لوگو دکتر آس با سجاد عارفی نیا مرجع ورزش ایران، مبتکر بیزینس هوش مصنوعی خدمات ورزشی با ارائه برنامه تمرین تغذیه مکمل مربی باشگاه

" عنوان دکتر آس"

چگونه انگیزه را برگردانیم

" چکیده مقاله دکتر آس"

انگیزه یعنی نیروی داخلی و خارجی که فرد را به انجام کارهایی که برای دستیابی به اهداف و رسیدن به موفقیت لازم است، ترغیب می‌کند. انگیزه می‌تواند از داخل فرد (مانند علاقه، انگیزه شخصی، اراده و اعتقادات) یا از خارج فرد (مانند پاداش، تشویق، حمایت اجتماعی) مشتق شود. انگیزه می‌تواند به عنوان یک نیروی مهم و اساسی برای انجام کارها و دستیابی به اهداف در زندگی شخصی و حرفه‌ای تلقی شود.

نویسنده و محقق : سجاد عارفی نیا

مرجع ورزش ایران مرکز خدمات ورزشی ایران دکتر آس با سجاد عارفی نیا

فهرست مطالب

درآمدزایی در دکتر آس مرجع ورزش ایران سریعترین راه :

چگونه انگیزه را برگردانیم

" شرح دکتر آس"

* دقت کنیم چیزی که یاد میگیریم علمی درست و رو به رشد باشه نه مباحثی که در فضاهای مجازی به صورت غیر علمی گفته میشه خصوصا در مورد ورزش و سلامتی، پس با مقالات من در دکتر آس همراه باش *

چگونه انگیزه را برگردانیم ؟

چرا انگیزه خود را از دست می دهیم و چگونه آن را برگردانیم؟

همه می‌دانیم که ورزش مفید و خوب است، پس چرا همه در حال حاضر فوق العاده مناسب نیستیم؟ زیرا هیچ کس نمی‌تواند اشتیاق خود را برای ورزش برای همیشه حفظ کند. هیچکس. حتی بهترین ما که می‌توانیم زندگی را پشت سر بگذاریم و نسبتاً تناسب اندام بمانیم، نقاط شکست و نقاط ضعف خود را داریم که احساس می‌کنیم تمام دنیا می‌تواند برای همه چیزهایی که برایمان مهم است بسوزد.

همه ما شبیه این روزها را داریم. چگونه انگیزه را برگردانیم

و این دقیقا جایی است که ما انگیزه خود را از دست می‌دهیم. حداقل یک روز یا یک هفته کاملا طبیعی و حتی سالم است. مشکل روزهای بد ما این است که وقتی زیر پتوی ذهنی (یا واقعی) خود پنهان می‌شویم، احساس خوبی داریم. برخلاف مبارزه روزمره، در نهایت احساس بهتری دارد که به سادگی هیچ کاری انجام ندهید. بنابراین بازگشت به آنچه که ما به عنوان ناراحتی و درد ناشی از تمرین به یاد می‌آوریم، به سختی چشم اندازی شادی‌آور است. بازگشت به احساس خستگی و درد همیشه به نام سلامتی و تناسب اندام بسیار دشوار است زیرا تمام آنچه ما داریم، خاطرات احساس خستگی و درد است.

خاطرات و تداعی‌ها جزء کلیدی در اینجا هستند. مغز ما اینگونه کار می‌کند – بر اساس تجربیات گذشته ما تداعی‌هایی تشکیل می‌دهیم و نسبت به یک رویداد یا فعالیت خاص احساس مثبت یا منفی می‌کنیم. اگر با چند نفر از دوستان بیرون رفتیم و تجربه بدی داشتیم، مایل نیستیم با آنها بیرون برویم یا دوباره به همان مکان برویم. و اگر این تجربه همچنان منفی باشد، خوب، ممکن است کلاً بیرون رفتن را متوقف کنیم و به دیدن فیلم بچسبیم.

مغز ما پاداش می‌گیرد. ما یک تکه کیک می‌خوریم و حالمان خوب است. یک پاداش فوری وجود دارد، عواقب آن لعنتی است. اما وقتی صحبت از ورزش می‌شود، فقط درد و درد و سپس خاطرات درد و درد وجود دارد. فقط وعده پاداش در تاریخ بعدی وجود دارد، زیرا رسیدن به تناسب اندام به زمان نیاز دارد و سپس کار بیشتری برای ماندن در این راه نیاز دارد. هیچ تضمینی وجود ندارد، فقط اگر سخت کار کنیم، شاید در جایی دورتر، به تناسب اندام و سلامتی دست پیدا کنیم. به همین دلیل است که کیک هر بار بر یک تمرین پیروز می‌شود.

