوالات متداول تست آمادگی جسمانی

آمادگی جسمانی به زبان ساده

آمادگی جسمانی به معنای آماده بودن بدن برای انجام فعالیت‌های روزمره یا ورزش است. برای داشتن آمادگی جسمانی، باید ورزش کردن، خواب کافی داشتن، و مواد غذایی سالم مصرف کرد. به این ترتیب می‌توانیم بدن خود را برای انجام فعالیت‌های روزمره و ورزش آماده کنیم.

ساده ترین روشهای سنجش و تست میزان آمادگی جسمانی

برای سنجش و تست میزان آمادگی جسمانی، می‌توانید از روش‌های ساده‌ای استفاده کنید. برخی از این روش‌ها عبارتند از: ۱. آزمون ورزشی: انجام آزمون‌های ورزشی مانند دویدن، شنا کردن یا انجام تمرینات ورزشی خاص برای ارزیابی سطح استقامت و توانایی فیزیکی. ۲. اندازه گیری ضربان قلب: اندازه گیری نرخ ضربان قلب در حین و بعد از فعالیت‌های ورزشی به شما کمک می‌کند تا میزان آمادگی قلبی و عروقی خود را بسنجید. ۳. اندازه گیری ضربان خون: اندازه گیری فشار خون به شما کمک می‌کند تا سلامت قلب و عروق خود را بررسی کنید. ۴. اندازه گیری انعطاف پذیری: انجام تمرین‌های انعطاف پذیری مانند خم شدن و کشیده شدن به شما کمک می‌کند تا میزان انعطاف پذیری و انعطاف‌پذیری عضلات و مفاصل خود را بسنجید. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا میزان آمادگی جسمانی خود را بسنجید و برای بهبود آن برنامه‌ریزی کنید.

جدیدترین روشهای سنجش و تست آمادگی جسمانی

جدیدترین روش‌های سنجش و تست آمادگی جسمانی شامل استفاده از فناوری‌های پیشرفته و دستگاه‌های الکترونیکی است. برخی از این روش‌ها عبارتند از: ۱. سنسورهای پوشیدنی: استفاده از سنسورها و دستگاه‌های پوشیدنی مانند ساعت‌های هوشمند یا بندهای فیتنس که می‌توانند فعالیت‌های فیزیکی، ضربان قلب، میزان خواب و سایر شاخص‌های بهداشتی را اندازه گیری کنند. ۲. آزمون‌های تنفسی: استفاده از دستگاه‌ها و سنسورهایی که می‌توانند نرخ تنفس و حجم تنفس را اندازه گیری کنند و از آنها برای ارزیابی سطح تنفس و آمادگی جسمانی استفاده کرد. ۳. تصویربرداری مغزی: استفاده از تکنولوژی‌های تصویربرداری مغزی مانند EEG (الکتروانسفالوگرافی) برای بررسی و اندازه گیری فعالیت مغزی در حین فعالیت‌های ورزشی و استراحت. ۴. تجزیه و تحلیل داده‌ها: استفاده از سیستم‌های هوش مصنوعی و تحلیل داده‌ها برای بررسی و ارزیابی شاخص‌های مختلف آمادگی جسمانی و ارائه راهکارهای بهبود. این روش‌ها با استفاده از فناوری‌های پیشرفته می‌توانند به شما کمک کنند تا به شیوه‌های دقیق‌تر و جامع‌تری آمادگی جسمانی خود را سنجیده و بهبود بخشید.

