لوگو دکتر آس با سجاد عارفی نیا مرجع ورزش ایران، مبتکر بیزینس هوش مصنوعی خدمات ورزشی با ارائه برنامه تمرین تغذیه مکمل مربی باشگاه

" عنوان دکتر آس"

چگونه یک دونده شویم

" چکیده مقاله دکتر آس"

برای شروع دویدن، ابتدا برنامه‌ای را تعیین کنید که به تدریج تناسب اندام و استقامتتان را افزایش دهد. ابتدا با دویدن در مدت کوتاه‌تر شروع کنید و به تدریج زمان و فاصله را افزایش دهید. حتماً از کفش‌های مناسب برای دویدن استفاده کنید و قبل و بعد از دویدن، از گرم کردن و کشش عضلات نپرهیزید. همچنین، به مصرف آب و استراحت کافی توجه کنید. برنامه‌ی تمرینی‌تان را تنظیم کنید و به خودتان اهداف قابل دسترس تعیین کنید. از دویدن لذت ببرید و از پیشرفت‌هایتان بهره ببرید.

نویسنده و محقق : سجاد عارفی نیا

مرجع ورزش ایران مرکز خدمات ورزشی ایران دکتر آس با سجاد عارفی نیا

فهرست مطالب

درآمدزایی در دکتر آس مرجع ورزش ایران سریعترین راه :

چگونه یک دونده شویم

" شرح دکتر آس"

* دقت کنیم چیزی که یاد میگیریم علمی درست و رو به رشد باشه نه مباحثی که در فضاهای مجازی به صورت غیر علمی گفته میشه خصوصا در مورد ورزش و سلامتی، پس با مقالات من در دکتر آس همراه باش *

چگونه یک دونده شویم

اولین قانون دویدن این است که هر کسی می تواند آن را انجام دهد. اگر بتوانید بدوید و اگر بدوید، یک دونده هستید و هیچکس نمی تواند آن را از شما بگیرد. بهترین چیز در مورد آن این است که برای دونده شدن لازم نیست برای گواهینامه اقدام کنید، آزمون بدهید یا سوگند یاد کنید، لحظه ای که از در خارج می شوید، بیرون می روید و بلند می شوید، پذیرش می شوید. به برادری دوندگان 

همه ما به دلایل مختلف شروع به دویدن می کنیم. هیچ شرم آور نیست که به امید کاهش وزن یا داشتن اندامی بهتر به دویدن بیایید. همه ما از یک جایی شروع می کنیم و دلایل شما هر چه باشد، اگر آنها شما را به راه انداختن و اگر شما را در مسیر درست نگه می دارند، این دلایل به اندازه کافی برای هر کسی خوب است. برخی اجرا می‌شوند چون راحت‌تر از دنبال کردن یک برنامه هستند، کالری اضافی را می‌سوزاند. دیگران می دوند زیرا آنها احساس کنترل و قدرت را دوست دارند که از آن خارج می شوند. همه ما دلایل خود را داریم و اگر شما دلایل خود را تعریف کرده اید، در اینجا چند نکته عملی در مورد نحوه شروع وجود دارد:

مسیر

شاید سخت ترین کار برای هر کسی که شروع به کار می کند این است که پیدا کند واقعاً کجا می تواند بدود. همه افراد به یک مسیر دویدن یا پارک دسترسی ندارند، اکثر مردم دسترسی ندارند، بنابراین اولین کار این است که یک مسیر مناسب پیدا کنید. و همیشه یکی هست قبل از اینکه آماده شوید و برای دویدن واقعی بروید، به کاوش بروید و ببینید چه نوع جاده هایی در اطراف خود دارید. می‌توانید از قبل با نقشه‌های Google بررسی کنید تا ببینید کدام مسیر را می‌توانید ابتدا کاوش کنید، بررسی کنید که کدام مسیرها ممکن است پتانسیل بیشتری داشته باشند.