ما می‌توانیم به طور منظم به خود فشار بیاوریم، شرمنده شویم و خودمان را مجبور کنیم، اما هیچ کس نمی‌تواند برای همیشه در برابر بدبختی مقاومت کند. همه در نهایت می‌شکنند و سپس چرخه دوباره شروع می‌شود. زور می‌زنیم، می‌شکنیم، دوباره شروع می‌کنیم – اگر بتوانیم آن را از نظر روانی تحمل کنیم. یکی از دلایلی که ما هر بار به یک رژیم غذایی جدید یا یک سیستم تمرینی جدید نیاز داریم (و هر سال یک یا حتی ده مورد جدید برای انتخاب وجود دارد) این است که هنوز آن ارتباط منفی را با سیستم جدید ایجاد نکرده ایم. و هر بار که ما را ناکام می‌گذارد، زیرا ما همچنان به رنج کشیدن ادامه می‌دهیم و این رنج مسیرهای عصبی منفی در مغز ما ایجاد می‌کند و ما را بیشتر و بیشتر از تکرار تجربه بی‌میل می‌کند.

پس چه می توانیم بکنیم؟ ما باید در عوض با استفاده از هر ابزاری که در اختیار داریم، با ورزش ارتباط مثبت برقرار کنیم. اگر قبل، حین و بعد از ورزش احساس خوبی داشته باشیم، بی‌میلی به انجام مجدد آن به مرور زمان کمتر و کمتر می‌شود. در نهایت، ما می‌توانیم تناسب اندام خود را حفظ کنیم و این هدف نهایی است.

میزان درد را کاهش دهید چگونه انگیزه را برگردانیم

وقتی احساس می کنیم انگیزه ما در حال لغزش است و ما در حال از دست دادن هر گونه تمایل به ورزش هستیم، ما باید میزان درد ایجاد شده را کاهش دهیم – حتی آن را به طور کامل حذف کنیم. لحظه ای که به اندازه کافی با ورزش تداعی های منفی را جمع می‌کنیم، مغز ما سعی می کند ما را از هر گونه ناراحتی بیشتر دور نگه دارد.
اجتناب از درد بسیار طبیعی است به خصوص زمانی که بتوان به راحتی از آن اجتناب کرد. روشی که مغز ما درک میکند این است که دیگر ورزش نمی‌کند، یعنی دیگر درد ندارد.

درد را از معادله حذف کنید بنابراین بی‌میلی کاهش می‌یابد.

وظیفه: هر روز به ورزش ادامه دهید، اما مقدار و یا شدت ورزش را به میزان قابل توجهی کاهش دهید تا زمانی که دیگر در مورد تمرین احساس نگرانی نکنید.

ورزش را با چیزهایی که دوست دارید ترکیب کنید چگونه انگیزه را برگردانیم

به همین دلیل است که بسیاری از ما هنگام ورزش به موسیقی گوش می‌دهیم. وقتی به موسیقی مورد علاقه گوش می‌دهیم احساس خوبی داریم و این به ما کمک می‌کند تا در طول جلسه تمرینی خود از قسمتهای سخت‌تر عبور کنیم. گاهی اوقات‌می تواند کمک کند که ذهن ما به طور کامل از درد دور شود.

تمرین با دیگران، افرادی که از همراهی با آنها لذت می‌بریم، تأثیر مشابهی دارد. ما می‌توانیم با دوستان یا خانواده یا گروهی از افراد با علایق مشابه شریک شویم و با هم ورزش کنیم. به این ترتیب ما بر جنبه اجتماعی آموزش تمرکز می‌کنیم نه بر مبارزه.

تماشای یک برنامه تلویزیونی در حین تمرین دایره‌ای می‌تواند ذهن ما را نیز از درد دور کند. این می تواند ایده خوبی باشد که همه برنامه‌های مورد علاقه را ذخیره کنید و فقط آنها را در طول تمرین تماشا کنید. به این ترتیب ما چیزی فراتر از ناراحتی خواهیم داشت.

ما همیشه به حواس پرتی نیاز نداریم، اما هر از چند گاهی به ایجاد خاطرات و تداعی‌های بهتر کمک می‌کند.

وظیفه: سعی کنید هر جلسه تمرینی را به یک تجربه خوب تبدیل کنید.