رایجترین روشهای سنجش و تست آمادگی جسمانی

رایج‌ترین روش‌های سنجش و تست آمادگی جسمانی شامل موارد زیر می‌شود: ۱. آزمون VO2 max: این آزمون برای اندازه‌گیری حداکثر حجم اکسیژنی که بدن شما می‌تواند در هر دقیقه مصرف کند و به عنوان یک شاخص اصلی ظرفیت تنفسی و آمادگی قلبی عروقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ۲. آزمون Cooper: در این آزمون، فاصله‌یی که شما در مدت زمان ۱۲ دقیقه می‌توانید بدوید یا پیاده روید، اندازه گیری می‌شود و به عنوان یک شاخص از قدرت اجرایی و استقامت استفاده می‌شود. ۳. آزمون شاخص توده بدنی (BMI): این آزمون بر اساس وزن و قد شما، شاخصی را برای اندازه‌گیری چاقی یا لاغری بدنتان ارائه می‌دهد. ۴. آزمون Flexibility: این آزمون برای اندازه‌گیری انعطاف‌پذیری و انعطاف‌پذیری عضلات و مفاصل استفاده می‌شود. ۵. آزمون حجم عضلات: با استفاده از دستگاه‌های اندازه‌گیری، حجم و قدرت عضلات شما اندازه‌گیری می‌شود. ۶. اندازه‌گیری فشار خون: اندازه‌گیری فشار خون به عنوان یک شاخص از سلامت قلب و عروق مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند تا میزان آمادگی جسمانی خود را بسنجید و برنامه‌ریزی برای بهبود آن انجام دهید.

بدترین روشهای سنجش و تست آمادگی جسمانی

به طور کلی، هر روشی که به طور نادرست یا نامناسب انجام شود می‌تواند به عنوان بدترین روش‌های سنجش و تست آمادگی جسمانی محسوب شود. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشند: ۱. عدم استفاده از تجهیزات مناسب: استفاده از تجهیزات نامناسب یا قدیمی می‌تواند به دقت و صحت آزمون‌ها آسیب بزند. ۲. عدم رعایت استانداردها و دستورالعمل‌ها: عدم رعایت استانداردها و دستورالعمل‌های مربوط به هر آزمون می‌تواند به نتایج نادرست و ناصحیح منجر شود. ۳. آزمون‌هایی که به طور نادرست و بدون رعایت اصول ایمنی انجام می‌شوند: انجام آزمون‌ها بدون توجه به ایمنی و سلامتی شرکت‌کنندگان می‌تواند خطرناک باشد. ۴. عدم در نظر گرفتن شرایط فیزیکی و پزشکی شرکت‌کنندگان: عدم در نظر گرفتن شرایط فیزیکی و پزشکی شرکت‌کنندگان می‌تواند به نتایج ناصحیح و حتی آسیب‌های جدی منجر شود. ۵. تشخیص‌های نادرست: تشخیص‌های نادرست و نامناسب از سوی افراد غیرمتخصص می‌تواند به توصیه‌های ناصحیح و حتی آسیب‌های فیزیکی منجر شود. بنابراین، برای انجام آزمون‌های آمادگی جسمانی، بهتر است از منابع و تجهیزات معتبر و متخصصان مجرب استفاده کرد تا نتایج دقیق و قابل اعتمادی به دست آید.

آیا سنجش و تست آمادگی جسمانی به شرایط بدنی و سن فرد وابسته است

بله، سنجش و تست آمادگی جسمانی به شرایط بدنی و سن فرد وابسته است. هر فرد بر اساس شرایط بدنی، سن، سطح فعالیت و اهداف شخصی خود نیازهای متفاوتی در زمینه آمادگی جسمانی دارد. برخی از عواملی که می‌توانند بر سنجش و تست آمادگی جسمانی تأثیر بگذارند عبارتند از: ۱. شرایط بدنی: شرایط بدنی شامل وزن، قد، ترکیب بدنی، سطح استقامت، قدرت و انعطاف‌پذیری است. این عوامل می‌توانند به شکل مستقیم بر نتایج آزمون‌های آمادگی جسمانی تأثیر بگذارند. ۲. سن: سطح آمادگی جسمانی و نیازهای فیزیکی افراد به طور معمول با تغییرات سنی تغییر می‌کند. برای مثال، توانایی استقامتی و قدرتی افراد ممکن است با پیشرفت سن کاهش یابد. ۳. سطح فعالیت: افرادی که به طور منظم و فعال فعالیت ورزشی انجام می‌دهند، نیازهای متفاوتی در زمینه آمادگی جسمانی دارند نسبت به افرادی که فعالیت ورزشی کمتری دارند. ۴. اهداف شخصی: افرادی که به دنبال افزایش عضلات، بهبود استقامت یا کاهش وزن هستند، نیازهای متفاوتی در زمینه آمادگی جسمانی دارند. بنابراین، برای انجام سنجش و تست آمادگی جسمانی، باید به این عوامل توجه کرد و آزمون‌ها و تست‌ها را بر اساس نیازهای فردی و شرایط خاص هر فرد طراحی کرد.