بسیاری از ما تمایل داریم از همان جاده از خانه تا محل کار، از محل کار به سوپرمارکت و دوباره به خانه استفاده کنیم، این تمام مسیری است که بیشتر اوقات به آن نیاز داریم، و ممکن است از مسیرهای دویدن بالقوه ای که می توانیم صرفاً به این دلیل که می توانیم طی کنیم آگاه نباشیم. هرگز به کاوش نرفت همیشه مسیرهایی وجود دارد که می توانیم طی کنیم، شاید همیشه خوش منظره یا از جنگل ها و مزارع عبور نکنیم، اما همیشه چیزی وجود دارد. 

سعی کنید جاده، مسیر یا مسیری را پیدا کنید که خیلی شلوغ نباشد، به دنبال دوندگان دیگر (افراد دیگر اغلب همین ایده را دارند) و دوچرخه سواران بگردید، همچنین به دنبال جاده هایی با ماشین های کمتر باشید. خیلی وقت ها مسیر دویدن شما از خانه و ساختمان ها می گذرد، سپس وارد نوعی پارک یا زمین می شود و سپس دوباره برمی گردد. سعی کنید از انتخاب مسیری که ابتدا باید به آن رانندگی کنید اجتناب کنید، مگر اینکه کاملاً قابل اجتناب نباشد. قدم اضافی که باید برای رسیدن به مسیر دویدن و سپس دویدن بردارید، ممکن است آن بهانه اضافی باشد که شما را از انجام منظم آن باز می دارد و سپس دلیلی برای دست کشیدن از این ایده می شود. بهترین مسیر همان مسیری است که از همان لحظه ای که شما از در بیرون هستید شروع می شود – قدم به بیرون از قبل به اندازه کافی سخت است که بتوان آن را پیچیده تر کرد. تمام هدف این است که عادت های مثبتی ایجاد کنید که به راحتی قابل پیروی هستند. 

شما باید حداقل یک بار مسیر را طی کنید تا در زمانی که قصد اجرای آن را دارید احساسی نسبت به آن داشته باشید تا مطمئن شوید که دقیقاً چه چیزی را باید انتظار داشته باشید، ببینید آیا شلوغ می شود یا آیا مشکلات و مشکلاتی وجود دارد.

سعی کنید مسیری را پیدا کنید که پتانسیل بالایی داشته باشد. در ابتدا شما برای خیلی طولانی یا خیلی دور نمی دوید، اما در نهایت می خواهید مسافت طولانی تری بدوید، در حالی که وقتی به جای دویدن در دایره، چیزی بیشتر برای دویدن دارید همیشه دلگرم کننده تر است.

روال

با فعالیتی مانند دویدن، زمانی که کوچک‌ترین بهانه‌ای می‌تواند همه چیز را خراب کند، بسیار مهم است که یک روتین را در جای خود قرار دهید، نوعی روتین که می‌توانید تقریباً به‌طور خودکار بدون فکر کردن به آن تکرار کنید. اگر گیربکسی داشته باشید که همه چیزهایی را که برای دویدن خود نیاز دارید در آن قرار دهید، به شما کمک می کند تا وقتی زمانش فرا رسید، به جای دویدن، به دنبال شلوار دویدن خود نباشید. اگر یک قفسه یا یک محفظه مخصوص لباس های دویدن خود را در کمد خود اضافه کنید کمک می کند. می‌توانید همه چیز را در یک جعبه نگه دارید، کفش‌های مخصوص دویدن خود را هر روز صبح درب منزل داشته باشید و در صورت استفاده از دستگاه پخش mp3، همیشه در ایستگاه اتصال شارژ شود. 

این یک چیز کوچک است، اما وقتی به آن می رسد، تفاوت بزرگی ایجاد می کند. شما نمی‌خواهید برای همیشه برای دویدن خود آماده شوید، به این ترتیب تمام وقت دنیا را خواهید داشت تا بهانه‌ای برای نرفتن پیدا کنید – حتی دوندگان باتجربه گهگاه به آن دچار می‌شوند. این فرآیند را تا حد امکان آسان و سریع کنید، بنابراین قبل از اینکه متوجه شوید در حال اجرا هستید. در واقع، بهترین دویدن ها، دویدن های صبحگاهی هستند، دقیقاً به همین دلیل، اگر بتوانید قبل از اینکه مغزتان بیدار شود و بفهمد چه اتفاقی در حال رخ دادن است و بهانه ای برای نرفتن شما بیاورد، خودتان را از خانه بیرون بیاورید، نیمی از مسیر شما را طی خواهد کرد – هر بار کار می کند. 

