لوگو دکتر آس با سجاد عارفی نیا مرجع ورزش ایران، مبتکر بیزینس هوش مصنوعی خدمات ورزشی با ارائه برنامه تمرین تغذیه مکمل مربی باشگاه

" عنوان دکتر آس"

گزینه های درمان پیچ خوردگی و کشیدگی مچ پا

" چکیده مقاله دکتر آس"

بسیاری از رگ به رگ شدن ها و کشیدگی های مچ پا به خودی خود در عرض چهار تا شش هفته بهبود می یابند اگر بیمار به مچ پا استراحت دهد و تا زمانی که روند بهبودی کامل نشود از فعالیت های شدید خودداری کند. برای پیچ خوردگی درجه 1 و درجه 2، اکثر پزشکان پروتکل RICE را توصیه می کنند که مخفف R est، I ce، C ompression و E levation است ...

نویسنده و محقق : سجاد عارفی نیا

گزینه های درمان پیچ خوردگی و کشیدگی مچ پا

فهرست مطالب

درآمدزایی در دکتر آس مرجع ورزش ایران سریعترین راه :

گزینه های درمان پیچ خوردگی و کشیدگی مچ پا

" شرح دکتر آس"

گزینه های درمان پیچ خوردگی و کشیدگی مچ پا

بسیاری از رگ به رگ شدن ها و کشیدگی های مچ پا به خودی خود در عرض چهار تا شش هفته بهبود می یابند اگر بیمار به مچ پا استراحت دهد و تا زمانی که روند بهبودی کامل نشود از فعالیت های شدید خودداری کند.

پیچ خوردگی و کشیدگی مچ پا درجه ۱ و ۲

برای پیچ خوردگی درجه ۱ و درجه ۲، اکثر پزشکان پروتکل RICE را توصیه می کنند که مخفف R est، I ce، C ompression و E levation است:

استراحت. به بیماران توصیه می شود تا زمان بهبودی کامل روی مچ پا که دچار پیچ خوردگی یا کشیدگی شده است راه نروند و روی آن بایستند. دوره استراحت می تواند از یک یا دو روز برای پیچ خوردگی یا کشیدگی درجه ۱ تا چندین هفته یا ماه برای پیچ خوردگی یا کشیدگی درجه ۳ متغیر باشد.

یخ. استفاده از کیسه های یخ پیچیده شده با پارچه در محل آسیب در اسرع وقت پس از وقوع آسیب اکیداً توصیه می شود. یخ به کاهش تورم و درد کمک می کند. بسته های یخ را می توان به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه هر بار، سه تا چهار بار در روز استفاده کرد. به بیماران توصیه می شود از برنامه ریزی های مکرر یخ زدن یا قرار دادن مستقیم یخ روی پوست خودداری کنند که می تواند باعث آسیب بافتی شود.

فشرده سازی. بستن مچ پا با بانداژهای ACE، پانسمان های فشاری تجاری یا نوارهای ورزشی به بی حرکتی و حمایت از محل آسیب کمک می کند. این بی حرکتی و فشرده سازی باعث بهبودی می شود و می تواند به جلوگیری از تشدید آسیب کمک کند. بیماران مبتلا به پیچ خوردگی و کشیدگی خفیف می توانند قوزک پاهای خود را بپیچند، در حالی که آسیب های شدیدتر باید توسط یک متخصص پزشکی واجد شرایط فشرده یا بی حرکت شوند.

ارتفاع. بالا بردن مچ پا بالاتر از سطح قلب در ۴۸ ساعت اول پس از آسیب می تواند به کاهش تورم، کاهش مقداری ناراحتی و شروع سریع روند بهبود کمک کند.

