لوگو دکتر آس با سجاد عارفی نیا مرجع ورزش ایران، مبتکر بیزینس هوش مصنوعی خدمات ورزشی با ارائه برنامه تمرین تغذیه مکمل مربی باشگاه

" عنوان دکتر آس"

راهنمای تغذیه سالم و ارزان

" چکیده مقاله دکتر آس"

فقط با استفاده از این لیست خرید اولیه به عنوان یک راهنما می توانید یک منوی بسیار سالم و خوشمزه برای خود بسازید. شما خوب غذا می‌خورید و به اندازه کافی غذای با کیفیت دریافت می‌کنید تا از نظر بدنی قوی بمانید و ظاهر و احساس خوبی داشته باشید. تمام غذاهای ذکر شده در اینجا برای تناسب اندام و عضله سازی، تقویت سیستم ایمنی بدن و کمک به ریکاوری بعد از تمرین بسیار عالی هستند. این بسیار درست است که شما همان چیزی هستید که می‌خورید، بنابراین ارزش آن را دارد که قبل از تصمیم گیری در مورد وعده غذایی بعدی، دو بار فکر کنید. سالم همیشه به معنای گران بودن نیست، اما همیشه به معنای واقعی است. غذای واقعی سالم است. 

نویسنده و محقق : سجاد عارفی نیا

مرجع ورزش ایران مرکز خدمات ورزشی ایران دکتر آس با سجاد عارفی نیا

فهرست مطالب

درآمدزایی در دکتر آس مرجع ورزش ایران سریعترین راه :

راهنمای تغذیه سالم و ارزان

" شرح دکتر آس"

* دقت کنیم چیزی که یاد میگیریم علمی درست و رو به رشد باشه نه مباحثی که در فضاهای مجازی به صورت غیر علمی گفته میشه خصوصا در مورد ورزش و سلامتی، پس با مقالات من در دکتر آس همراه باش *

راهنمای تغذیه سالم و ارزان

برای بسیاری از ما، هزینه بسیار زیاد مواد غذایی چالش برانگیز است مخصوصا اگر هدف تغذیه سالم و درست باشد. اکثر ما بیش از نیمی از پولی را که ماهانه به دست می‌آوریم صرف غذا می‌کنیم، بنابراین جای تعجب نیست که موضوع بسیار حساسی است. لازم نیست اینطور باشد، اما راهی وجود دارد که صورتحساب غذا را پایین نگه دارید و همچنان سالم و خوب غذا بخورید. فقط لازم است این مقاله را تا آخر دقیق بررسی کنید.

اگر هوشمندانه خرید کنید و خودتان همه چیز را بپزید، می‌توانید سالم غذا بخورید، خوب غذا بخورید و در عین حال با بودجه کم غذا بخورید. تغذیه سالم علم موشک سازی نیست – شما از قبل می‌دانید چه چیزی برای شما خوب است و چه چیزی بد، فقط وقتی صحبت از یک وعده غذایی ارزان قیمت می‌شود، به ظاهر جانک فودها و بیرون‌برها اغلب راحت‌تر هستند اما اگر تغذیه سالم را راحت و در عین حال مقرون به صرفه کنید، مشکلی برای تغییر به غذای بهتر نخواهید داشت.

درک “سالم”

این روزها تصور اینکه چه چیزی سالم است تحریف شده است. بیشتر موارد موجود اصلاح شده و به نوعی تغییر یافته است. من شک دارم که بتوانید چیزی واقعاً خالص را بدست آورید مگر اینکه خودتان آن را رشد دهید یا بزرگش کنید. شما تمام تصاویر زیبای وعده‌های غذایی سالم را به صورت آنلاین مشاهده می‌کنید و می‌توانید فوراً بیست ماده‌ای که در تهیه غذا دخیل هستند را بشمارید. برخی از آنها را نمی‌توانید شناسایی یا تلفظ کنید، بنابراین فوراً دلسرد می‌شوید، زیرا هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید همه مواد را پیدا کنید، بتوانید آنها را بخرید و سپس دو ساعت صرف غذا کنید. چرا؟ غذاهای معمولی هر روز در خانه هنوز بهترین چیز هستند، به خصوص اگر از روغن بسیار کمی استفاده کنید و در وعده‌های کوچکتر سرو کنید.

