لوگو دکتر آس با سجاد عارفی نیا مرجع ورزش ایران، مبتکر بیزینس هوش مصنوعی خدمات ورزشی با ارائه برنامه تمرین تغذیه مکمل مربی باشگاه

" عنوان دکتر آس"

چگونه از شلی پوست پس از کاهش وزن خلاص شی

" چکیده مقاله دکتر آس"

هنگامی که پوست کشیده می‌شود، فیبرهای کلاژن مطمئن می‌شوند که ساختار، عملکرد و یکپارچگی خود را حفظ می‌کند، اما این خاصیت ارتجاعی است که به آن اجازه می‌دهد به شکل اولیه خود بازگردد. فراتر از پوست، الاستین در اندام‌های بدن نیز یافت می‌شود که نیاز به نوعی خاصیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری در برابر تغییر شکل دارند. برخی از نمونه‌ها ریه‌ها، مثانه، شریان‌های اصلی و برخی رباط‌ها هستند. با این حال، در پوست است که به وضوح شاهد عملکرد آن هستیم و بارداری نمونه کامل آن است. 

نویسنده و محقق : سجاد عارفی نیا

چگونه از شلی پوست پس از کاهش وزن خلاص شی دکتر آس مرجع ورزش ایران سجاد عارفی نیا

فهرست مطالب

درآمدزایی در دکتر آس مرجع ورزش ایران سریعترین راه :

چگونه از شلی پوست پس از کاهش وزن خلاص شی

" شرح دکتر آس"

* دقت کنیم چیزی که یاد میگیریم علمی درست و رو به رشد باشه نه مباحثی که در فضاهای مجازی به صورت غیر علمی گفته میشه خصوصا در مورد ورزش و سلامتی، پس با مقالات من در دکتر آس همراه باش *

چگونه از شلی پوست پس از کاهش وزن خلاص شی

بزرگترین عضو بدن از نظر حجم پوست است [۱] بزرگسالان به طور متوسط ​​۸ پوند (۳.۶ کیلوگرم) و ۲۲ فوت مربع (۲ متر مربع) پوست دارند. توانایی کشش و رشد مانند پوست سایر اندام‌های ما را از تهدیدهای بالقوه دنیای بیرون ایمن نگه می‌دارد. در عین حال، زمانی که به سرعت وزن کم می‌کنیم و در نهایت پوستمان آویزان می‌شود، یکی از بدترین نگرانی‌ها است.

برای درک بهتر اینکه چه کاری می‌توانیم برای جلوگیری از این امر انجام دهیم، ابتدا باید بهتر بفهمیم که چه چیزی پوست را الاستیک می‌کند. پوست از فیبرهای کلاژن تشکیل شده است که بین هفتاد یا هشتاد درصد حجم آن را تشکیل می دهد [۳][۲] و الاستین، پروتئینی که به درم، لایه بافت همبند که بین لایه بیرونی پوست و بافت زیر جلدی قرار گرفته خاصیت ارتجاعی می‌دهد.

هنگامی که پوست کشیده می‌شود، فیبرهای کلاژن مطمئن می‌شوند که ساختار، عملکرد و یکپارچگی خود را حفظ می‌کند، اما این خاصیت ارتجاعی است که به آن اجازه می‌دهد به شکل اولیه خود بازگردد. فراتر از پوست، الاستین در اندام‌های بدن نیز یافت می‌شود که نیاز به نوعی خاصیت ارتجاعی و انعطاف‌پذیری در برابر تغییر شکل دارند. برخی از نمونه‌ها ریه‌ها، مثانه، شریان‌های اصلی و برخی رباط‌ها هستند. با این حال، در پوست است که به وضوح شاهد عملکرد آن هستیم و بارداری نمونه کامل آن است.

در طول ماه‌های بارداری، شکم مادر منبسط می‌شود و پوست باید کشیده شود تا شکل تغییر یافته‌ای را که در نتیجه رشد جنین در داخل او ایجاد می‌شود، در خود جای دهد و پس از تولد، باید به جای خود بازگردد. کیفیت و کمیت فیبرهای کلاژن و الاستین برای رسیدن به حالت قبل از بارداری، حداقل تا جایی که به پوست شکم مربوط می‌شود، کلیدی هستند.