NSAID ها و استامینوفن. بیماران مبتلا به رگ به رگ شدن و کشیدگی درجه ۱ یا ۲ می توانند از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (Motrin, Advil) بهره مند شوند که می تواند به کاهش التهاب در محل آسیب و در عین حال تسکین درد کمک کند. استامینوفن (تیلنول) نیز می تواند درد را تسکین دهد. [۱]  

ترکیبی از استراحت، فشرده سازی و تسکین درد می تواند به حمایت از روند بهبود طبیعی بدن کمک کند و از تشدید بیشتر آسیب مچ پا جلوگیری کند.

پیچ خوردگی و کشیدگی مچ پا درجه ۳

پیچ خوردگی ها و کشیدگی های درجه ۳ معمولاً ناپایدار هستند و به بهبودی طولانی تری نیاز دارند. ممکن است از پروتکل درمانی زیر استفاده شود:

ریخته گری. علاوه بر استراحت و ارتفاع، مرحله اول بهبودی معمولاً شامل گچ گیری یا پرانتزی پا، مچ پا و ساق پا است. می‌توان از گچ‌گیری سنتی یا گچ‌گیری تجاری استفاده کرد. بسیاری از بیماران به عصا نیاز خواهند داشت، اگرچه ممکن است برای برخی از آنها دستگاه گچ گیری قابل راه رفتن برای تمام یا بخشی از دوره بهبودی صادر شود.

توانبخشی. بیماران ممکن است نیاز به انجام یک سری درمان های توانبخشی مانند تحریک الکتریکی و اولتراسوند و همچنین تمرینات تقویتی برای کمک به کاهش درد و حمایت از رشد بافت جدید داشته باشند. تمرینات تقویتی ایزومتریک که حس عمقی (آگاهی از وضعیت بدن/مفاصل) را تقویت می کنند، به ویژه در پیچ خوردگی ها و کشیدگی های درجه ۳ برای کمک به کاهش احتمال آسیب مجدد مهم هستند. تمرینات درمانی ممکن است زمینی یا آبی باشد، با تمرینات مبتنی بر آب معمولاً برای کسانی که آسیب شدید دارند.

تمرینات ساده برای بازگرداندن حس عمقی و تمرینات پیشرفته برای بازگرداندن حس عمقی

در این مقاله:

عمل جراحی. در رگ به رگ شدن ها و کشیدگی های شدید و/یا مزمن که به درمان یا توانبخشی خط اول پاسخ نمی دهند، ممکن است یک یا چند نوع جراحی مورد نیاز باشد:

  • جراحی ممکن است آرتروسکوپی باشد ، که در آن جراح با دوربین مخصوص به داخل مفصل مچ پا نگاه می کند تا تشخیص دهد که آیا قطعات استخوانی شل شده ممکن است در روند بهبود اختلال ایجاد کند یا خیر. همچنین از آرتروسکوپی می توان برای تعیین اینکه آیا بخشی از رباط، عضله یا تاندون آسیب دیده در داخل کپسول مفصلی گیر کرده است یا خیر، استفاده کرد.
  • جراحی ممکن است ترمیمی باشد که در آن جراح رباط ها، ماهیچه ها یا تاندون های پاره شده را با بخیه یا انواع دیگر بخیه ترمیم می کند. جراح همچنین ممکن است بافتی را از سایر قسمت‌های پا و مچ پا پیوند بزند تا به بازسازی کمک کند.
  • جراحان ارتوپد به طور کلی جراحی مچ پا را انجام می دهند. جراحان ارتوپد همچنین ممکن است در عمل انحصاری جراحی پا و مچ پا آموزش دیده باشند.

بیمارانی که برای درمان پیچ خوردگی و کشیدگی مچ پا به جراحی نیاز دارند، به زمان بهبودی و فیزیوتراپی بیشتری نیاز دارند که می تواند از هفته ها تا ماه ها متغیر باشد. برخی از بیماران مبتلا به رگ به رگ شدن شدید یا مزمن ممکن است نتوانند به سطح فعالیت قبلی خود بازگردند. جراحی برای درمان پیچ خوردگی و کشیدگی مچ پا بسیار نادر است .