سالم به معنای نادر یا پیچیده نیست، “گران بودن” از آنجا می‌آید. سالم چیزی است که بدن شما، نه فقط جوانه‌های چشایی شما، از آن قدردانی می کند و سپس از آن برای سالم تر و قوی تر ساختن شما استفاده می‌کند. این به معنای ساده است: غذای مقوی.

چیز زیادی از نان، شیرینی، پیتزا و آبجو به بدن شما نمی‌رسد. شما می‌توانید با خوردن جانک فود زنده بمانید، اما دچار سوء تغذیه می‌شوید و در نتیجه سلامتی و کیفیت زندگی‌تان در نهایت کاهش می‌یابد. شما یک انتخاب دارید.

کمی سالم تر

بسیاری از ما فقط می‌خواهیم «کمی سالم‌تر بخوریم»، نمی‌خواهیم تمام راه‌های ارگانیک یا وگان را پیش ببریم – برخی از ما تجمل خرید سوپر غذاها یا سبزیجاتی را نداریم. ما چیزی سریع، خوشمزه، ارزان و در عین حال سالم می‌خواهیم. توجه داشته باشید، کلمه “سالم” همیشه در آخر ذکر می‌شود، اما نباید اینطور باشد.

گرانی با تنوع آغاز می‌شود، هر چه لیست خرید شما پیچیده‌تر باشد، احتمال اینکه رسید طولانی‌تری در صندوق داشته باشید بیشتر می‌شود. داشتن منوی یکسان و/یا خرید موارد مشابه می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

اگر در طول هفته چندین وعده غذایی پیش فرض دارید، اگر حوصله‌تان سر رفت، همیشه می‌توانید در آخر هفته چیزی تخیلی‌تر درست کنید. ترفند این است که زندگی سالمی داشته باشید، حتی زمانی که بر اساس همان نوع غذا، معمول است. اگر شش روز از هفت روز سالم و خوب غذا بخورید، عالی هستید. و تفاوت را نه تنها در ظاهر خود، بلکه در احساس خود نیز متوجه خواهید شد.

پایه

غذای اصلی پیش‌فرض: ماکارونی، بلغور جو دوسر، برنج، سیب‌زمینی

همیشه هوشمندانه خرید کنید و منتظر پیشنهادهای ویژه باشید. بسته‌های ارزشی فقط در مورد شکلات‌ها و نوشابه‌ها بد هستند، اما برای غذاهای اصلی و کنسرو شده بسیار عالی هستند، بنابراین تا می‌توانید خرید کنید. اینها «پرکننده‌هایی» هستند که اغلب توسط صنعت سلامت مورد سرزنش قرار می‌گیرند، به‌ویژه زمانی که صحبت از رژیم‌های غذایی خاص به میان می‌آید، اما اینها در واقع گزینه‌های کاملاً خوب و سالمی هستند که به شما کمک می‌کنند طولانی‌تر سیر بمانید و انرژی بیشتری داشته باشید.

سیب زمینی پخته با ماهی تن و پنیر کوتیج فوق العاده است، زمانی که در نمک و روغن سرخ می‌شود مشکل ساز می‌شود.

خوردن ماکارونی هم وقتی با خامه و پنیر پوشانده نشده باشد و هم وقتی به مقدار کم خورده شود اشتباه نیست. پاستا با سس گوجه فرنگی تازه یکی از گزینه‌های غذایی عالی است.

بلغور جو دوسر را به دو دلیل می‌توانید خریداری کنید: بلغور جو دوسر برای صبحانه و میله‌های پروتئینی. بلغور جو دوسر احتمالا بهترین و سالم ترین چیزی است که می‌توانید در صبح بخورید. چندین بسته را همزمان بخرید، به خصوص اگر پیشنهاد ۳ در ۲ وجود داشته باشد.