از سیستم پاداش فوری استفاده کنید چگونه انگیزه را برگردانیم

دیدن نتایج در آینه زمان می‌برد. فواید ورزش برای سلامتی در طول زندگی نسبتاً مورد توجه قرار نمی‌گیرد – ما معمولاً متوجه می‌شویم که مشکلاتی در بدن ما پیش می‌آید، اما زمانی که احساس خوبی داریم به ندرت به آن توجه می‌کنیم. بنابراین هیچ پاداشی برای ورزش وجود ندارد مگر اینکه مقداری را به صورت مصنوعی اضافه کنیم.

ما می‌توانیم نشان‌هایی ایجاد کنیم یا برای تکمیل تمرینات به خود برچسب‌هایی اهدا کنیم. خط کشیدن روزها در تقویم نیز می تواند بسیار رضایت بخش باشد زیرا ما پیشرفت خود را اندازه گیری می کنیم. می‌توانیم یک شیشه تهیه کنیم و برای هر تمرینی که انجام می‌شود، یک سنگ مرمر به آن اضافه کنیم تا آن را تا پایان سال پر کنیم. ما باید یک سیستم پاداش ایجاد کنیم که برای ما کار کند، آنی است، چیزی که پس از اتمام تمریناتمان برای جبران درد به دست می آوریم.

غذا نیز می تواند یک محرک قوی باشد. ما مجبور نیستیم به خودمان با کیک پاداش دهیم، این نتیجه معکوس خواهد بود، اما می‌توانیم تمرینات خود را طوری برنامه ریزی کنیم که صبحانه، ناهار یا شام ما مستقیماً بعد از تمرین به عنوان پاداشی برای مبارزه ما باشد. در نهایت مغز ما این دو را به هم متصل می‌کند و ما با فعالیت بدنی ارتباط مثبت برقرار می کنیم.

وظیفه: هر بار تمرین را با یک پاداش فوری دنبال کنید تا تداعی‌های مثبت ایجاد کنید.

خود را برای ورزش آماده کنید چگونه انگیزه را برگردانیم

بسیاری از ما در حال حاضر ارتباط منفی با ورزش داریم. اگر این کار را نمی‌کردیم به مقالات انگیزشی نیاز نداشتیم. بنابراین از لحظه‌ای که حتی شروع به تمرین کردن می‌کنیم، همه احساسات منفی ظاهر می‌شوند، تمام خاطرات بد درد و درد دوباره ظاهر می‌شوند و در نهایت، یک تمرین را رها می‌کنیم، زیرا امروز نمی‌توانیم آن را انجام دهیم.

وقتی تداعی‌های منفی از قبل شکل گرفته‌اند، دیدن ورزش به‌عنوان چیزی جز تجربه‌ای دردناک که به سختی قابل تحمل است، واقعاً دشوار می‌شود. با گذشت زمان، آن را در ذهن خود تقویت می‌کنیم و به یاد می آوریم که بدتر از آنچه بود، است. حافظه ما به این ترتیب ناقص است، گاهی اوقات تنها چیزی که به یاد می‌آوریم این است که چه احساسی داشته‌ایم و اگر تنها چیزی که احساس می‌کنیم ناراحتی است، تمایل داریم دلایلی برای اجتناب از تکرار تجربه پیدا کنیم، حتی اگر منطقاً می‌دانیم که اشتباه است.

با این حال همه چیز از دست رفته نیست. فقط به این دلیل که ما ورزش را یک چیز بد و دردناک می‌دانیم – به این معنی نیست که نمی‌توانیم آن را تغییر دهیم. ما در واقع می‌توانیم مغزمان را دوباره سیم‌کشی کنیم – این فقط کمی تلاش می‌خواهد و درست مانند هر چیز ارزشمند، داشتن ثبات است.

تنها چیزی که نیاز داریم پنج دقیقه در روز است. ما حتی نیازی به انجام تمام پنج دقیقه ورزش نداریم، فقط به تعهد و کمی ورزش نیاز داریم تا بتوانیم به آرامی خودمان را به آن واکسینه کنیم و به مغزمان بیاموزیم که همیشه دردناک یا سخت نیست. تنها کاری که باید انجام دهیم این است که حاضر شویم، کاری انجام دهیم – هر کاری، و آن را هر روز انجام دهیم. این روال بی تکلف تاثیر زیادی بر روان ما خواهد گذاشت. و در نهایت تبدیل به دروازه ای برای جلسات طولانی تر و سخت تر خواهد شد.