بنابراین منطقی است که وقتی پوست ما آنطور که انتظار می‌رود رفتار نمی‌کند و علائم کششی ایجاد می‌کند یا پس از کشیده شدن باز نمی‌گردد، ایراد در دو نوع فیبر پروتئینی است. مطمئناً متخصصان پوست [۴] معتقدند که وقتی پوست به سرعت کلاژن آن کشیده می شود الیاف و الاستین با سرعت انبساط آسیب می‌بینند و پس از آن قادر به ترمیم مناسب نیستند و در نتیجه خطوط پوست اطراف باسن و ناحیه شکم ایجاد می‌شود که بسیاری از خانم‌ها بعد از بارداری با آن آشنا می‌شوند.

پوست هر کس کمی متفاوت است

هر فردی دارای ژنتیک‌های متفاوتی است که در ترکیب با سبک زندگی و شرایط شخصی موقعیت منحصر به فردی را در مورد نحوه واکنش پوست به کشش و سپس بازگشت آن ایجاد می‌کند.

با توجه به این که هنوز یک استراتژی مبتنی بر علم وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید که به شما کمک می‌کند تا برخی از آسیب‌های احتمالی را کاهش دهید و ناراحتی زیبایی شناختی ناشی از چین‌های بیش از حد پوست در اطراف بدن خود را کاهش دهید.

در این مقاطه مطالبی که باید بدانید:

 • برای کاهش وزن خود برنامه ریزی کنید. وقتی متعهد به کاهش وزن شدیم، طبیعی است که بخواهیم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد. با این حال، کاهش وزن برنامه ریزی شده، آهسته اما پیوسته به بدن شما بهترین شانس ممکن را برای سازگاری با تغییر می‌دهد. فکر کنید که با کاهش وزن و احساس سلامتی و ظاهری زیباتر، فقط می‌خواهید این روند را تسریع کنید. این بدان معنی است که شما معمولاً فعالیت بدنی خود را افزایش می‌دهید و بدن خود را تحت فشار فیزیکی قرار می‌دهید باعث ایجاد سازگاری‌هایی می‌شود تا قوی تر و زیباتر به نظر برسید. بدنی که تحت استرس قرار دارد با نیازهای زیادی به منابع خود دست و پنجه نرم می‌کند مثل ترمیم بافت و ساخت عضله، منابعی را برای ساخت شبکه‌های جدید رگ‌های خونی و مویرگ‌ها در سراسر بدن قرار می‌دهد و در حال ایجاد ارتباطات عصبی تازه در مغز است. پس از این موارد مهم برای بدن راحت است که برخورد با پوست را در آخر قرار دهد. هیچ احساس فوری آسیب وجود ندارد. کاهش وزن برنامه ریزی شده با افزایش مدت زمانی که قصد کاهش وزن را دارید و دادن زمان بیشتری به پوست برای واکنش به تغییراتی که در نتیجه کاهش وزن تجربه می‌کند، قابل کنترل تر است.
 • بدن را هیدراته نگه دارید. نشان داده شده است که آب رژیمی (یعنی دریافت آبی که به صورت روزانه نیاز داریم) به حفظ خاصیت ارتجاعی پوست و بیومکانیک کمک می‌کند [۴][۵] اطمینان از اینکه به خوبی هیدراته شده‌ایم، حتی زمانی که از نظر بدنی فعال هستیم و وزن کم می‌کنیم، نیازمند نظارت دقیق بر میزان مصرف آب است. در راهنمایهای دکتر آس گفته شده است که هنگامی که ورزش می کنیم هیدراته بمانیم. و همچنین یکی از چگونگی اطمینان از نوشیدن آب کافی که ظاهراً یک چالش است (مقاله ماشین حساب میزان آب مورد نیاز کلیک). مطالعات در مورد مقدار آب مورد نیاز ما برای هر فرد، برای سنین مختلف، نشان می دهد که واقعاً ما همه چیز را نمی‌دانیم [۶]. بنابراین، در اینجا، شما باید کار بزرگسالی را انجام دهید و مسئولیت آبرسانی خود را بر عهده بگیرید تا در محدوده مورد نیاز برای تامین پوست خود بمانید. بهترین فرصت ممکن برای حفظ و بازیابی خاصیت ارتجاعی آن است.