سبزیجات پیش فرض: گوجه فرنگی، خیار و سبزیجات تازه مخلوط

بسیاری از مردم فکر می کنند که برای تغذیه سالم باید سبزیجات زیادی بخورند و از آنجایی که خرید سبزیجات گران است، اکثر آنها این کار را نمی‌کنند. شما مجبور نیستید همه این سبزیجات را فقط به این دلیل بخرید که روی یک صفحه نمایش زیبا وجود دارند. محصولات تازه به سرعت خراب می‌شوند و در نهایت آن را دور می‌اندازید، بنابراین خرید بیش از حد یکباره منطقی نیست. تا حد امکان کمتر خرید کنید و در یک سفر بیش از سه نوع سبزی نخرید. به دو تا سه پیش‌فرض که می‌دانید می‌خورید و چیزی جهانی که با هر وعده‌ای کار می‌کند، پایبند باشید. به عنوان مثال، گوجه فرنگی و خیار طعم و ظاهر عالی دارند و در دسترس هستند. فقط به چند عدد نیاز دارید تا بتوانید آنها را کنار هم اضافه کنید یا یک سالاد کوچک درست کنید.

خرید سبزیجات مخلوط گاهی راحت تر از خرید کامل است. اگرچه برای کمتر هزینه بیشتری پرداخت می کنید، اما احتمالاً اینها را می‌خورید زیرا تقریباً آماده هستند و فقط به مقداری روغن و چاشنی نیاز دارند. خوبی اینها این است که اغلب می‌توان آنها را با تخفیف خریداری کرد زیرا عمر مفیدی ندارند و باید سریع فروخته شوند. شما همچنین می‌توانید چندین نوع مختلف سبزی را در یک بسته تهیه کنید – نیازی نیست خودتان همه این انواع مختلف کاهو را جداگانه بخرید.

یک راه واقعا خوب برای نگه داشتن سبزیجاتی که ماندگار هستند و همیشه در دسترس هستند، خرید آنها به صورت منجمد است. منجمد به همان اندازه تازه است و واقعاً می‌توانید نگه داری کنید.

پیش‌فرض & منجمد: توت، لوبیا سبز، اسفناج، سبزیجات مخلوط

توت ها، لوبیا سبز و اسفناج سه مورد پیش فرض هستند که می‌توانید همیشه در فریزر خود نگهداری کنید. لوبیا سبز بخارپز یا تفت داده شده در فر برای گوشت خوک و اسفناج بسیار عالی برای اسموتی یا سرخ شده با تخم مرغ است. از انواع توت ها را می‌توان برای پر کردن بلغور جو دوسر در صبح استفاده کرد. بهترین بخش، از آنجایی که اینها منجمد هستند، ارزان‌تر نیز هستند.

میوه پیش فرض: سیب ، موز ، پرتقال

اگر بودجه ای برای آن دارید، می توانید ادامه دهید و انبه، انگور، توت فرنگی غیرفصل و آناناس بخرید. اگر فقط می خواهید مقداری میوه در رژیم غذایی خود داشته باشید، اصول اولیه بهترین و همه کاره‌ترین هستند. سیب ها واقعا ماندگاری طولانی دارند و حتی زمانی که در بهترین حالت خود قرار نگیرند، همیشه می‌توان آنها را به یک سس عالی تبدیل کرد یا با عسل پخت.

موز، اگرچه به خوبی نگهداری نمی‌شود، اما پرکاربرد است و می‌تواند در بسیاری از دستور العمل‌های مختلف، اسموتی‌ها استفاده شود و فقط به تنهایی همراه با دارچین و آجیل برای دسر سرو شود.

مقداری ویتامین C را با چند عدد پرتقال به رژیم غذایی خود اضافه کنید، آنها همچنین به خوبی در یخچال نگهداری می‌شوند و می‌توان آنها را در آب پرتقال تازه فشرده کرد که اگر از بیرون آب پرتقال بخرید هزینه زیادی بابت آنچه که نباید خواهید پرداخت.

