لوگو دکتر آس با سجاد عارفی نیا مرجع ورزش ایران، مبتکر بیزینس هوش مصنوعی خدمات ورزشی با ارائه برنامه تمرین تغذیه مکمل مربی باشگاه

" عنوان دکتر آس"

آشواگاندا Ashwagandha

" چکیده مقاله دکتر آس"

آشواگاندا Ashwagandha را پادشاه گیاهان آیورودا می نامند. بیشتر برای کاهش استرس و اضطراب شناخته شده است. همچنین ممکن است جنبه‌های مختلف عملکرد فیزیکی، افزایش سطح تستوسترون و بهبود سلامت تولیدمثل را به طور متوسط بهبود بخشد، اما تحقیقات بیشتری برای تایید این اثرات مورد نیاز است.

نویسنده و محقق : سجاد عارفی نیا

مرجع ورزش ایران مرکز خدمات ورزشی ایران دکتر آس با سجاد عارفی نیا

فهرست مطالب

درآمدزایی در دکتر آس مرجع ورزش ایران سریعترین راه :

آشواگاندا Ashwagandha

" شرح دکتر آس"

آشواگاندا Ashwagandha

آشواگاندا Ashwagandha با ۳۴ بیماری و پیامد مرتبط است. عضویت در دکتر آس رایگانه اما مطالب علمی زنجیره ای فقط برای اعضاس، جزئیات بیش از ۵۰۰۰۰ مطالعه.

آشواگاندا چیست؟

آشواگاندا (Withania somnifera)، همچنین به عنوان جینسنگ هندی شناخته می شود، گیاهی است که در آیورودا، طب سنتی هند استفاده می شود. ریشه آن بوی اسبی دارد و گفته می شود که قدرت و قدرت اسب را می دهد. در زبان سانسکریت آشوا به معنای اسب و گاندا به معنای بو است.(۸) قسمت های مختلفی از گیاه استفاده می شود، اما رایج ترین شکل مکمل آن عصاره ریشه آن است. استفاده از آن به عنوان بخشی از سیستم آیورودا معمولاً شامل چیزی بیش از صرف گیاه دارویی به تنهایی نیست. آشواگاندا به عنوان یک آداپتوژن طبقه بندی می شود، به این معنی که ادعا می شود انعطاف پذیری بدن را در برابر استرس افزایش می دهد. مطالعات کشت سلولی و جوندگان نشان می دهد که آشواگاندا ممکن است طیف گسترده ای از مزایای سلامتی را ارائه دهد، (۹) (۱۰) اما شواهد در مطالعات انسانی تاکنون بسته به وضعیت سلامت و جمعیت مورد علاقه متفاوت بوده است. (۱۱) (۱۲) (۱۳) (۱۴) (۱۵) (۶)

کاربردهای شناخته شده سنتی، تاریخی و فرهنگی آشواگاندا چیست؟

Withania somnifera (از خانواده Solanaceae) یک گیاه دارویی بسیار معتبر در آیورودا است و بیشتر به نام آشواگاندا شناخته می شود، اگرچه نام های رایج دیگر عبارتند از: پادشاه آیورودا، (۵۳) (۵۴) جینسنگ هندی (غیر مرتبط با جینسنگ Panax). و گیلاس زمستانی.(۵۵) این گیاه در طب آیورودا به عنوان راسایانا طبقه بندی می شود که نشان می دهد این گیاه توانایی تأثیرگذاری بر سلامت، تندرستی و سرزندگی را دارد. همچنین به عنوان bhalya (افزایش قدرت) و vajikara (افرودیزیاک) طبقه بندی می شود.(۵۶) در اصطلاح امروزی به دلایل مشابه به آن آداپتوژن می گویند.(۵۷) فراتر از این موارد، به طور سنتی به عنوان یک مسکن، قابض، ضد اسپاسم و محرک سیستم ایمنی استفاده می‌شود و در عین حال برای درمان التهاب، سرطان، استرس، خستگی، دیابت و عوارض قلبی عروقی استفاده می‌شود. (۵۸) (۵۹) خواص سازگاری آشواگاندا برای درمان افراد مبتلا به بی خوابی، ناتوانی و خستگی عصبی ناشی از استرس مورد تاکید قرار گرفته است. (۶۰) همچنین گزارش شده است که آشواگاندا دارای خواص محرک ایمنی است که ممکن است به کاهش اثرات منفی استرس بر سیستم ایمنی کمک کند.(۶۰)