وظیفه: تمرینات سبک را هر روز، هر اتفاقی که بیفتد، هر روز به مدت پنج دقیقه انجام دهید تا به مغز خود بیاموزید که ورزش کردن همیشه سخت یا دردناک نیست.

واژگون کردن ترازو چگونه انگیزه را برگردانیم

اگر به ندرت این کار را انجام دهیم، واقعاً مهم نیست که چقدر سخت تمرین می‌کنیم. ثبات تنها راه برای به دست آوردن نتایج پایدار و دائمی در ظاهر و احساس ما است. متأسفانه، یافتن قدرت عاطفی برای بازگشت به ورزش هر روز اغلب بسیار سخت تر از خود ورزش است.

به معنای واقعی کلمه همه چیز در ذهن ماست. این نحوه‌ی دیدن آموزش، ارتباطات و ارتباطاتمان در مغزمان است. اگر تنها چیزی که انتظار داریم درد و رنج باشد، بعید است که دوباره آن را تکرار کنیم و مطمئناً بعید است که در دراز مدت به آن پایبند باشیم که در نهایت هدف تناسب اندام است.

برای اینکه همچنان با انگیزه بمانیم و بتوانیم برای تمرینات خود برنامه‌ریزی کنیم و در آن حاضر شویم، باید ترازو را به نفع ورزش سوق دهیم تا بتوانیم آن را به یک فعالیت مطلوب تبدیل کنیم، چیزی که به جای عقب نشینی منتظر آن هستیم. برای اینکه رابطه خود را با ورزش تغییر دهیم، باید با استفاده از هر ابزاری که در اختیار داریم، خاطرات خوبی از تجربه ایجاد کنیم، خواه پاداش فوری یا گیمیفیکیشن فرآیند، موسیقی خوب یا شرکت خوب یا صرفاً کاهش استرس فیزیکی و محیطی بهتر.

اگر همه چیز شکست بخورد، باید روتینی ایجاد شود که از ما می خواهد پنج دقیقه ورزش در روز انجام دهیم (که در صورت تمایل می‌توان هر بار آن را تمدید کرد). هر کس پنج دقیقه برای ورزش وقت دارد – این پنج دقیقه ممکن است زیاد به نظر نرسد، اما در بیشتر مواقع، دروازه‌ای برای تمرینات طولانی تر و سخت تر در آینده خواهد بود. و هر بار این فرصت را برای ما فراهم می کند تا احساس خود را نسبت به ورزش تغییر دهیم، تداعی‌های مثبتی ایجاد کنیم – که تا حد زیادی در تغییر کل دیدگاه ما و تمایل ما برای انجام مجدد آن کمک خواهد کرد.

با انگیزه ماندن به این بستگی دارد که چگونه ورزش را می بینیم و در مورد آخرین جلسه تمرین چه چیزهایی را به خاطر می آوریم. جالب بود؟ آیا درد قابل تحمل بود؟ آیا بعد از آن یک رضایت فوری وجود داشت؟ آیا حداقل از بخشی از آن لذت بردیم؟ اگر پاسخ همه این سؤالات بیشتر از «نه» «بله» باشد، داشتن انگیزه برای ورزش منظم دیگر هرگز مشکل ساز نخواهد شد.

سوالات متداول و رایج چگونه انگیزه را برگردانیم ؟

انگیزه چیه

انگیزه یعنی نیروی داخلی و خارجی که فرد را به انجام کارهایی که برای دستیابی به اهداف و رسیدن به موفقیت لازم است، ترغیب می‌کند. انگیزه می‌تواند از داخل فرد (مانند علاقه، انگیزه شخصی، اراده و اعتقادات) یا از خارج فرد (مانند پاداش، تشویق، حمایت اجتماعی) مشتق شود. انگیزه می‌تواند به عنوان یک نیروی مهم و اساسی برای انجام کارها و دستیابی به اهداف در زندگی شخصی و حرفه‌ای تلقی شود.