کمدها را پر کنید: کره بادام زمینی، تن ماهی، لوبیا، قارچ، گوجه فرنگی، عسل و آجیل

اگر کنسرو بخرید می‌توانید پول زیادی را پس انداز کنید. و بهترین بخش این است – برای همیشه باقی خواهد ماند. اگر روزی برسد که فقط ماکارونی در کمد خود داشته باشید، از این که متوجه شوید مقداری رب گوجه فرنگی نیز دارید، هیجان زده خواهید شد. بهترین. وعده غذایی. همیشه. مخصوصاً وقتی شکست خورده اید. می توانید با یک چیز کنسرو شده و مقداری پاستا یا برنج جادوی واقعی انجام دهید. همه این مخلفات، سس‌ها و وعده‌های غذایی سریع، مانند کاسه لوبیا در مایکروویو، باعث صرفه جویی در زندگی و پول می‌شوند. اگر فکر می‌کنید که کنسروها ناسالم هستند، به غذاهای ناسالمی که بیشتر ما به جای آن به طور روزانه می‌خوریم فکر کنید. این یک بی‌فکری کامل و رایج است. 

کره بادام زمینی با سیب های ورقه شده به خوبی کار می کند، اگرچه ساندویچ کره بادام زمینی نیز در صبح گزینه بدی نیست. همچنین یکی از مواد پایه در میله‌های پروتئینی خانگی است، اگر آن را درست کنید. لزومی ندارد که ارگانیک باشد و لزومی ندارد که توسط یک برند گران قیمت ساخته شود (نوعی که هزینه زیادی برای تبلیغات می‌کند و هزینه را بر عهده شما می گذارد).

دو ماده اولیه سالم که می‌توانید با پیشنهادهای ویژه خریداری کنید و به‌طور نامحدود نگه دارید: آجیل و عسل. عسل یکی از چیزهایی است که از بین نمی‌رود و آجیل‌ها راحت‌ترین گزینه‌ی میان‌وعده هستند با نگهداری آسان و طولانی مدت.

آشپزی:  سیر ، پیاز ، شوید ، خردل

خردل نیز به خوبی حفظ می شود. مخلوط با ماست و برخی ادویه جات جایگزین مناسبی برای سس مایونز می‌شود.

خرید ادویه جات تازه مانند شوید یا ریحان تنها در صورتی شیک است که یک بار از آنها استفاده کنید. به این صورت است که چگونه آن را برای ماه‌ها و ماه‌ها دوام می‌آورید: بشویید، خرد کنید و فریز کنید، سپس هر زمان که به آن نیاز داشتید استفاده کنید.

سیر را می‌توان برای مدت طولانی در یخچال در محفظه سبزیجات نگهداری کرد. همچنین زمانی که میخک‌ها را از قبل پوست گرفته اید بسیار راحت تر است و زمانی که هر نوع سس درست می کنید یا در حال پختن گوشت هستید می‌توانید یکی از آنها را بگیرید.

فقط با استفاده از این لیست خرید اولیه به عنوان یک راهنما می توانید یک منوی بسیار سالم و خوشمزه برای خود بسازید. شما خوب غذا می‌خورید و به اندازه کافی غذای با کیفیت دریافت می‌کنید تا از نظر بدنی قوی بمانید و ظاهر و احساس خوبی داشته باشید. 

هنگامی که پول بیشتری به دست آوردید، می‌توانید به بودجه غذایی خود اضافه کنید، با خیال راحت موارد دیگری را به منو اضافه کنید. گلابی و کیوی برای مدتی در یخچال نگهداری می‌شوند و در سالاد، همراه ماست و به تنهایی عالی خواهند بود.

تمام غذاهای ذکر شده در اینجا برای تناسب اندام و عضله سازی، تقویت سیستم ایمنی بدن و کمک به ریکاوری بعد از تمرین بسیار عالی هستند. این بسیار درست است که شما همان چیزی هستید که می‌خورید، بنابراین ارزش آن را دارد که قبل از تصمیم گیری در مورد وعده غذایی بعدی، دو بار فکر کنید. سالم همیشه به معنای گران بودن نیست، اما همیشه به معنای واقعی است. غذای واقعی سالم است.