رژیم

اگر احساس نمی کنید که به یک روز استراحت نیاز ندارید، مجبور نیستید آن را داشته باشید. دویدن هر روز ممکن است، به شرطی که آن را با الگویی که بتوانید حفظ کنید انجام دهید، مثلاً یک روز سخت باید یک روز آسان را دنبال کند. اگر به خاطر دویدن نمی دوید اما می خواهید نتایج را ببینید، وزن کم کنید، سرعت یا مسافت خود را بهبود ببخشید، باید الگوی دویدن خود را تا حد امکان تغییر دهید. دویدن با سرعت یکسان در همان مسافت هر روز در نهایت هیچ نتیجه ای به شما نمی دهد و به یک پلاتو برخورد می کنید زیرا بدن شما به همان بار عادت می کند و خود را بهینه می کند و با حداقل تلاش و منابع خود کار می کند. اگر به فلات برخورد کردید، اوضاع را تغییر دهید – سرعت یا مسافت خود را افزایش دهید، دوی سرعت را به ترکیب اضافه کنید یا در سربالایی بدوید. 

لباس و وسایل دیگر

یک صنعت کامل مبتنی بر دویدن، تجهیزات و تمام فناوری های نوآورانه وجود دارد که فقط به شما بال می دهد. چیزهای جالب فقط فاکتور جالبی را در اختیار شما قرار می دهند، اگر تازه شروع کرده باشید به شما کمکی نمی کند. تنها چیزی که واقعاً به آن نیاز دارید، لباس‌های راحت و کفش‌های دویدن راحت است (نه کفش‌های تنیس یا پیاده‌روی، کفش‌های دویدن)، اما لزومی ندارد که گران یا کاملا نو باشند. 

اغلب افراد حتی قبل از اینکه برای اولین بار بروند، مبلغ زیادی را برای وسایل و لباس خرج می کنند. آن‌ها برای چیزهایی که نیاز ندارند هزینه زیادی می‌کنند، زیرا احساس می‌کنند باید آماده کنند. این یک تله ذهنی است. از آنجایی که اکنون پولی را که سرمایه‌گذاری کرده‌اید خرج کرده‌اید و زمانی که واقعاً کاری انجام نداده‌اید، احساس موفقیت و مشارکت می‌کنید – فقط چیزهایی خریده‌اید که ممکن است هرگز استفاده نکنید.

لباس‌های خنک، لباس‌های حرفه‌ای و کفش‌های طراحی شده بسیار عالی هستند، اما فقط زمانی که یک دونده باتجربه هستید و می‌توانید قضاوت کنید به چه چیزی نیاز دارید و چه چیزی را قطعاً نیاز ندارید. گران بودن لزوماً به معنای خوب نیست، یک جفت کفش دویدن قدیمی که برای باغبانی استفاده می کنید به همان اندازه یک جفت کفش ۲۰۰ دلاری با نامی جذاب و لوگوی برند کارایی دارد. شکستن یک جفت کفش دویدن نیز به زمان نیاز دارد، بنابراین اگر مبتدی هستید و اگر قبلاً یک جفت کفش دویدن دارید، از آن استفاده کنید. احساس بهتری خواهید داشت، بهتر می دوید، پول بیشتری در جیبتان خواهید داشت.

سوتین های ورزشی برای خانم ها یک ضرورت هستند نه یک اکسسوری اختیاری. یک کلمه: جاذبه، شما نمی توانید با جاذبه بحث کنید. 