چرا انگیزه رو از دست میدیم

انگیزه از دست داده شدن ممکن است به دلایل مختلفی باشد. برخی از عواملی که ممکن است باعث از دست دادن انگیزه شوند عبارتند از: ۱. خستگی و استرس: زندگی پر فشار و استرس می‌تواند باعث کاهش انگیزه شود. ۲. عدم اطمینان: اگر فرد احساس کند که اهدافش دست‌نیافتنی یا غیر ممکن هستند، ممکن است انگیزه اش کاهش یابد. ۳. عدم اعتقاد به خود: اگر فرد به خود و توانایی‌هایش اعتماد نداشته باشد، انگیزه اش ممکن است کاهش یابد. ۴. عدم تعهد: وجود تعهد ناکافی به اهداف و آرمان‌ها می‌تواند باعث از دست دادن انگیزه شود. ۵. عدم تعادل زندگی: عدم تعادل بین زندگی شخصی و حرفه‌ای می‌تواند باعث از دست دادن انگیزه شود. ۶. عدم موفقیت: تجربه‌ی موفقیت‌های پیاپی نداشتن ممکن است باعث کاهش انگیزه شود. توجه به این عوامل و پیدا کردن راه‌حل‌های مناسب برای مقابله با آنها می‌تواند به بازیابی انگیزه کمک کند.

بهترین روشهای حفظ انگیزه چیه

برای حفظ انگیزه‌ی خود می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. برخی از بهترین روش‌های حفظ انگیزه عبارتند از: ۱. تعیین اهداف: تعیین اهداف و آرمان‌های واقعی و قابل دستیابی می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه‌ی خود را حفظ کنید. ۲. ایجاد رویاها: ایجاد رویاهای بزرگ و جذاب می‌تواند شما را به سمت دستیابی به اهدافتان هدایت کند. ۳. اعتماد به خود: اعتماد به خود و به توانایی‌هایتان می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه‌ی خود را حفظ کنید. ۴. مراقبت از خود: مراقبت از سلامتی جسمی و روحی خود، از جمله خواب کافی، تغذیه سالم و ورزش منظم، می‌تواند به حفظ انگیزه‌ی شما کمک کند. ۵. ارتباط با افراد موفق: ارتباط با افرادی که به دستیابی به اهدافشان رسیده‌اند می‌تواند شما را الهام بخشی کند و انگیزه‌ی شما را حفظ کند. ۶. مدیریت استرس: یادگیری روش‌های مدیریت استرس و اضطراب می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه‌ی خود را حفظ کنید. ۷. ایجاد برنامه‌های موثر: ایجاد برنامه‌های موثر و مدیریت زمان می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه‌ی خود را حفظ کنید. استفاده از این روش‌ها و تلاش برای ایجاد یک زندگی معنادار و هدفمند می‌تواند به حفظ انگیزه شما کمک کند.

نکات مهم برای برگرداندن انگیزه چیه

برای برگرداندن انگیزه‌ی خود، باید به نکات مهم زیر توجه کنید: ۱. تعیین اهداف: مشخص کردن اهداف و آرمان‌های واقعی و قابل دستیابی می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه‌ی خود را بازیابی کنید. ۲. ایجاد رویاها: ایجاد رویاهای بزرگ و جذاب می‌تواند شما را به سمت دستیابی به اهدافتان هدایت کند و انگیزه‌ی شما را افزایش دهد. ۳. اعتماد به خود: اعتماد به خود و به توانایی‌هایتان می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه‌ی خود را بازیابی کنید. ۴. مراقبت از خود: مراقبت از سلامتی جسمی و روحی خود، از جمله خواب کافی، تغذیه سالم و ورزش منظم، می‌تواند به حفظ انگیزه‌ی شما کمک کند. ۵. ارتباط با افراد موفق: ارتباط با افرادی که به دستیابی به اهدافشان رسیده‌اند می‌تواند شما را الهام بخشی کند و انگیزه‌ی شما را بازیابی کند. ۶. مدیریت استرس: یادگیری روش‌های مدیریت استرس و اضطراب می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه‌ی خود را بازیابی کنید. ۷. ایجاد برنامه‌های موثر: ایجاد برنامه‌های موثر و مدیریت زمان می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه‌ی خود را بازیابی کنید. ۸. خودشناسی: شناخت دقیق از خودتان، نقاط قوت و ضعفتان و ارزش‌هایتان می‌تواند به شما کمک کند تا انگیزه‌ی خود را بازیابی کنید. ۹. ایجاد تغییر: ایجاد تغییرات کوچک در زندگی شخصی یا حرفه‌ایتان می‌تواند انگیزه‌ی شما را بازیابی کند. با توجه به این نکات، تلاش برای ایجاد یک زندگی معنادار و هدفمند می‌تواند به بازیابی انگیزه شما کمک کند.