مزایای اصلی آشواگاندا چیست؟

آشواگاندا بیشتر به دلیل اثرات ضد اضطراب (ضد اضطراب) و کاهش استرس آن شناخته شده است. (۱۶) (۱۷) (۱۸) (۱۹) (۲۰) همچنین به نظر می رسد که سطح کورتیزول را کاهش می دهد. (۸) (۲۱) (۱۸) (۱۹) (۲۲) (۲۰) علاوه بر این، شواهد رو به رشدی از اثربخشی آشواگاندا برای بهبود کل زمان خواب و کیفیت خواب در افراد با و بدون بی خوابی حمایت می کند. (۵) از آنجایی که پاسخ استرس طیف وسیعی از اثرات را بر بدن انسان دارد، ممکن است این عمل از جایی نشأت گرفته باشد که شهرت آشواگاندا به عنوان «درمان همه» است. حمایت فزاینده ای برای استفاده از آشواگاندا در شرایط سلامتی که معمولاً تحت تأثیر یک پاسخ استرس مزمن قرار دارند، وجود دارد. (۲۳) تحقیقات آشواگاندا در بهبود عملکرد قلبی-تنفسی و اسکلتی عضلانی هم برای ورزشکاران و هم برای غیرورزشکاران امیدوارکننده بوده است. (۲۴) (۲۵) (۲۶) (۲۷) (۲۸) (۱۵) (۶) به طور مشابه، آشواگاندا همچنین ممکن است سلامت ایمنی، سلامت زنان، سلامت مردان و سلامت جنسی را بهبود بخشد. متأسفانه به دلیل ناهماهنگی در تحقیق، نتیجه گیری مستقیم دشوار بوده است. (۲۹) (۴) (۳۰) (۳۱) (۳۲) (۳۳) (۷) (۳۴)

اشکالات یا معایب اصلی آشواگاندا چیست؟

به نظر می رسد آشواگاندا ایمن باشد، اما تحقیقات طولانی مدت بیشتری به طور خاص برای ارزیابی ایمنی آن مورد نیاز است. آشواگاندا ممکن است برای برخی افراد باعث خواب آلودگی خفیف و آرام بخش شود. (۳۵) (۳۶) (۱۰) (۳۷) برخی گزارش‌های موردی نشان داده‌اند که عوارض جانبی مانند راش یا اختلال در تنظیم تیروئید ممکن است با استفاده از آشواگاندا رخ دهد، اما این مورد هنوز توسط مطالعات ایمنی با نمونه‌های بزرگ‌تر مشاهده نشده است. با توجه به وقوع نادر سمیت کبدی با استفاده از آشواگاندا، اما به طور مشابه، سمیت در کارآزمایی‌های ایمنی بالینی مشاهده نشده است. در گزارش‌ها، مسمومیت کبدی معمولاً طی ۲ تا ۱۲ هفته پس از مصرف آشواگاندا گزارش شد و عملکرد کبد در همه موارد به جز یک مورد پس از حمایت پزشکی و قطع مصرف آشواگاندا به حالت عادی بازگشت. (۴۰) (۴۱) (۴۲) (۴۳) (۴۴) (۴۵) یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که ویتانون (یک نوع ویانولید در آشواگاندا)، ممکن است اثرات سمی در زمینه سطوح پایین آنتی اکسیدان سلولی گلوتاتیون داشته باشد. GSH) که در سم زدایی داروها نقش دارد. (۴۶) با این حال، این تحقیق به دور از قطعیت است و مکانیسم های زیربنایی این اثر نامطلوب احتمالی نامشخص است.