جدیترین موضوعات و مقالات مرتبط با سنجش و تست آمادگی جسمانی کدامند

موضوعات مرتبط با سنجش و تست آمادگی جسمانی می‌توانند شامل موارد زیر باشند: ۱. روش‌های سنجش آمادگی جسمانی: مقالاتی که به بررسی روش‌های مختلف سنجش آمادگی جسمانی می‌پردازند از جمله تست‌های استقامتی، تست‌های قدرتی، اندازه‌گیری ترکیب بدنی و تست‌های انعطاف‌پذیری. ۲. ارتباط بین آمادگی جسمانی و عملکرد ورزشی: مقالاتی که به بررسی ارتباط بین سطح آمادگی جسمانی و عملکرد در ورزش‌های مختلف می‌پردازند، از جمله ورزش‌های تیمی، ورزش‌های فردی و ورزش‌های استقامتی. ۳. تأثیر آمادگی جسمانی بر سلامتی: مقالاتی که به بررسی تأثیرات آمادگی جسمانی بر سلامتی عمومی و پیشگیری از بیماری‌ها می‌پردازند. ۴. تأثیرات فعالیت‌های ورزشی بر آمادگی جسمانی: مقالاتی که به بررسی تأثیرات مختلف فعالیت‌های ورزشی بر آمادگی جسمانی و عملکرد فیزیکی می‌پردازند. ۵. روش‌های بهبود آمادگی جسمانی: مقالاتی که به بررسی روش‌های مختلف بهبود آمادگی جسمانی از جمله برنامه‌های تمرینی، تغذیه و استراحت می‌پردازند. این موضوعات می‌توانند از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار گیرند و می‌توانند به زمینه‌های مختلفی از علم ورزش، تناسب اندام و بهبود عملکرد فیزیکی مرتبط باشند.

رفرنسهای تست آمادگی جسمانی

 1. Dumke, CL. (2018). Health-Related Physical Fitness Testing and Interpretation. In Riebe, D. (Ed). ACSM’s Guidelines for Exercise Testing and Prescription. (66-110). Wolters Kluwer. Philadelphia, PA, USA.
 2. Morrow, J., Mood, D., Disch, J., and Kang, M. (2016). Measurement and Evaluation in Human Performance. Human Kinetics. Champaign, IL. 
 3. Franklin, BA. (2018). Exercise Participation Health Screening. In Riebe, D. (Ed). ACSM’s Guidelines for Exercise Testing and Prescription. (29-32). Wolters Kluwer. Philadelphia, PA, USA.
 4. Matthews CE, Heil DP, Freedson PS, Pastides H. Classification of cardiorespiratory fitness without exercise testing. Med Sci Sports Exerc. 1999 Mar;31(3):486-93. doi: ۱۰.۱۰۹۷/۰۰۰۰۵۷۶۸-۱۹۹۹۰۳۰۰۰-۰۰۰۱۹.
 5. Jackson AS, Blair SN, Mahar MT, Wier LT, Ross RM, Stuteville JE. Prediction of functional aerobic capacity without exercise testing. Med Sci Sports Exerc. 1990 Dec;22(6):863-70. doi: ۱۰.۱۲۴۹/۰۰۰۰۵۷۶۸-۱۹۹۰۱۲۰۰۰-۰۰۰۲۱.
 6. Stone, MH, Stone, ME, Sands, WA. (2007). Principles and Practice of Resistance Training. Human Kinetics. Champaign, IL, USA. 
 7. Epley, B. (1985). Poundage Chart. Boyd Epley Workout. Lincoln, NE. Body Enterprises.
 8. Wilmore, J. H. (1969). “The use of actual predicted and constant residual volumes in the assessment of body composition by underwater weighing”. Med Sci Sports. 1: 87–۹۰. doi:10.1249/00005768-196906000-00006
 9. Brozek J, Grande F, Anderson JT, Keys A (September 1963), “Densitometric Analysis of Body Composition: Revision of some Quantitative Assumptions”, Ann. N. Y. Acad. Sci., 110: 113–۴۰, doi:10.1111/j.1749-6632.1963.tb17079.x
 10. Siri, SE (1961), “Body composition from fluid spaces and density: analysis of methods”, in Brozek J, Henschel A (eds.), Techniques for measuring body composition, Washington, DC: National Academy of Sciences, National Research Council, pp. 223–۳۴
 11. About Adult BMI. (n.d.). CDC.Gov. Retrieved September 17, 2020, from https://www.cdc.gov/healthyweight/assessing/bmi/adult_bmi/index.html