 • رژیم غذایی خود را تنظیم کنید. غذاهای غنی از مواد معدنی مانند روی، مس، آهن و سلنیوم به پوست کمک می‌کنند تا عملکرد خود را حفظ کند و میزان آسیب را کاهش دهد. روغن زیتون با کیفیت خوب و غذاهای غنی از روغن های امگا ۳ و همچنین نوشیدنی‌هایی مانند چای سبز [۷] حاوی مواد مغذی است که به پوست کمک می‌کند خاصیت ارتجاعی خود را حفظ کند و به طور موثرتر خود را ترمیم کند. غذاهای گیاهی، مانند سبزیجات، میوه‌ها، آجیل، دانه‌ها و لوبیا به‌ویژه از نظر مواد مغذی حمایت‌کننده پوست غنی هستند و مطالعات نشان می‌دهد که در واقع می‌توانند به بهبود خاصیت ارتجاعی و آبرسانی پوست کمک کنند [۸]. نحوه ترکیب این موارد همیشه به منابع موجود و در دسترس بودن برخی از غذاها در حوزه شما بستگی دارد. اما آنچه مهم است این است که این واقعیت را در نظر بگیرید که رژیم غذایی شما تأثیر مستقیمی بر سلامت پوست دارد و آن را بر اساس آن تنظیم کنید. در نهایت، کاهش یا حذف انتخاب‌های سبک زندگی کاملاً مضر مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل نیز به پوست کمک می‌کند تا خود را بهتر ترمیم کند و ظاهر و عملکرد جوان خود را حفظ کند.
 • افزودن مکمل. مصرف کلاژن خوراکی یکی از رایج ترین مکمل‌هایی است که برای بهبود کیفیت پوست استفاده می‌شود. مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد
  مصرف مکمل کلاژن کمی کمک می‌کند. [۹] مطالعات دیگر نشان داده است که مزایای مصرف کلاژن به عنوان یک مکمل خوراکی زمانی به بهترین وجه به دست می‌آید که با روش های دیگر مانند هیدراتاسیون [۱۰]  و  تمرین مقاومتی [۱۱]خوب ترکیب شود، بررسی اخیر [۱۲] از چندین مطالعه علمی به این نتیجه رسید که مکمل‌های خوراکی مصرف شده کلاژن به بهبود سلامت و کشسانی پوست کمک می‌کند
 • انجام تمرینات مقاومتی را فراموش نکنید. تمرین با وزنه، افزایش توده عضلانی و تقویت تاندون‌ها و رباط‌ها، استراتژی‌های مناسبی برای کمک به بهبود ظاهر پوست پس از کاهش وزن ناگهانی هستند. اصل پشت تمرین مقاومتی به عنوان وسیله‌ای برای کمک به پوست شل شده این بود که عضلاتی که بزرگتر و قوی تر می‌شوند فضای باقی مانده ناشی از دست دادن ناگهانی چربی را پر می کنند و به پوست کمک می‌کنند شل به نظر نرسد. دانش جدیدی در یک مطالعه جدیدتر [۱۳] در مورد روش تمرین با وزنه که به پوست کمک می‌کند تا خواص جوانی خود از جمله کشسانی را حفظ کند. این مطالعه نشان داد که عوامل استرس زای خارجی مانند تمرین مقاومتی منجر به کاهش نشانگرهای التهابی موضعی در پوست (که پیری پوست را تسریع می‌کنند) و به ضخیم شدن لایه پوست (که با افزایش سن نازک‌تر می‌شود) کمک می‌کند. نتیجه این بود که تمرینات مقاومتی یک اثر بازسازی بر پیری پوست ایجاد کرد و به تسریع ترمیم بافت آسیب دیده پوست کمک کرد.