آشواگاندا چگونه کار می کند؟

آشواگاندا حاوی ترکیبات فعال زیستی متعددی از جمله آلکالوئیدها، فلاونوئیدها، گلیکوزیدها، استروئیدها و لاکتون های استروئیدی است. (۱۰) در داخل لاکتون‌های استروئیدی، آنولیدها وجود دارند که مسئول بیشتر فواید گیاه هستند. یک نظریه رایج که برای توضیح اثرات آشواگاندا در انسان ارائه شده است، شامل تأثیر این گیاه بر محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (HPA) است که با توانایی آن در تأثیرگذاری بر سطوح کورتیزول مشهود است. (۴۷) شواهد کنونی در مورد اثرات آشواگاندا در انسان تمایل به دخالت در محور HPA دارد. اکثر مطالعات مرتبط بر استرس و شرایط مرتبط با استرس تمرکز دارند که اغلب با کورتیزول، سایر هورمون‌های عصبی غدد درون‌ریز و انتقال‌دهنده‌های عصبی مرتبط هستند. تحقیقات زیادی به درک توانایی آشواگاندا برای کاهش اثرات استرس سالم و مضر اختصاص داده شده است، که به نوبه خود می تواند بر سایر پیامدها و یا وضعیت های سلامتی تأثیر بگذارد. اضطراب، افسردگی، باروری، چاقی، خواب، ریکاوری ورزش، سلامت سیستم ایمنی و شناخت تنها چند نمونه هستند. پاسخ استرس HPA همچنین ممکن است برخی از نتایج متنوعی را که در بدنه شواهد مشاهده می شود توضیح دهد. این واریانس می‌تواند نتیجه تأثیر آشواگاندا بر محور HPA در افراد مختلف باشد. همچنین ممکن است به دلیل رابطه پیچیده بین استرس و شرایط سلامتی باشد. اگر استرس عامل تشدید کننده وضعیت سلامت منفی نباشد، آشواگاندا نیز ممکن است درمان موثری برای آن نباشد. قوی ترین شواهد تا به امروز نشان می دهد که آشواگاندا دارای اثرات کاهش کورتیزول و کورتیکواستروئید است. (۴۷) (۸) (۲۱) (۱۸) (۲۰) (۲۲) (۱۹) (۴۸) (۴۹) (۵۰) در مطالعاتی که کورتیزول کاهش یافته بود، نتایج دیگری مانند اضطراب، مدیریت وزن، باروری، شناخت خواب و/یا کیفیت زندگی نیز بهبودهایی را نشان داده است. (۲۲) (۱۹) (۴۹) (۲۱) (۴۸) (۸) (۱۸) (۲۰)

آشواگاندا به چه چیز دیگری معروف است؟

توجه داشته باشید که آشواگاندا به نام های زیر نیز شناخته می شود: ویتانیا سومنیفرا جینسینگ هندی بوی اسب گیلاس زمستانی دونال Solanaceae آشواگاندا را نباید با موارد زیر اشتباه گرفت: Withania coagulans (گیاه مختلف) جینسینگ پاناکس (گیاه مختلف)

اطلاعات دوز مصرف آشواگاندا

سلب مسئولیت پزشکی مطالعات روی آشواگاندا از دوزهای روزانه ۱۲۰ تا ۵۰۰۰ میلی گرم از عصاره ریشه استفاده شده است. رایج ترین پروتکل دوز ۶۰۰ میلی گرم در روز است که به دو دوز تقسیم می شود که یکی در صبح با صبحانه و دیگری در عصر مصرف می شود. از آنجایی که ویتانولیدها جزء فعال اصلی آشواگاندا در نظر گرفته می شوند، برخی از عصاره ها به گونه ای استاندارد شده اند که حاوی مقدار معینی یا حداقلی باشند. کارآزمایی‌های بالینی از عصاره‌های استاندارد شده حاوی ۱.۵% تا ۳۵% با آنولید، (۱) (۲) (۳) (۴) (۵) (۶) (۷) استفاده کرده‌اند، اما بسیاری از مطالعات این اطلاعات و میزان بهینه را فاش نمی‌کنند. با آنولیدها هنوز مشخص نیست. توجه داشته باشید که در حالی که مطالعات ممکن است از عصاره های استاندارد یا فرمول های اختصاصی استفاده کنند، تغییرات در روش های استخراج، فرمولاسیون یا ترکیب می تواند بر پاسخ فیزیولوژیکی تأثیر بگذارد. شواهد نشان می دهد که ۶۰۰ میلی گرم در روز نسبت به دوزهای پایین تر برای بهبود خواب بهتر است. (۵) به طور مشابه، ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم در روز ممکن است برای ورزشکارانی که تحت یک رژیم ورزشی فشرده قرار می گیرند، مفیدتر از دوزهای پایین تر باشد. (۶) با این حال، تحقیقات بیشتری برای تأیید اینکه آیا دوزهای بالای ۶۰۰ میلی گرم روزانه فواید بیشتری دارند یا خیر، مورد نیاز است. مشخص نیست که آیا آشواگاندا با استفاده طولانی مدت روزانه قدرت خود را از دست می دهد یا خیر، اما به دلیل اثرات احتمالی دارو مانند آن بر انتقال عصبی، این احتمال را نمی توان رد کرد. همچنین ناشناخته است که آیا استراحت از آشواگاندا یا مصرف یک روز در میان آن اثربخشی آن را طولانی تر می کند.