سوالات متداول راهنمای تغذیه سالم و ارزان

10 نکته مهم راهنمای تغذیه سالم و ارزان

1. برنامه‌ریزی و خرید هوشمند: قبل از رفتن به فروشگاه، برنامه‌ریزی کنید و لیست خرید خود را تهیه کنید تا از خرید اضافی جلوگیری کنید. ۲. استفاده از مواد خام: از مواد خام مثل ارزانی همچون برنج، لوبیا، نخود و حبوبات استفاده کنید و غذاهای خود را خودتان آماده کنید. ۳. مصرف میوه و سبزیجات: مصرف میوه و سبزیجات تازه به جای محصولات پردازش شده و آماده‌ی استفاده، هزینه را کاهش می‌دهد و به سلامتی شما کمک می‌کند. ۴. مصرف گوشت: مصرف گوشت را کاهش دهید و به جای آن از منابع پروتئینی ارزان‌تر مانند حبوبات و تخم مرغ استفاده کنید. ۵. آشپزی در خانه: غذاهای خانگی را به جای خوراک‌های آماده‌ی خریداری شده، ترجیح دهید. ۶. مصرف آب: از مصرف زیاد آب در طول آشپزی خودداری کنید و از روش‌های صرفه‌جویی در مصرف آب استفاده کنید. ۷. استفاده از ادویه‌ها: از ادویه‌های ارزان مانند زیره، زعفران و دارچین برای افزایش طعم و عطر غذاهای خود استفاده کنید. ۸. مصرف غذاهای تازه: از مصرف غذاهای تازه به جای غذاهای فریز شده و پردازش شده ترجیح دهید. ۹. غذاهای پرفایبر: از مصرف غذاهای پرفایبر مانند میوه، سبزیجات و حبوبات به جای مواد پرفایبر کمتر مانند غلات پردازش شده استفاده کنید. ۱۰. کاهش مصرف نوشیدنی‌های شیرین: از مصرف نوشیدنی‌های شیرین و انرژی‌زا کمترین و به جای آن از آب، چای و قهوه بدون شکر استفاده کنید.

10 سوال مهم راهنمای تغذیه سالم و ارزان

1. چگونه می‌توانم برنامه‌ریزی خرید هوشمند برای تهیه مواد غذایی ارزان و سالم داشت؟ ۲. چگونه می‌توانم از مواد خام مثل حبوبات و غلات برای تهیه غذاهای ارزان و سالم استفاده کنم؟ ۳. چگونه می‌توانم مصرف میوه و سبزیجات را افزایش داده و هزینه‌هایم را کاهش دهم؟ ۴. چگونه می‌توانم از منابع پروتئینی ارزان‌تر مانند حبوبات به جای گوشت استفاده کنم؟ ۵. چگونه می‌توانم غذاهای خانگی را به جای خوراک‌های آماده‌ی خریداری شده تهیه کنم؟ ۶. چگونه می‌توانم در طول آشپزی از مصرف زیاد آب جلوگیری کنم؟ ۷. چگونه می‌توانم از ادویه‌های ارزان برای افزایش طعم و عطر غذاهای خود استفاده کنم؟ ۸. چگونه می‌توانم از مصرف غذاهای تازه به جای غذاهای فریز شده و پردازش شده ترجیح دهم؟ ۹. چگونه می‌توانم از مصرف غذاهای پرفایبر مانند میوه، سبزیجات و حبوبات به جای مواد پرفایبر کمتر استفاده کنم؟ ۱۰. چگونه می‌توانم از مصرف نوشیدنی‌های شیرین کمترین و به جای آن از آب، چای و قهوه بدون شکر استفاده کنم؟

10 اشتباه رایج در راهنمای تغذیه سالم و ارزان

1. اعتقاد به اینکه تنها مواد غذایی گیاهی می‌توانند باعث تأمین تمامی نیازهای غذایی شوند. ۲. انجام خریدهای غیرضروری و بیش از اندازه در فروشگاه‌های غذایی. ۳. اعتقاد به اینکه تنها مواد غذایی ارگانیک می‌توانند سالم باشند و نادیده گرفتن گزینه‌های ارزان‌تر. ۴. انجام پردازش‌های اضافی بر روی مواد غذایی که هزینه و زمان بیشتری را می‌طلبد. ۵. اعتقاد به اینکه تنها مواد غذایی گران‌قیمت می‌توانند سالم باشند و نادیده گرفتن گزینه‌های ارزان‌تر. ۶. انجام آشپزی بزرگ برای یک نفر و تهیه غذاهای زیاد که موجب هدر رفتن غذا می‌شود. ۷. انجام خرید از فروشگاه بدون برنامه‌ریزی و خرید بیش از نیاز. ۸. اعتقاد به اینکه تنها مواد غذایی خاص می‌توانند منبع خوبی از تغذیه باشند و نادیده گرفتن مواد غذایی ساده و ارزان‌تر. ۹. انجام آشپزی بزرگ برای یک نفر و تهیه غذاهای زیاد که موجب هدر رفتن غذا می‌شود. ۱۰. اعتقاد به اینکه تنها مواد غذایی گران‌قیمت می‌توانند سالم باشند و نادیده گرفتن گزینه‌های ارزان‌تر.