تست آمادگی جسمانی

 

479 اولین ستاره از چپ مرسی

" دسته های این مقاله"

" تگ های این مقاله"

" نظرات در دکتر آس "

از نگاه خودت و با علم و تجربه خودت مقاله رو با نظر و تحلیل کامل کن ...

تست آمادگی جسمانی

نظر شما برای دکتر آس مهم است ..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سجاد عارفی نیا
سجاد عارفی نیا insta: sajad.arefinia

نظر شما برای دکتر آس مهم هست، با من سجاد عارفی نیا در رشد ورزش علمی و عملی کشورمان ایران سهیم باش. به تمام نظرات خودم پاسخ میدم. خودت رو در مقاله ثبت کن! بعد از ثبت نظر توسط شما، بهترین نظر و تحلیل تکمیل کننده در هر مقاله انتخاب خواهد شد، و تصویر و نام شما مانند همین قسمت در مقاله به عنوان همکار قرار داده می شود.

ثبت دیدگاه شما برای دکتر آس مهم است

بررسی و پاسخ توسط سجاد عارفی نیا

در دکتر آس کسب و کار ورزشی رو رشد بده: برند ثبت کن، آگهی بذار، رویداد معرفی کن، برنامه بفروش و ...

more insights

" مقالات مرتبط و تازه دکتر آس "

هدف دکتر آس در بخش مقالات ارائه خاصترین مطالب آموزشی برای رشد علمی و عملی علاقمندان به ورزش است.

ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب مصرف کالری برپی
ماشین حساب مصرف کالری برپی

مرجع تمرین و حرکت

دانش نامه تمرین و حرکات ورزشی با آنالیز و آموزش

تمرینات با وزنه | تمرینات بدون وزنه | مرجع تمرینات

مرجع برنامه‌های تمرینی

تجویز و آموزش برنامه نویسی رشته‌های ورزشی برای اهداف مختلف

انتخاب دوره برنامه | مرجع برنامه تمرین | نمونه برنامه‌ها | الگوها و سیستمها

مرجع تغذیه مکمل رژیم

کاملترین مرجع مکمل و تغذیه به زبان فارسی با آموزش برنامه‌های غذایی

مرجع تغذیه و مکمل | دانش نامه مکمل | رژیم غذایی و تعذیه

مرجع مربیگری

آموزش مربیگری از مبتدی تا حرفه ای

راهنمایی‌ها | آسیب شناسی | روانشناسی

رشته‌های ورزشی

آشنایی و تحلیل رشته های مختلف ورزشی

بادی بیلدینگ | کراس فیت

ماشین حساب‌های ورزشی

پیشرفته و کارامد با آنالیز آنی تست‌های ورزشی سجاد عارفی نیا

آزمونهای ورزشی | ماشین حساباپلیکیشن

چالش رکورد جایزه

بنچ مارک و ثبت رکورد با امکان درآمدزایی و جایزه

بنچ مارک | رکورد

موزیک ورزشی

موزیک های ورزشی استاندارد با قابلیت دانلود و پخش

Layer 1
Top
خیریه ورزشی دکتر آس

کمک به نیازمندان ورزشی