رفرنسهای آشواگاندا Ashwagandha

 1. ^Cooley K, Szczurko O, Perri D, Mills EJ, Bernhardt B, Zhou Q, Seely DNaturopathic care for anxiety: a randomized controlled trial ISRCTN78958974PLoS One.(2009 Aug 31)
 2. ^Ambiye VR, Langade D, Dongre S, Aptikar P, Kulkarni M, Dongre AClinical Evaluation of the Spermatogenic Activity of the Root Extract of Ashwagandha (Withania somnifera) in Oligospermic Males: A Pilot StudyEvid Based Complement Alternat Med.(2013)
 3. ^Chengappa KN, Bowie CR, Schlicht PJ, Fleet D, Brar JS, Jindal RRandomized placebo-controlled adjunctive study of an extract of withania somnifera for cognitive dysfunction in bipolar disorderJ Clin Psychiatry.(2013 Nov)
 4. ^Tharakan A, Shukla H, Benny IR, Tharakan M, George L, Koshy SImmunomodulatory Effect of (Ashwagandha) Extract-A Randomized, Double-Blind, Placebo Controlled Trial with an Open Label Extension on Healthy Participants.J Clin Med.(2021-Aug-18)
 5. ^Kae Ling Cheah, Mohd Noor Norhayati, Lili Husniati Yaacob, Razlina Abdul RahmanEffect of Ashwagandha (Withania somnifera) extract on sleep: A systematic review and meta-analysisPLoS One.(2021 Sep 24)
 6. ^Diego A Bonilla, Yurany Moreno, Camila Gho, Jorge L Petro, Adrián Odriozola-Martínez, Richard B KreiderEffects of Ashwagandha ( Withania somnifera) on Physical Performance: Systematic Review and Bayesian Meta-AnalysisJ Funct Morphol Kinesiol.(2021 Feb 11)
 7. ^Chauhan S, Srivastava MK, Pathak AKEffect of standardized root extract of ashwagandha () on well-being and sexual performance in adult males: A randomized controlled trial.Health Sci Rep.(2022-Jul)
 8. ^K Chandrasekhar, Jyoti Kapoor, Sridhar AnishettyA prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adultsIndian J Psychol Med.(2012 Jul)
 9. ^Deepa S Mandlik Ingawale, Ajay G NamdeoPharmacological evaluation of Ashwagandha highlighting its healthcare claims, safety, and toxicity aspectsJ Diet Suppl.(2021)
 10. ^Subhabrata Paul, Shreya Chakraborty, Uttpal Anand, Swarnali Dey, Samapika Nandy, Mimosa Ghorai, Suchismita Chatterjee Saha, Manoj Tukaram Patil, Ramesh Kandimalla, Jarosław Proćków, Abhijit DeyWithania somnifera (L.) Dunal (Ashwagandha): A comprehensive review on ethnopharmacology, pharmacotherapeutics, biomedicinal and toxicological aspectsBiomed Pharmacother.(2021 Nov)
 11. ^Camellia Akhgarjand, Farzaneh Asoudeh, Amir Bagheri, Zahra Kalantar, Zahra Vahabi, Sakineh Shab-Bidar, Hamid Rezvani, Kurosh DjafarianDoes Ashwagandha supplementation have a beneficial effect on the management of anxiety and stress? A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trialsPhytother Res.(2022 Aug 25)
 12. ^Chen WY, Liu HC, Cheng YC, Li H, Huang CC, Ding YW, Huang MC, Chiu CC, Tu YK, Kuo PHEffect of Pharmacological and Neurostimulation Interventions for Cognitive Domains in Patients with Bipolar Disorder: A Systematic Review and Network Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials.Clin Epidemiol.(2021)
 13. ^Zhang W, Yan Y, Wu Y, Yang H, Zhu P, Yan F, Zhao R, Tian P, Wang T, Fan Q, Su ZMedicinal herbs for the treatment of anxiety: A systematic review and network meta-analysis.Pharmacol Res.(2022-May)
 14. ^Çakici N, van Beveren NJM, Judge-Hundal G, Koola MM, Sommer IECAn update on the efficacy of anti-inflammatory agents for patients with schizophrenia: a meta-analysis.Psychol Med.(2019-Oct)
 15. ^Pérez-Gómez J, Villafaina S, Adsuar JC, Merellano-Navarro E, Collado-Mateo DEffects of Ashwagandha () on VO: A Systematic Review and Meta-Analysis.Nutrients.(2020-Apr-17)
 16. ^Pratte MA, Nanavati KB, Young V, Morley CPAn alternative treatment for anxiety: a systematic review of human trial results reported for the Ayurvedic herb ashwagandha (Withania somnifera)J Altern Complement Med.(2014 Dec)