تغذیه سالم یعنی چه به زبان ساده

تغذیه سالم به معنای خوردن مواد غذایی که برای بدن خوب هستند و به او کمک می‌کنند تا سالم و قوی باشد. این شامل مصرف میوه‌ها، سبزیجات، مواد غذایی پرفایبر، مواد غذایی پرپروتئین، مواد غذایی کم چرب و کم شکر و همچنین مصرف آب کافی می‌شود. همچنین تغذیه سالم به مصرف مواد غذایی پرفایبر، کم چرب و کم شکر، میوه‌ها و سبزیجات، مواد غذایی پرپروتئین و مواد غذایی کم چرب و کم شکر متکی است.

آیا چون ورزشکار هستی باید غذای گران بخوری؟

نه، برخورداری از تغذیه سالم و مناسب برای ورزشکاران به معنای خوردن غذاهای گران‌قیمت نیست. ورزشکاران نیاز دارند که مواد غذایی با ارزش غذایی بالا، پروتئین، کربوهیدرات، چربی‌های سالم و ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن خود را مصرف کنند. این مواد غذایی می‌توانند از منابع غذایی ارزانتری مثل ماهی، مرغ، سبزیجات، میوه، حبوبات و غلات به دست آید. بنابراین، توجه به ارزانی و ارزش غذایی مواد غذایی می‌تواند به ورزشکاران کمک کند تا تغذیه سالمی داشته باشند.

آیا مصرف مکملهای ورزشی جزو موارد سلامت غذایی محسوب میشود

مصرف مکمل‌های ورزشی ممکن است برای ورزشکاران و افرادی که به صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند یا برنامه‌های تمرینی سنگین دارند، ضروری باشد. این مکمل‌ها ممکن است برای کمک به بهبود عملکرد ورزشی، بازسازی عضلات، افزایش استقامت و سرعت بهره‌مندی از تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار بگیرند. با این حال، مصرف مکمل‌های ورزشی باید با دقت انجام شود و باید از مکمل‌هایی که تحت نظر متخصصین تغذیه و ورزشیان معتبر تأیید شده‌اند، استفاده شود. همچنین، مصرف مکمل‌های ورزشی باید همراه با یک رژیم غذایی سالم و منظم صورت گیرد و نباید به تنهایی به عنوان جایگزین غذاهای اصلی مصرف شوند.

چرا مکملهای ورزشی پرضرر هستند

مکمل‌های ورزشی در برخی موارد ممکن است مشکلات و عوارض جانبی داشته باشند. این مشکلات ممکن است به دلیل مصرف بیش از حد، عدم توجه به ترکیبات مواد مخدر و محرک‌های ممنوعه، یا عدم مطالعه دقیق برچسب‌ها و محتوای مکمل‌ها باشد. بعضی از مکمل‌های ورزشی ممکن است شامل مواد مخدر و محرک‌های ممنوعه در ورزش باشند که مصرف آنها توسط ورزشکاران ممنوع است و می‌تواند منجر به تبعات حقوقی و اخلاقی شود. همچنین، مصرف بیش از حد مکمل‌های ورزشی می‌تواند به مشکلات سلامتی منجر شود. برخی از مکمل‌های ورزشی ممکن است مواد مضری مانند هورمون‌ها یا مواد شیمیایی دیگر که برای بدن ضررآور هستند، داشته باشند. همچنین ممکن است مصرف بیش از حد مکمل‌های ویتامینی و مواد معدنی به عوارض جانبی مانند اختلالات گوارشی، مشکلات کلیوی، اختلالات مغزی و اعصابی و حتی مشکلات قلبی منجر شود. بنابراین، مصرف مکمل‌های ورزشی باید با دقت و با مشورت متخصصین تغذیه و ورزشیان معتبر انجام شود. همچنین، انجام تحقیقات دقیق در مورد محتوای مکمل‌ها و مطالعه برچسب‌ها و راهنمای مصرف آنها نیز اهمیت دارد.