بیماران مبتلا به پیچ خوردگی های درجه ۳ بسیار دردناک یا کسانی که پس از جراحی بهبود می یابند، ممکن است داروهای مسکن تجویزی مانند Tylenol-3 یا سایر داروهای مسکن مخدر مخدر را برای رفع درد حاد و شدید دریافت کنند.

رفرنسهای گزینه های درمان پیچ خوردگی و کشیدگی مچ پا

  1. American Academy of Family Physicians. Ankle sprains: healing and preventing injury. FamilyDoctor.org, December 2010. http://familydoctor.org/familydoctor/en/prevention-wellness/staying-healthy/first-aid/ankle-sprains-healing-and-preventing-injury.printerview.all.html. Accessed November 21, 2014.

گزینه های درمان پیچ خوردگی و کشیدگی مچ پا

ویتامین سی Vitamin C

285 اولین ستاره از چپ مرسی

" دسته های این مقاله"

" تگ های این مقاله"

" نظرات در دکتر آس "

از نگاه خودت و با علم و تجربه خودت مقاله رو با نظر و تحلیل کامل کن ...

گزینه های درمان پیچ خوردگی و کشیدگی مچ پا

نظر شما برای دکتر آس مهم است ..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سجاد عارفی نیا
سجاد عارفی نیا insta: sajad.arefinia

نظر شما برای دکتر آس مهم هست، با من سجاد عارفی نیا در رشد ورزش علمی و عملی کشورمان ایران سهیم باش. به تمام نظرات خودم پاسخ میدم. خودت رو در مقاله ثبت کن! بعد از ثبت نظر توسط شما، بهترین نظر و تحلیل تکمیل کننده در هر مقاله انتخاب خواهد شد، و تصویر و نام شما مانند همین قسمت در مقاله به عنوان همکار قرار داده می شود.

ثبت دیدگاه شما برای دکتر آس مهم است

بررسی و پاسخ توسط سجاد عارفی نیا

در دکتر آس کسب و کار ورزشی رو رشد بده: برند ثبت کن، آگهی بذار، رویداد معرفی کن، برنامه بفروش و ...

more insights

" مقالات مرتبط و تازه دکتر آس "

هدف دکتر آس در بخش مقالات ارائه خاصترین مطالب آموزشی برای رشد علمی و عملی علاقمندان به ورزش است.

ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب مصرف کالری برپی
ماشین حساب مصرف کالری برپی

مرجع تمرین و حرکت

دانش نامه تمرین و حرکات ورزشی با آنالیز و آموزش

تمرینات با وزنه | تمرینات بدون وزنه | مرجع تمرینات

مرجع برنامه‌های تمرینی

تجویز و آموزش برنامه نویسی رشته‌های ورزشی برای اهداف مختلف

انتخاب دوره برنامه | مرجع برنامه تمرین | نمونه برنامه‌ها | الگوها و سیستمها

مرجع تغذیه مکمل رژیم

کاملترین مرجع مکمل و تغذیه به زبان فارسی با آموزش برنامه‌های غذایی

مرجع تغذیه و مکمل | دانش نامه مکمل | رژیم غذایی و تعذیه

مرجع مربیگری

آموزش مربیگری از مبتدی تا حرفه ای

راهنمایی‌ها | آسیب شناسی | روانشناسی

رشته‌های ورزشی

آشنایی و تحلیل رشته های مختلف ورزشی

بادی بیلدینگ | کراس فیت

ماشین حساب‌های ورزشی

پیشرفته و کارامد با آنالیز آنی تست‌های ورزشی سجاد عارفی نیا

آزمونهای ورزشی | ماشین حساباپلیکیشن

چالش رکورد جایزه

بنچ مارک و ثبت رکورد با امکان درآمدزایی و جایزه

بنچ مارک | رکورد

موزیک ورزشی

موزیک های ورزشی استاندارد با قابلیت دانلود و پخش

Layer 1
Top
خیریه ورزشی دکتر آس

کمک به نیازمندان ورزشی