 17. ^Sara Fuladi, Seyed Ahmad Emami, Amir Hooshang Mohammadpour, Asieh Karimani, Ali Akhondpour Manteghi, Amirhossein SahebkarAssessment of Withania Somnifera Root Extract Efficacy in Patients With Generalized Anxiety Disorder: A Randomized Double-Blind Placebo-Controlled TrialCurr Clin Pharmacol.(2020 Apr 13)
 18. ^Lopresti AL, Smith SJ, Malvi H, Kodgule RAn investigation into the stress-relieving and pharmacological actions of an ashwagandha (Withania somnifera) extract: A randomized, double-blind, placebo-controlled studyMedicine (Baltimore).(2019 Sep)
 19. ^Kumarpillai Gopukumar, Shefali Thanawala, Venkateswarlu Somepalli, T S Sathyanaryana Rao, Vijaya Bhaskar Thamatam, Sanjaya ChauhanEfficacy and Safety of Ashwagandha Root Extract on Cognitive Functions in Healthy, Stressed Adults: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled StudyEvid Based Complement Alternat Med.(2021 Nov 30)
 20. ^Salve J, Pate S, Debnath K, Langade DAdaptogenic and Anxiolytic Effects of Ashwagandha Root Extract in Healthy Adults: A Double-blind, Randomized, Placebo-controlled Clinical StudyCureus.(2019 Dec 25)
 21. ^Choudhary D, Bhattacharyya S, Joshi KBody Weight Management in Adults Under Chronic Stress Through Treatment With Ashwagandha Root Extract: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled TrialJ Evid Based Complementary Altern Med.(2017 Jan)
 22. ^A Remenapp, K Coyle, T Orange, T Lynch, D Hooper, S Hooper, K Conway, H A HausenblasEfficacy of Withania somnifera supplementation on adult’s cognition and moodJ Ayurveda Integr Med.(2021 Nov 25)
 23. ^Braun C, Anderson CApplied Pathophysiology: A conceptual approach to the mechanisms of disease 3rd Edition(2017)
 24. ^Wankhede S, Langade D, Joshi K, Sinha SR, Bhattacharyya SExamining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trialJ Int Soc Sports Nutr.(2015 Nov 25)
 25. ^Ziegenfuss TN, Kedia AW, Sandrock JE, Raub BJ, Kerksick CM, Lopez HLEffects of an Aqueous Extract of Withania somnifera on Strength Training Adaptations and Recovery: The STAR TrialNutrients.(2018 Nov 20)
 26. ^Shenoy S, Chaskar U, Sandhu JS, Paadhi MMEffects of eight-week supplementation of Ashwagandha on cardiorespiratory endurance in elite Indian cyclistsJ Ayurveda Integr Med.(2012 Oct)
 27. ^Shashank Tiwari, Sandeep Kumar Gupta, Anklesh Kumar PathakA double-blind, randomized, placebo-controlled trial on the effect of Ashwagandha (Withania somnifera dunal.) root extract in improving cardiorespiratory endurance and recovery in healthy athletic adultsJ Ethnopharmacol.(2021 May 23)
 28. ^Singh P, Salman KA, Shameem M, Warsi MSas Add-On Therapy for COPD Patients: A Randomized, Placebo-Controlled, Double-Blind Study.Front Pharmacol.(2022)
 29. ^Bhat J, Damle A, Vaishnav PP, Albers R, Joshi M, Banerjee GIn vivo enhancement of natural killer cell activity through tea fortified with Ayurvedic herbsPhytother Res.(2010 Jan)
 30. ^Modi MB, Donga SB, Dei LClinical evaluation of Ashokarishta, Ashwagandha Churna and Praval Pishti in the management of menopausal syndrome.Ayu.(2012-Oct)
 31. ^Nasimi Doost Azgomi R, Nazemiyeh H, Sadeghi Bazargani H, Fazljou SMB, Nejatbakhsh F, Moini Jazani A, Ahmadi AsrBadr Y, Zomorrodi AComparative evaluation of the effects of Withania somnifera with pentoxifylline on the sperm parameters in idiopathic male infertility: A triple-blind randomised clinical trialAndrologia.(2018 Sep)
 32. ^Gopal S, Ajgaonkar A, Kanchi P, Kaundinya A, Thakare V, Chauhan S, Langade DEffect of an ashwagandha (Withania Somnifera) root extract on climacteric symptoms in women during perimenopause: A randomized, double-blind, placebo-controlled study.J Obstet Gynaecol Res.(2021-Dec)