برای دویدن بیش از حد لباس نپوشید، وقتی گرم می شوید با لباس های سبک تر احساس راحتی می کنید. اگر نگران سرماخوردگی هستید، مطمئن شوید که دست ها و پاهایتان گرم هستند. جوراب های ضخیم و یک جفت دستکش خوب بپوشید تا بدن شما هم گرم بماند. یک دلیل بیومکانیکی برای این وجود دارد که مربوط به روشی است که قلب خون را به اندام‌ها پمپ می‌کند، اما در اینجا واقعاً مهم نیست. همین الان به اندازه کافی خوب است که بدانیم کار می کند.

غذا و نوشیدنی

رژیم غذایی یک دونده یک چیز شخصی است، افراد مختلف به رژیم های مختلف پاسخ می دهند و تنها یک چیز ثابت می ماند: بدون سوخت = بدون انرژی. باید بخورید تا بدوید و خوب بدوید، زمانی که غذا می خورید، چقدر و چند وقت یکبار به چیزی که می خواهید برسید بستگی دارد. 

هنگامی که شروع به کار می کنید باید از این واقعیت ساده آگاه باشید – اگر می خواهید وزن کم کنید، نمی توانید بیشتر از آنچه در حال حاضر می خورید بخورید، فقط به این دلیل که می دوید. رژیم غذایی شما باید کم و بیش ثابت بماند. دویدن کمتر از یک ساعت نیازی به سوخت اضافی یا تنظیمات غذایی خاصی ندارد.

اگر احساس نمی کنید نیازی به نوشیدن ندارید در طول دویدن نیازی به نوشیدن ندارید. اگر تشنه نیستید، نیازی به نوشیدن جرعه نیست، اما اگر تشنه شدید، دهانتان خشک شد، حتما مقداری آب با خود حمل کنید. 

در غیر این صورت، آن را ساده نگه دارید:

تشنه دویدن نباشید. اگر قبل از رفتن یک روز آفتابی است کمی آب بنوشید، همیشه در طول دویدن دچار کم آبی می شوید، اما کوتاه مدت بد نیست. نوشیدن مقداری آب در حین دویدن کاملاً خوب است، به خصوص اگر در مسافت طولانی و زیر نور آفتاب می دوید، اما اجباری نیست. 

گرسنه نروید. اگر احساس می‌کنید آنقدر گرسنه هستید که می‌توانید پای کسی را بجوید، قبل از دویدن چیزی بخورید، حتی اگر تازه می‌خواهید بلند شوید. یک موز کوچک یا نصف نوار پروتئین در بیشتر مواقع این کار را انجام می دهد. این طور نیست که شما مطلقاً باید غذا بخورید، اما نمی خواهید گرسنگی شما را پرت کند. 

دویدن بیشتر ذهنی است. واقعاً همه چیز در ذهن شماست، اگر فکر می کنید که از گرسنگی می میرید، عملکردی بدتر از آنچه در غیر این صورت انجام می دادید خواهید داشت، زیرا فکر می کنید باید این کار را انجام دهید. برخی از دونده‌ها در حالت خالی بهتر دویدن را انجام می‌دهند زیرا تمام منابع بدن به جای هضم غذا به دویدن می‌روند (در مورد فرآیندهای بدن هیچ کار چندوظیفه‌ای وجود ندارد) اما به این معنی نیست که شما هم باید این کار را انجام دهید. عادات غذا و نوشیدنی به هر دونده بستگی دارد و شما می توانید بعد از مدتی بگویید که چیز شما چیست، اما وقتی شروع می کنید، زیاد به آن فکر نکنید – آنقدرها هم که تصور می شود مهم نیست. 

انتظار چه چیزی

ممکن است احساس تنگی نفس کنید، مثل اینکه اکسیژن کافی دریافت نمی کنید و ریه های شما در حال آتش گرفتن هستند – این کاملا طبیعی است. این ظرفیت هوازی شماست، سطح تناسب اندام شما که در نهایت افزایش خواهد یافت. تو نمیمیری، عیبی نداره. همه زمانی که سعی می‌کنند کارهای خیلی سریع انجام دهند یکسان را تجربه می‌کنند. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که سرعت را کاهش دهید و آهسته تر حرکت کنید. 