آیا انگیزه با سن رابطه داره

بله، رابطه‌ای بین انگیزه و سن وجود دارد. این رابطه ممکن است به دلایل مختلفی باشد: ۱. تغییر در اولویت‌ها: با گذشت زمان، اولویت‌ها و اهداف افراد ممکن است تغییر کند. به عنوان مثال، یک فرد جوان ممکن است بیشتر به دستیابی به موفقیت حرفه‌ای علاقه داشته باشد، در حالی که یک فرد مسن ممکن است بیشتر به پرورش خانواده و داشتن زندگی آرام و پایدار علاقه داشته باشد. ۲. تغییر در انگیزه‌ها: با پیر شدن، انگیزه‌های افراد ممکن است تغییر کند. برخی از افراد ممکن است با پیر شدن انگیزه‌هایشان در مورد دستیابی به اهداف جدید و متفاوت را تغییر دهند. ۳. تأثیر فیزیولوژیکی: تغییرات فیزیولوژیکی که با پیر شدن رخ می‌دهد، ممکن است بر انگیزه تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، کاهش سطح هورمون‌ها و انرژی، می‌تواند بر انگیزه و انرژی افراد تأثیر بگذارد. بنابراین، می‌توان گفت که رابطه بین انگیزه و سن وجود دارد و این موضوع بستگی به شرایط فردی و فرهنگی و شخصیتی افراد دارد.

انگیزه ورزشی چیه

انگیزه ورزشی به معنای تمایل و انگیزه‌ی شخص به انجام فعالیت‌های ورزشی است. این انگیزه ممکن است از منابع مختلفی نشأت بگیرد و می‌تواند تأثیر گسترده‌ای بر روی تفاوت‌های افراد در انگیزه ورزشی داشته باشد. برخی از عواملی که ممکن است بر انگیزه ورزشی تأثیر بگذارند عبارتند از: ۱. بهبود وضعیت فیزیکی: بسیاری از افراد به دنبال بهبود وضعیت فیزیکی، افزایش قدرت و استقامت، کاهش وزن یا افزایش عملکرد قلبی و عروقی خود هستند که این موارد می‌تواند انگیزه ورزشی آن‌ها را افزایش دهد. ۲. بهبود سلامتی روانی: ورزش می‌تواند به بهبود وضعیت روانی افراد کمک کند. افراد ممکن است به دنبال کاهش استرس، افزایش انرژی و بهبود خلق و خوی خود از طریق ورزش باشند. ۳. رسیدن به اهداف: برخی از افراد به دنبال دستیابی به اهداف خاص از طریق ورزش هستند، مثلاً شرکت در یک مسابقه ورزشی، افزایش عضلات، یا بهبود عملکرد ورزشی خود. ۴. اجتماعی: برخی از افراد به دنبال ایجاد روابط اجتماعی و دوستی‌های جدید از طریق ورزش هستند و این می‌تواند انگیزه ورزشی آن‌ها را افزایش دهد. ۵. خوشایندی و لذت: برخی از افراد از فعالیت‌های ورزشی لذت می‌برند و این لذت می‌تواند انگیزه آن‌ها را افزایش دهد. هر فرد ممکن است انگیزه ورزشی‌ای داشته باشد که ممکن است بر اساس شخصیت، اهداف و موانع شخصی متفاوت باشد.

چرا انگیزه ورزشی از دست میره و کم میشه

انگیزه ورزشی افراد ممکن است به دلایل مختلفی کاهش یابد یا از دست برود. برخی از عواملی که ممکن است منجر به کاهش انگیزه ورزشی شوند عبارتند از: ۱. خستگی و خستگی: افراد ممکن است به دلیل خستگی فیزیکی یا روانی، انگیزه ورزشی خود را از دست بدهند. این امر ممکن است به دلیل فشارهای روزمره، کمبود خواب، یا بارهای ورزشی زیاد باشد. ۲. موانع فردی: برخی از موانع شخصی ممکن است انگیزه ورزشی را کاهش دهند، مانند آسیب‌های بدنی، بیماری‌ها، یا مشکلات روانی. ۳. رویدادهای زندگی: رویدادهای مهمی مانند از دست دادن شغل، مشکلات خانوادگی، یا مشکلات اجتماعی می‌توانند به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر انگیزه ورزشی افراد تأثیر بگذارند. ۴. رویکردهای نادرست: برخی افراد ممکن است با رویکردهای نادرست به ورزش نگریسته و انتظارات غیر واقعی داشته باشند که این موضوع می‌تواند منجر به کاهش انگیزه شود. ۵. کمبود تغذیه و استراحت: تغذیه نامناسب و کمبود استراحت می‌تواند به کاهش انرژی و انگیزه ورزشی منجر شود. ۶. روتین شدن: انجام یکسان و مکرر فعالیت‌های ورزشی ممکن است باعث خستگی روحی و کاهش انگیزه شود. برای حفظ و افزایش انگیزه ورزشی، می‌توانید به تغییر روتین ورزشی، تغذیه مناسب، استراحت کافی، و ایجاد اهداف واقع بینانه و مرحله به مرحله توجه کنید. همچنین، ایجاد یک برنامه ورزشی چند روزه و تنوع در فعالیت‌های ورزشی می‌تواند به حفظ انگیزه ورزشی کمک کند.