 33. ^Mamidi P, Thakar ABEfficacy of Ashwagandha (Withania somnifera Dunal. Linn.) in the management of psychogenic erectile dysfunctionAyu.(2011 Jul)
 34. ^Ajgaonkar A, Jain M, Debnath KEfficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera) Root Extract for Improvement of Sexual Health in Healthy Women: A Prospective, Randomized, Placebo-Controlled Study.Cureus.(2022-Oct)
 35. ^Verma N, Gupta SK, Tiwari S, Mishra AKSafety of Ashwagandha Root Extract: A Randomized, Placebo-Controlled, study in Healthy Volunteers.Complement Ther Med.(2021-Mar)
 36. ^Tandon N, Yadav SSSafety and clinical effectiveness of Withania Somnifera (Linn.) Dunal root in human ailments.J Ethnopharmacol.(2020-Jun-12)
 37. ^Mishra LC, Singh BB, Dagenais SScientific basis for the therapeutic use of Withania somnifera (ashwagandha): a reviewAltern Med Rev.(2000 Aug)
 38. ^van der Hooft CS, Hoekstra A, Winter A, de Smet PA, Stricker BHThyrotoxicosis following the use of ashwagandha.Ned Tijdschr Geneeskd.(2005-Nov-19)
 39. ^Sehgal VN, Verma P, Bhattacharya SNFixed-drug eruption caused by ashwagandha (Withania somnifera): a widely used Ayurvedic drug.Skinmed.(2012)
 40. ^Lubarska M, Hałasiński P, Hryhorowicz S, Mahadea DS, Łykowska-Szuber L, Eder P, Dobrowolska A, Krela-Kaźmierczak ILiver Dangers of Herbal Products: A Case Report of Ashwagandha-Induced Liver Injury.Int J Environ Res Public Health.(2023-Feb-22)
 41. ^Tóth M, Benedek AE, Longerich T, Seitz HK-induced acute liver injury: A case report.Clin Case Rep.(2023-Mar)
 42. ^Suryawanshi G, Abdallah M, Thomson M, Desai N, Chauhan A, Lim NAshwagandha-Associated Acute Liver Failure Requiring Liver Transplantation.Am J Ther.(2023)
 43. ^Pusec CM, Wolsky R, Llerena C, Sura PA Case of Supplement-Induced Hepatitis.Cureus.(2022-Oct)
 44. ^Ireland PJ, Hardy T, Burt AD, Donnelly MCDrug-induced hepatocellular injury due to herbal supplement ashwagandha.J R Coll Physicians Edinb.(2021-Dec)
 45. ^Björnsson HK, Björnsson ES, Avula B, Khan IA, Jonasson JG, Ghabril M, Hayashi PH, Navarro VAshwagandha-induced liver injury: A case series from Iceland and the US Drug-Induced Liver Injury Network.Liver Int.(2020-Apr)
 46. ^Siddiqui S, Ahmed N, Goswami M, Chakrabarty A, Chowdhury GDNA damage by Withanone as a potential cause of liver toxicity observed for herbal products of (Ashwagandha).Curr Res Toxicol.(2021)
 47. ^Adrian L Lopresti, Stephen J Smith, Peter D DrummondModulation of the hypothalamic-pituitary-adrenal (HPA) axis by plants and phytonutrients: a systematic review of human trialsNutr Neurosci.(2021 Mar 2)
 48. ^Adrian L Lopresti, Peter D Drummond, Stephen J SmithA Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Crossover Study Examining the Hormonal and Vitality Effects of Ashwagandha ( Withania somnifera) in Aging, Overweight MalesAm J Mens Health.(Mar-Apr 2019)
 49. ^Abbas Ali Mahdi, Kamla Kant Shukla, Mohammad Kaleem Ahmad, Singh Rajender, Satya Narain Shankhwar, Vishwajeet Singh, Deepansh DalelaWithania somnifera Improves Semen Quality in Stress-Related Male FertilityEvid Based Complement Alternat Med.(2009 Sep 29)
 50. ^Kalani A, Bahtiyar G, Sacerdote AAshwagandha root in the treatment of non-classical adrenal hyperplasia.BMJ Case Rep.(2012-Sep-17)
 51. ^Zahra Kiasalari, Mohsen Khalili, Mahbobeh AghaeiEffect of withania somnifera on levels of sex hormones in the diabetic male ratsInternational Journal of Reproductive Biomed.(2009)
 52. ^Ahmad MK, Mahdi AA, Shukla KK, Islam N, Rajender S, Madhukar D, Shankhwar SN, Ahmad SWithania somnifera improves semen quality by regulating reproductive hormone levels and oxidative stress in seminal plasma of infertile malesFertil Steril.(2010 Aug)