بخیه ای که در پهلوی خود می زنید نشانه آن است که بدن شما اکسیژن کافی دریافت نمی کند و دی اکسید کربن در جریان خون شما جمع می شود – برای خلاص شدن از شر بخیه، باید به سادگی از آن پیشی بگیرید. شروع به نفس های عمیق تر کنید و با سرعت کمتری بدوید و با بالا رفتن سطح اکسیژن جریان خون در عرض چند دقیقه از بین می رود.

گرم شدن و سرد شدن

مراحل گرم کردن و سرد کردن می تواند بخشی از دویدن شما باشد، دویدن خود را با چند دقیقه دویدن ریکاوری آهسته شروع و پایان دهید تا دمای بدن و ضربان قلب شما به حالت طبیعی برسد. گرم کردن و سرد کردن به معنای واقعی کلمه همان چیزی است که وجود دارد، راهی برای انتقال بدن از حالت عادی به حالت بسیار فعال و بازگشت بدون ایجاد استرس اضافی بر بدن شما. بدن خود را مانند یک ماشین در نظر بگیرید، اگر نمی خواهید آن را خراب کنید در یک ثانیه از صفر به صد نمی رسید و آن را در یک روز سرد بدون گرم کردن موتور از قبل بیرون نمی آورید.  

اگر از قبل یک سبک زندگی فعال دارید، احتمالاً نیازی به گرم کردن ندارید. با این حال، همه به آرامش نیاز دارند. این می تواند یک پیاده روی سریع یا دویدن سبک باشد که به طور معمول ۵-۱۰٪ از کل مسافت شما را تشکیل می دهد. همچنین می توانید بعد از دویدن مقداری کشش اضافی انجام دهید. 

مورد مهم

چیزی که باید درک کنید این است که اکثر دوندگان خارج از کشور هیچ توانایی خاصی ندارند، همه ما از جایی شروع کردیم و همه ما در حال مبارزه هستیم. برای هیچ کس آسان‌تر نمی‌شود، اما شما بهتر می‌شوید، همیشه این کار را می کنید. اگر بدوید – شما یک دونده هستید و هر دونده ای که ملاقات کنید به شما احترام می گذارد و شما را می پذیرد زیرا آنها می دانند که چگونه است، آنها درک می کنند که در چه شرایطی هستید. اگر تناسب اندام ندارید و می خواهید بدوید، ممکن است احساس کنید که دوندگان دیگر شما را قضاوت می کنند – آنها این کار را نمی کنند. آنها شما را جشن می گیرند و تحسین می کنند، زیرا کاری که انجام می دهید آسان نیست. کاری که آن‌ها انجام می‌دهند نیز آسان نیست، فقط تمرین بیشتری برای آسان‌تر جلوه دادن آن داشتند. 

اگر می خواهید دونده باشید، دونده باشید. حتی اگر قبلاً این کار را انجام نداده‌اید، تجهیزات خاصی ندارید و کاملاً مطمئن نیستید که چه کاری انجام می‌دهید. فرم، سرعت، توانایی پیمودن مسافت جدی در نهایت اگر به آن ادامه دهید به شما خواهد رسید. به یاد داشته باشید که بخش بزرگی از آن، همه بهانه‌ها و دلایلی که نمی‌توانید آن را انجام دهید یا امروز نمی‌توانید انجامش دهید، در ذهن شماست. گاهی اوقات بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از سوال کردن دست بردارید و فقط بروید و فرار کنید.