مهمترین تکنیکهای حفظ انگیزه ورزشی

مهمترین تکنیک‌های حفظ انگیزه ورزشی عبارتند از: ۱. تعیین اهداف: تعیین اهداف ورزشی و مشخص کردن اهداف کوتاه مدت و بلندمدت می‌تواند به حفظ انگیزه کمک کند. اهداف باید واقع‌بینانه، قابل اندازه‌گیری و قابل دسترس باشند. ۲. ایجاد روتین: ایجاد یک روال ورزشی منظم و روزانه می‌تواند به حفظ انگیزه کمک کند. انتخاب زمان‌های مشخص برای ورزش و به روز نگه داشتن برنامه ورزشی می‌تواند انگیزه را افزایش دهد. ۳. تغییر و تنوع: تغییر فعالیت‌های ورزشی و ایجاد تنوع می‌تواند از خستگی و روتینی جلوگیری کرده و انگیزه را حفظ کند. ۴. ایجاد انگیزه داخلی: تمرکز بر روی لذت ورزش، بهبود سلامتی و افزایش انرژی می‌تواند انگیزه داخلی را افزایش دهد. ۵. ایجاد انگیزه خارجی: ایجاد انگیزه از طریق رفقا و دوستان، مربیان و حتی از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به حفظ انگیزه کمک کند. ۶. مدیریت استرس: مدیریت استرس و اضطراب می‌تواند به حفظ انگیزه ورزشی کمک کند. تمرین روش‌های مدیتیشن و آرامش بخش نیز می‌تواند مفید باشد. ۷. پاداش دادن به خود: تعیین پاداش‌های کوچک برای دستیابی به اهداف ورزشی می‌تواند انگیزه را افزایش دهد. ۸. انجام ورزش با دیگران: انجام ورزش با دوستان یا گروه‌های ورزشی می‌تواند انگیزه را افزایش دهد و از احساس تنهایی جلوگیری کند. این تکنیک‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا انگیزه ورزشی خود را حفظ کرده و به اهداف ورزشی خود برسید.

آیا نتیجه با انگیزه ارتباط داره

بله، انگیزه به طور مستقیم رابطه‌ای با نتایج ورزشی دارد. انگیزه می‌تواند تاثیر مستقیمی بر عملکرد ورزشی داشته باشد. وقتی که یک فرد انگیزه‌ای برای ورزش دارد، احتمال بالاتری وجود دارد که به طور منظم و با انگیزه فعالیت ورزشی خود را انجام دهد. این می‌تواند بهبود عملکرد ورزشی و بهبود نتایج ورزشی را نتیجه دهد. به عنوان مثال، اگر یک ورزشکار انگیزه‌ای قوی داشته باشد تا به یک هدف خاص برسد، احتمال بالاتری وجود دارد که تلاش بیشتری برای دستیابی به این هدف بکند. این می‌تواند بهبود عملکرد ورزشی و بهبود نتایج ورزشی را نتیجه دهد. بنابراین، انگیزه می‌تواند به عنوان یک عامل مهم برای دستیابی به نتایج ورزشی موفق محسوب شود.