پیشنهاداتی در مورد تمرینات که می توانید استفاده کنید

خلاصه

کاهش سرعت کاهش وزن به منظور اینکه پوست بتواند به اندازه خود برسد به طوری که با کاهش وزن متناسب با بدن منقبض شود، یک استراتژی مهم کاهش وزن است که به ما امکان می‌دهد از ظاهری زیباتر نیز لذت ببریم. با این حال، زمانی که این امکان پذیر نیست، بهترین فرصتی که می‌توانید پس از کاهش وزن ناگهانی به پوست خود بازیابی کنید، ترکیبی از رژیم غذایی خوب، مکمل‌های کلاژ، هیدراتاسیون خوب و تمرینات مقاومتی است.

مراقبت از خود فقط به ظاهر ما نیست، بلکه به احساس ما نیز مربوط می‌شود. با استفاده از ترکیبی از مداخلات، می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که سفر ما به سمت آمادگی جسمانی، ذهنی و عاطفی بهتر، مسیری آرام است که هر جنبه‌ای از اینکه ما چه کسی هستیم و چقدر می‌توانیم خوب شویم را در نظر می‌گیرد.

سوالات متداول و رایج چگونه از شلی پوست پس از کاهش وزن خلاص شی

چرا پوست شل میشه

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث چروک یا ترک خوردن پوست شود و آن را رنگ پریده یا فلج نشان دهد، از جمله: ۱. کمبود آب: عدم دریافت رطوبت یا مایعات کافی می تواند پوست را خشک کرده و رنگ پریده و بی روح به نظر برسد. ۲. عوامل محیطی: قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، بادهای شدید یا سرمای شدید می تواند به پوست آسیب برساند و باعث فلج به نظر برسد. ۳. عوامل ژنتیکی: برخی افراد ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی بیشتر مستعد ابتلا به ترک پوست باشند. ۴. سن: با بالا رفتن سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و شادابی خود را کاهش می دهد و باعث می شود که فلج به نظر برسد. برای جلوگیری از چین و چروک پوست و شاداب تر نشان دادن آن، نوشیدن مقدار کافی آب، استفاده از مرطوب کننده های پوست و محافظت از پوست در برابر عوامل مضر محیطی مانند آفتاب و باد توصیه می شود.

آیا ورزش کمک میکنه شلی پوست از بین بره

البته ورزش می تواند به بهبود سلامت پوست و کاهش ظاهر شل کمک کند. در اینجا چند راه برای کمک به بهبود سلامت پوست از طریق ورزش آورده شده است: ۱. بهبود گردش خون: ورزش منظم می تواند گردش خون را در بدن بهبود بخشد که جریان خون را به پوست افزایش می دهد و به بهبود ظاهر آن کمک می کند. ۲. کاهش استرس: ورزش به کاهش سطح استرس و فشار روانی کمک می کند و این می تواند ترشح هورمون هایی را که باعث مشکلات پوستی مانند آکنه و چین و چروک می شوند، محدود کند. ۳. بهبود خواب: ورزش منظم می تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند و این می تواند به بهبود سلامت پوست منجر شود. ۴. سم زدایی: عرق کردن هنگام ورزش می تواند به دفع سموم از بدن کمک کند و این می تواند به بهبود سلامت پوست کمک کند. با این حال، مهم است که سایر اقدامات پیشگیرانه مراقبت از پوست مانند استفاده از کرم ضد آفتاب و تمیز کردن منظم پوست خود را نیز انجام دهید.

رفرنسهای چگونه از شلی پوست پس از کاهش وزن خلاص شی

 1. Bai H, Graham C. Introduction: Skin. Yale J Biol Med. 2020 Mar 27;93(1):1–۲. PMCID: PMC7087064.
 2. Oikarinen A. Aging of the skin connective tissue: how to measure the biochemical and mechanical properties of aging dermis. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 1994 Apr;10(2):47-52. PMID: 8043384.
 3. Baumann L, Bernstein EF, Weiss AS, Bates D, Humphrey S, Silberberg M, Daniels R. Clinical Relevance of Elastin in the Structure and Function of Skin. Aesthet Surg J Open Forum. 2021 May 14;3(3):ojab019. doi: 10.1093/asjof/ojab019. PMID: 34195612; PMCID: PMC8239663.
 4. Wang F, Calderone K, Smith NR, Do TT, Helfrich YR, Johnson TR, Kang S, Voorhees JJ, Fisher GJ. Marked disruption and aberrant regulation of elastic fibres in early striae gravidarum. Br J Dermatol. 2015 Dec;173(6):1420-30. doi: 10.1111/bjd.14027. Epub 2015 Nov 8. PMID: 26179468.
 5. Palma L, Marques LT, Bujan J, Rodrigues LM. Dietary water affects human skin hydration and biomechanics. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015 Aug 3;8:413-21. doi: 10.2147/CCID.S86822. PMID: 26345226; PMCID: PMC4529263.
 6. Armstrong LE, Johnson EC. Water Intake, Water Balance, and the Elusive Daily Water Requirement. Nutrients. 2018 Dec 5;10(12):1928. doi: 10.3390/nu10121928. PMID: 30563134; PMCID: PMC6315424.
 7. Cao C, Xiao Z, Wu Y, Ge C. Diet and Skin Aging-From the Perspective of Food Nutrition. Nutrients. 2020 Mar 24;12(3):870. doi: 10.3390/nu12030870. PMID: 32213934; PMCID: PMC7146365.
 8. Vivien W. Fam, Prae Charoenwoodhipong, Raja K. Sivamani, Roberta R. Holt, Carl L. Keen, Robert M. Hackman, Plant-Based Foods for Skin Health: A Narrative Review, Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics,Volume 122, Issue 3, 2022, Pages 614-629, ISSN 2212-2672.
 9. Vollmer DL, West VA, Lephart ED. Enhancing Skin Health: By Oral Administration of Natural Compounds and Minerals with Implications to the Dermal Microbiome. Int J Mol Sci. 2018 Oct 7;19(10):3059. doi: 10.3390/ijms19103059. PMID: 30301271; PMCID: PMC6213755.
 10. Bolke L, Schlippe G, Gerß J, Voss W. A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study. Nutrients. ۲۰۱۹ Oct 17;11(10):2494. doi: 10.3390/nu11102494. PMID: 31627309; PMCID: PMC6835901.
 11. Oertzen-Hagemann V, Kirmse M, Eggers B, Pfeiffer K, Marcus K, de Marées M, Platen P. Effects of 12 Weeks of Hypertrophy Resistance Exercise Training Combined with Collagen Peptide Supplementation on the Skeletal Muscle Proteome in Recreationally Active Men. Nutrients. 2019 May 14;11(5):1072. doi: 10.3390/nu11051072. PMID: 31091754; PMCID: PMC6566884.
 12. Choi FD, Sung CT, Juhasz ML, Mesinkovsk NA. Oral Collagen Supplementation: A Systematic Review of Dermatological Applications. J Drugs Dermatol. 2019 Jan 1;18(1):9-16. PMID: 30681787.
 13. Nishikori, S., Yasuda, J., Murata, K. et al. Resistance training rejuvenates aging skin by reducing circulating inflammatory factors and enhancing dermal extracellular matrices. Sci Rep 13, 10214 (2023).