سوالات متداول چگونه یک دونده شویم

مهمترین نکات برای شروع دویدن

1. مشورت با پزشک: قبل از شروع هرگونه فعالیت ورزشی، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که وضعیت سلامتی شما برای دویدن مناسب است. ۲. خرید کفش مناسب: انتخاب یک جفت کفش مناسب برای دویدن بسیار مهم است تا از آسیب‌های مربوط به ورزش دویدن جلوگیری کنید. ۳. شروع تدریجی: بهتر است با شروع دویدن به صورت آرام و تدریجی شروع کنید و زمان و فاصله را به تدریج افزایش دهید. ۴. توجه به تنفس: تنفس صحیح و منظم بسیار مهم است. سعی کنید تنفس خود را هماهنگ با گام‌های دویدن خود کنید. ۵. توجه به تغذیه: مطمئن شوید که قبل از دویدن، مواد غذایی مناسب و کافی مصرف کرده‌اید تا انرژی کافی برای دویدن داشته باشید. ۶. تمرین کشش و تقویت عضلات: تمرین‌های کشش و تقویت عضلات قبل و بعد از دویدن می‌تواند به پیشرفت شما کمک کند و از آسیب‌های مربوط به دویدن جلوگیری کند.

اشتباهات رایج قبل از دویدن

1. نداشتن تهوع: بدن شما نیاز به انرژی دارد تا بتواند به دویدن بپردازد. اگر قبل از دویدن غذا خورده‌اید، احتمال دارد تهوع و دل‌خوردگی را تجربه کنید. بهتر است قبل از دویدن یک میوه یا یک میان‌وعده سبک مصرف کنید. ۲. فراموش کردن کشش: قبل از دویدن، تمرین کشش و گرم کردن عضلات بسیار مهم است. اگر این مرحله را انجام ندهید، احتمال ابتلا به آسیب‌های عضلانی افزایش می‌یابد. ۳. نادیده گرفتن تنفس: تنفس صحیح و منظم بسیار مهم است. اگر توجه کافی به تنفس خود نکنید، ممکن است در طول دویدن دچار آسم و خستگی شوید. ۴. عدم استفاده از کفش مناسب: استفاده از کفش مناسب و مناسب برای دویدن بسیار مهم است. اگر از کفش نامناسب استفاده کنید، ممکن است به آسیب‌های مربوط به پا و زانو دچار شوید. ۵. نادیده گرفتن توانایی بدن: بدن شما نیاز به زمان برای تطبیق با فعالیت‌های ورزشی دارد. اگر از ابتدا خود را به فعالیت بیش از حد محدود نکنید، احتمال ابتلا به آسیب‌های ورزشی افزایش می‌یابد.

اشتباهات رایج بعد از دویدن

1. نادیده گرفتن کشش: بعد از دویدن، تمرین کشش و کاهش تنش عضلات بسیار مهم است. اگر این مرحله را انجام ندهید، احتمال ابتلا به آسیب‌های عضلانی افزایش می‌یابد. ۲. نادیده گرفتن تغذیه: بعد از دویدن، مطمئن شوید که مواد غذایی مناسب و کافی مصرف کرده‌اید تا انرژی بدن خود را جبران کنید و عضلات خود را تقویت کنید. ۳. عدم آب‌رسانی: بعد از دویدن، باید آب بنوشید تا به تعادل احتیاجات آبی بدن خود برسید. عدم مصرف آب می‌تواند منجر به خستگی، خشکی و مشکلات دیگر شود. ۴. عدم استراحت کافی: بعد از دویدن، به بدنتان زمان کافی برای استراحت بدهید. این امر به بازسازی عضلات و جلوگیری از آسیب‌های ورزشی کمک می‌کند. ۵. نادیده گرفتن علائم آسیب: اگر در طول دویدن یا بعد از آن درد یا ناراحتی احساس می‌کنید، آن را نادیده نگیرید. بهتر است به دکتر مراجعه کنید و از اینکه آیا به آسیب دیدگی احتمالی دارید یا خیر اطمینان حاصل کنید.