 53. ^Widodo N, Priyandoko D, Shah N, Wadhwa R, Kaul SCSelective killing of cancer cells by Ashwagandha leaf extract and its component Withanone involves ROS signaling.PLoS One.(2010-Oct-21)
 54. ^Widodo N, Takagi Y, Shrestha BG, Ishii T, Kaul SC, Wadhwa RSelective killing of cancer cells by leaf extract of Ashwagandha: components, activity and pathway analyses.Cancer Lett.(2008-Apr-08)
 55. ^Dhuley JNAdaptogenic and cardioprotective action of ashwagandha in rats and frogs.J Ethnopharmacol.(2000-Apr)
 56. ^Baliga MS, Meera S, Vaishnav LK, Rao S, Palatty PLRasayana drugs from the Ayurvedic system of medicine as possible radioprotective agents in cancer treatment.Integr Cancer Ther.(2013-Nov)
 57. ^Kulkarni SK, Dhir AWithania somnifera: an Indian ginseng.Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry.(2008-Jul-01)
 58. ^Deocaris CC, Widodo N, Wadhwa R, Kaul SCMerger of ayurveda and tissue culture-based functional genomics: inspirations from systems biology.J Transl Med.(2008-Mar-18)
 59. ^Modak M, Dixit P, Londhe J, Ghaskadbi S, Devasagayam TPIndian herbs and herbal drugs used for the treatment of diabetes.J Clin Biochem Nutr.(2007-May)
 60. ^Monograph. Withania somniferaAltern Med Rev.(2004 Jun)
 61. ^Bhattacharya SK, Muruganandam AVAdaptogenic activity of Withania somnifera: an experimental study using a rat model of chronic stressPharmacol Biochem Behav.(2003 Jun)
 62. ^Kour K, Pandey A, Suri KA, Satti NK, Gupta KK, Bani SRestoration of stress-induced altered T cell function and corresponding cytokines patterns by Withanolide A.Int Immunopharmacol.(2009-Sep)
 63. ^Khan B, Ahmad SF, Bani S, Kaul A, Suri KA, Satti NK, Athar M, Qazi GNAugmentation and proliferation of T lymphocytes and Th-1 cytokines by Withania somnifera in stressed mice.Int Immunopharmacol.(2006-Sep)
 64. ^Ramin Nasimi Doost Azgomi, Afshar Zomorrodi, Hossein Nazemyieh, Seyed Mohammad Bagher Fazljou, Homayoun Sadeghi Bazargani, Fatemeh Nejatbakhsh, Arezoo Moini Jazani, Yadollah Ahmadi AsrBadrEffects of Withania somnifera on Reproductive System: A Systematic Review of the Available EvidenceBiomed Res Int.(2018 Jan 24)
 65. ^Gupta A, Mahdi AA, Shukla KK, Ahmad MK, Bansal N, Sankhwar P, Sankhwar SNEfficacy of Withania somnifera on seminal plasma metabolites of infertile males: a proton NMR study at 800 MHzJ Ethnopharmacol.(2013 Aug 26)
 66. ^Kamla Kant Shukla, Abbas Ali Mahdi, Vivek Mishra, Singh Rajender, Satya Narain Sankhwar, Devender Patel, Mukul DasWithania somnifera improves semen quality by combating oxidative stress and cell death and improving essential metal concentrationsReprod Biomed Online.(2011 May)
 67. ^Adam Shepherd, Oliver Brunckhorst, Kamran Ahmed, Qihe XuBotanicals in health and disease of the testis and male fertility: A scoping reviewPhytomedicine.(2022 Nov)
 68. ^Gould DThe biology of ageing: the special senses.Geriatr Nurs Home Care.(1987-Feb)
 69. ^Russo SJ, Murrough JW, Han MH, Charney DS, Nestler EJNeurobiology of resilience.Nat Neurosci.(2012-Nov)
 70. ^Faye C, Mcgowan JC, Denny CA, David DJNeurobiological Mechanisms of Stress Resilience and Implications for the Aged Population.Curr Neuropharmacol.(2018-Mar-05)
 71. ^Cathomas F, Murrough JW, Nestler EJ, Han MH, Russo SJNeurobiology of Resilience: Interface Between Mind and Body.Biol Psychiatry.(2019-Sep-15)
 72. ^Leschik J, Lutz B, Gentile AStress-Related Dysfunction of Adult Hippocampal Neurogenesis-An Attempt for Understanding Resilience?Int J Mol Sci.(2021-Jul-08)
 73. ^Biswal BM, Sulaiman SA, Ismail HC, Zakaria H, Musa KIEffect of Withania somnifera (Ashwagandha) on the development of chemotherapy-induced fatigue and quality of life in breast cancer patientsIntegr Cancer Ther.(2013 Jul)