چگونه از شلی پوست پس از کاهش وزن خلاص شی

ویتامین سی Vitamin C

337 اولین ستاره از چپ مرسی

" دسته های این مقاله"

" تگ های این مقاله"

" نظرات در دکتر آس "

از نگاه خودت و با علم و تجربه خودت مقاله رو با نظر و تحلیل کامل کن ...

چگونه از شلی پوست پس از کاهش وزن خلاص شی

نظر شما برای دکتر آس مهم است ..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سجاد عارفی نیا
سجاد عارفی نیا insta: sajad.arefinia

نظر شما برای دکتر آس مهم هست، با من سجاد عارفی نیا در رشد ورزش علمی و عملی کشورمان ایران سهیم باش. به تمام نظرات خودم پاسخ میدم. خودت رو در مقاله ثبت کن! بعد از ثبت نظر توسط شما، بهترین نظر و تحلیل تکمیل کننده در هر مقاله انتخاب خواهد شد، و تصویر و نام شما مانند همین قسمت در مقاله به عنوان همکار قرار داده می شود.

ثبت دیدگاه شما برای دکتر آس مهم است

بررسی و پاسخ توسط سجاد عارفی نیا

در دکتر آس کسب و کار ورزشی رو رشد بده: برند ثبت کن، آگهی بذار، رویداد معرفی کن، برنامه بفروش و ...

more insights

" مقالات مرتبط و تازه دکتر آس "

هدف دکتر آس در بخش مقالات ارائه خاصترین مطالب آموزشی برای رشد علمی و عملی علاقمندان به ورزش است.

ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب مصرف کالری برپی
ماشین حساب مصرف کالری برپی

مرجع تمرین و حرکت

دانش نامه تمرین و حرکات ورزشی با آنالیز و آموزش

تمرینات با وزنه | تمرینات بدون وزنه | مرجع تمرینات

مرجع برنامه‌های تمرینی

تجویز و آموزش برنامه نویسی رشته‌های ورزشی برای اهداف مختلف

انتخاب دوره برنامه | مرجع برنامه تمرین | نمونه برنامه‌ها | الگوها و سیستمها

مرجع تغذیه مکمل رژیم

کاملترین مرجع مکمل و تغذیه به زبان فارسی با آموزش برنامه‌های غذایی

مرجع تغذیه و مکمل | دانش نامه مکمل | رژیم غذایی و تعذیه

مرجع مربیگری

آموزش مربیگری از مبتدی تا حرفه ای

راهنمایی‌ها | آسیب شناسی | روانشناسی

رشته‌های ورزشی

آشنایی و تحلیل رشته های مختلف ورزشی

بادی بیلدینگ | کراس فیت

ماشین حساب‌های ورزشی

پیشرفته و کارامد با آنالیز آنی تست‌های ورزشی سجاد عارفی نیا

آزمونهای ورزشی | ماشین حساباپلیکیشن

چالش رکورد جایزه

بنچ مارک و ثبت رکورد با امکان درآمدزایی و جایزه

بنچ مارک | رکورد

موزیک ورزشی

موزیک های ورزشی استاندارد با قابلیت دانلود و پخش

Layer 1
Top
خیریه ورزشی دکتر آس

کمک به نیازمندان ورزشی