چرا باید بدویم

آشناترین دلیل برای دویدن این است که ورزش برای سلامتی بدن بسیار مفید است. بدون شک، دویدن می‌تواند به شما کمک کند: ۱. افزایش تناسب اندام: دویدن یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش تناسب اندام و کاهش وزن است. ۲. نگهداری سلامتی قلب: دویدن باعث افزایش ضربان قلب می‌شود و به بهبود عملکرد قلب کمک می‌کند. ۳. کنترل قند خون: دویدن می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند و احتمال ابتلا به دیابت را کاهش دهد. ۴. افزایش انرژی: ورزش‌های هوازی مانند دویدن می‌تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد و به کاهش خستگی کمک کند. ۵. بهبود عملکرد مغزی: تحقیقات نشان داده است که ورزش‌های هوازی مانند دویدن می‌تواند به بهبود عملکرد مغز و حافظه کمک کند. ۶. کاهش استرس و افسردگی: ورزش‌های هوازی مانند دویدن می‌توانند به کاهش استرس و افسردگی کمک کنند و احساس رضایت و خوشحالی را افزایش دهند. بنابراین، دویدن یک راه بسیار موثر برای حفظ سلامتی و بهبود کیفیت زندگی است.

 

رفرنسهای چگونه یک دونده شویم

436 اولین ستاره از چپ مرسی

" دسته های این مقاله"

" تگ های این مقاله"

" نظرات در دکتر آس "

از نگاه خودت و با علم و تجربه خودت مقاله رو با نظر و تحلیل کامل کن ...

چگونه یک دونده شویم

نظر شما برای دکتر آس مهم است ..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سجاد عارفی نیا
سجاد عارفی نیا insta: sajad.arefinia

نظر شما برای دکتر آس مهم هست، با من سجاد عارفی نیا در رشد ورزش علمی و عملی کشورمان ایران سهیم باش. به تمام نظرات خودم پاسخ میدم. خودت رو در مقاله ثبت کن! بعد از ثبت نظر توسط شما، بهترین نظر و تحلیل تکمیل کننده در هر مقاله انتخاب خواهد شد، و تصویر و نام شما مانند همین قسمت در مقاله به عنوان همکار قرار داده می شود.

ثبت دیدگاه شما برای دکتر آس مهم است

بررسی و پاسخ توسط سجاد عارفی نیا

در دکتر آس کسب و کار ورزشی رو رشد بده: برند ثبت کن، آگهی بذار، رویداد معرفی کن، برنامه بفروش و ...

more insights

" مقالات مرتبط و تازه دکتر آس "

هدف دکتر آس در بخش مقالات ارائه خاصترین مطالب آموزشی برای رشد علمی و عملی علاقمندان به ورزش است.

ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب مصرف کالری برپی
ماشین حساب مصرف کالری برپی

مرجع تمرین و حرکت

دانش نامه تمرین و حرکات ورزشی با آنالیز و آموزش

تمرینات با وزنه | تمرینات بدون وزنه | مرجع تمرینات

مرجع برنامه‌های تمرینی

تجویز و آموزش برنامه نویسی رشته‌های ورزشی برای اهداف مختلف

انتخاب دوره برنامه | مرجع برنامه تمرین | نمونه برنامه‌ها | الگوها و سیستمها

مرجع تغذیه مکمل رژیم

کاملترین مرجع مکمل و تغذیه به زبان فارسی با آموزش برنامه‌های غذایی

مرجع تغذیه و مکمل | دانش نامه مکمل | رژیم غذایی و تعذیه

مرجع مربیگری

آموزش مربیگری از مبتدی تا حرفه ای

راهنمایی‌ها | آسیب شناسی | روانشناسی

رشته‌های ورزشی

آشنایی و تحلیل رشته های مختلف ورزشی

بادی بیلدینگ | کراس فیت

ماشین حساب‌های ورزشی

پیشرفته و کارامد با آنالیز آنی تست‌های ورزشی سجاد عارفی نیا

آزمونهای ورزشی | ماشین حساباپلیکیشن

چالش رکورد جایزه

بنچ مارک و ثبت رکورد با امکان درآمدزایی و جایزه

بنچ مارک | رکورد

موزیک ورزشی

موزیک های ورزشی استاندارد با قابلیت دانلود و پخش

Layer 1
Top
خیریه ورزشی دکتر آس

کمک به نیازمندان ورزشی