رفرنسهای راهنمای تغذیه سالم و ارزان

  1. Vegetables, Proteins and Amino Acids
  2. Proper Timing of Amino Acids and Carbohydrates: can they increase protein synthesis?
  3. Animal vs. Plant Protein
  4. Dietary Reference Intakes for Energy, Carbohydrate, Fiber, Fat, Fatty Acids, Cholesterol, Protein, and Amino Acids
  5. What’s In A Shaolin Warrior’s Refrigerator?
  6. Plant proteins in relation to human protein and amino acid nutrition
459 اولین ستاره از چپ مرسی

" دسته های این مقاله"

" تگ های این مقاله"

" نظرات در دکتر آس "

از نگاه خودت و با علم و تجربه خودت مقاله رو با نظر و تحلیل کامل کن ...

راهنمای تغذیه سالم و ارزان

نظر شما برای دکتر آس مهم است ..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سجاد عارفی نیا
سجاد عارفی نیا insta: sajad.arefinia

نظر شما برای دکتر آس مهم هست، با من سجاد عارفی نیا در رشد ورزش علمی و عملی کشورمان ایران سهیم باش. به تمام نظرات خودم پاسخ میدم. خودت رو در مقاله ثبت کن! بعد از ثبت نظر توسط شما، بهترین نظر و تحلیل تکمیل کننده در هر مقاله انتخاب خواهد شد، و تصویر و نام شما مانند همین قسمت در مقاله به عنوان همکار قرار داده می شود.

ثبت دیدگاه شما برای دکتر آس مهم است

بررسی و پاسخ توسط سجاد عارفی نیا

در دکتر آس کسب و کار ورزشی رو رشد بده: برند ثبت کن، آگهی بذار، رویداد معرفی کن، برنامه بفروش و ...

more insights

" مقالات مرتبط و تازه دکتر آس "

هدف دکتر آس در بخش مقالات ارائه خاصترین مطالب آموزشی برای رشد علمی و عملی علاقمندان به ورزش است.

ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب مصرف کالری برپی
ماشین حساب مصرف کالری برپی

مرجع تمرین و حرکت

دانش نامه تمرین و حرکات ورزشی با آنالیز و آموزش

تمرینات با وزنه | تمرینات بدون وزنه | مرجع تمرینات

مرجع برنامه‌های تمرینی

تجویز و آموزش برنامه نویسی رشته‌های ورزشی برای اهداف مختلف

انتخاب دوره برنامه | مرجع برنامه تمرین | نمونه برنامه‌ها | الگوها و سیستمها

مرجع تغذیه مکمل رژیم

کاملترین مرجع مکمل و تغذیه به زبان فارسی با آموزش برنامه‌های غذایی

مرجع تغذیه و مکمل | دانش نامه مکمل | رژیم غذایی و تعذیه

مرجع مربیگری

آموزش مربیگری از مبتدی تا حرفه ای

راهنمایی‌ها | آسیب شناسی | روانشناسی

رشته‌های ورزشی

آشنایی و تحلیل رشته های مختلف ورزشی

بادی بیلدینگ | کراس فیت

ماشین حساب‌های ورزشی

پیشرفته و کارامد با آنالیز آنی تست‌های ورزشی سجاد عارفی نیا

آزمونهای ورزشی | ماشین حساباپلیکیشن

چالش رکورد جایزه

بنچ مارک و ثبت رکورد با امکان درآمدزایی و جایزه

بنچ مارک | رکورد

موزیک ورزشی

موزیک های ورزشی استاندارد با قابلیت دانلود و پخش

Layer 1
Top
خیریه ورزشی دکتر آس

کمک به نیازمندان ورزشی