تفاوت بین فرد با انگیزه و بی انگیزه در چیه

تفاوت اصلی بین فرد با انگیزه و فرد بی‌انگیزه در رفتار و عملکرد آن‌ها است. این تفاوت‌ها می‌تواند در زمینه‌های مختلفی مانند ورزش، تحصیلات، کار و زندگی روزمره وجود داشته باشد. در زیر به برخی از تفاوت‌های مهم بین این دو نوع افراد اشاره می‌کنم: ۱. اهداف و الگوهای رفتاری: فرد با انگیزه معمولاً اهداف و الگوهای واضحی دارد و برای دستیابی به آن‌ها تلاش می‌کند. از طرفی، فرد بی‌انگیزه ممکن است اهداف واضحی نداشته باشد و به تلاش برای دستیابی به آن‌ها علاقه‌ای نداشته باشد. ۲. سطح انرژی و تلاش: فرد با انگیزه معمولاً انرژی و تلاش بیشتری را در پیش گرفته و به طور فعال به دنبال دستیابی به اهدافش می‌پردازد. از سوی دیگر، فرد بی‌انگیزه ممکن است انرژی و تلاش کمتری را به مسائل و وظایف اختصاص دهد. ۳. انعطاف پذیری: فرد با انگیزه معمولاً انعطاف پذیرتر است و بهتر می‌تواند با چالش‌ها و موقعیت‌های جدید روبرو شود. از طرفی، فرد بی‌انگیزه ممکن است در مواجهه با چالش‌ها و موقعیت‌های جدید احساس ناتوانی کند. ۴. عملکرد ورزشی: در ورزش، فرد با انگیزه ممکن است به طور منظم تمرین کند، به اهداف ورزشی خود پایبند باشد و بهبود عملکرد خود را تحت نظر داشته باشد. از سوی دیگر، فرد بی‌انگیزه ممکن است تمرینات را انجام ندهد، به تعهد و پایداری کمتری نسبت به ورزش داشته باشد و از دستیابی به اهداف ورزشی خود دست بکشد. در کل، تفاوت اصلی بین فرد با انگیزه و فرد بی‌انگیزه در رویکردها، تعهد، انرژی و عملکرد آن‌ها در مواجهه با چالش‌ها و اهداف است.

338 اولین ستاره از چپ مرسی

" دسته های این مقاله"

" تگ های این مقاله"

" نظرات در دکتر آس "

از نگاه خودت و با علم و تجربه خودت مقاله رو با نظر و تحلیل کامل کن ...

چگونه انگیزه را برگردانیم

نظر شما برای دکتر آس مهم است ..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سجاد عارفی نیا
سجاد عارفی نیا insta: sajad.arefinia

نظر شما برای دکتر آس مهم هست، با من سجاد عارفی نیا در رشد ورزش علمی و عملی کشورمان ایران سهیم باش. به تمام نظرات خودم پاسخ میدم. خودت رو در مقاله ثبت کن! بعد از ثبت نظر توسط شما، بهترین نظر و تحلیل تکمیل کننده در هر مقاله انتخاب خواهد شد، و تصویر و نام شما مانند همین قسمت در مقاله به عنوان همکار قرار داده می شود.

ثبت دیدگاه شما برای دکتر آس مهم است

بررسی و پاسخ توسط سجاد عارفی نیا

در دکتر آس کسب و کار ورزشی رو رشد بده: برند ثبت کن، آگهی بذار، رویداد معرفی کن، برنامه بفروش و ...

more insights

" مقالات مرتبط و تازه دکتر آس "

هدف دکتر آس در بخش مقالات ارائه خاصترین مطالب آموزشی برای رشد علمی و عملی علاقمندان به ورزش است.

ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب مصرف کالری برپی
ماشین حساب مصرف کالری برپی

مرجع تمرین و حرکت

دانش نامه تمرین و حرکات ورزشی با آنالیز و آموزش

تمرینات با وزنه | تمرینات بدون وزنه | مرجع تمرینات

مرجع برنامه‌های تمرینی

تجویز و آموزش برنامه نویسی رشته‌های ورزشی برای اهداف مختلف

انتخاب دوره برنامه | مرجع برنامه تمرین | نمونه برنامه‌ها | الگوها و سیستمها

مرجع تغذیه مکمل رژیم

کاملترین مرجع مکمل و تغذیه به زبان فارسی با آموزش برنامه‌های غذایی

مرجع تغذیه و مکمل | دانش نامه مکمل | رژیم غذایی و تعذیه

مرجع مربیگری

آموزش مربیگری از مبتدی تا حرفه ای

راهنمایی‌ها | آسیب شناسی | روانشناسی

رشته‌های ورزشی

آشنایی و تحلیل رشته های مختلف ورزشی

بادی بیلدینگ | کراس فیت

ماشین حساب‌های ورزشی

پیشرفته و کارامد با آنالیز آنی تست‌های ورزشی سجاد عارفی نیا

آزمونهای ورزشی | ماشین حساباپلیکیشن

چالش رکورد جایزه

بنچ مارک و ثبت رکورد با امکان درآمدزایی و جایزه

بنچ مارک | رکورد

موزیک ورزشی

موزیک های ورزشی استاندارد با قابلیت دانلود و پخش

Layer 1
Top
خیریه ورزشی دکتر آس

کمک به نیازمندان ورزشی