 74. ^Bhatnagar M, Sharma D, Salvi MNeuroprotective effects of Withania somnifera dunal.: A possible mechanismNeurochem Res.(2009 Nov)
 75. ^Bredt DS, Glatt CE, Hwang PM, Fotuhi M, Dawson TM, Snyder SHNitric oxide synthase protein and mRNA are discretely localized in neuronal populations of the mammalian CNS together with NADPH diaphorase.Neuron.(1991-Oct)
 76. ^Dawson TM, Bredt DS, Fotuhi M, Hwang PM, Snyder SHNitric oxide synthase and neuronal NADPH diaphorase are identical in brain and peripheral tissues.Proc Natl Acad Sci U S A.(1991-Sep-01)
 77. ^Speers AB, Cabey KA, Soumyanath A, Wright KMEffects of (Ashwagandha) on Stress and the Stress- Related Neuropsychiatric Disorders Anxiety, Depression, and Insomnia.Curr Neuropharmacol.(2021)
 78. ^Han SK, Abraham IM, Herbison AEEffect of GABA on GnRH neurons switches from depolarization to hyperpolarization at puberty in the female mouse.Endocrinology.(2002-Apr)
 79. ^DeFazio RA, Heger S, Ojeda SR, Moenter SMActivation of A-type gamma-aminobutyric acid receptors excites gonadotropin-releasing hormone neurons.Mol Endocrinol.(2002-Dec)
 80. ^Kulkarni SK, Akula KK, Dhir AEffect of Withania somnifera Dunal root extract against pentylenetetrazol seizure threshold in mice: possible involvement of GABAergic system.Indian J Exp Biol.(2008-Jun)
 81. ^Bhattarai JP, Ah Park S, Han SKThe methanolic extract of Withania somnifera ACTS on GABAA receptors in gonadotropin releasing hormone (GnRH) neurons in mice.Phytother Res.(2010-Aug)
 82. ^Mehta AK, Binkley P, Gandhi SS, Ticku MKPharmacological effects of Withania somnifera root extract on GABAA receptor complex.Indian J Med Res.(1991-Aug)
 83. ^A Kumar, H KaloniaEffect of Withania somnifera on Sleep-Wake Cycle in Sleep-Disturbed Rats: Possible GABAergic MechanismIndian J Pharm Sci.(2008 Nov)
 84. ^Kumar A, Kalonia HProtective effect of Withania somnifera Dunal on the behavioral and biochemical alterations in sleep-disturbed mice (Grid over water suspended method).Indian J Exp Biol.(2007-Jun)
 85. ^Migita D’Cruz, Chittaranjan AndradePotential clinical applications of Ashwagandha ( Withania somnifera) in medicine and neuropsychiatryExpert Rev Clin Pharmacol.(2022 Sep)
 86. ^Deepak Langade, Vaishali Thakare, Subodh Kanchi, Sunil KelganeClinical evaluation of the pharmacological impact of ashwagandha root extract on sleep in healthy volunteers and insomnia patients: A double-blind, randomized, parallel-group, placebo-controlled studyJ Ethnopharmacol.(2020 Aug 17)
 87. ^Abhijit Deshpande, Nushafreen Irani, Ratna Balkrishnan, Irin Rosanna BennyA randomized, double blind, placebo controlled study to evaluate the effects of ashwagandha (Withania somnifera) extract on sleep quality in healthy adultsSleep Med.(2020 Mar 21)
 88. ^O’Connor J, Lindsay K, Baker C, Kirby J, Hutchins A, Harris MThe Impact of Ashwagandha on Stress, Sleep Quality, and Food Cravings in College Students: Quantitative Analysis of a Double-Blind Randomized Control Trial.J Med Food.(2022-Dec)
 89. ^Sunil B Kelgane, Jaysing Salve, Prasanthi Sampara, Khokan DebnathEfficacy and Tolerability of Ashwagandha Root Extract in the Elderly for Improvement of General Well-being and Sleep: A Prospective, Randomized, Double-blind, Placebo-controlled StudyCureus.(2020 Feb 23)
 90. ^Manjunath Nandi Krishnamurthy, Shirley TellesAssessing depression following two ancient Indian interventions: effects of yoga and ayurveda on older adults in a residential homeJ Gerontol Nurs.(2007 Feb)
 91. ^Manjunath NK, Telles SInfluence of Yoga and Ayurveda on self-rated sleep in a geriatric population.Indian J Med Res.(2005-May)
 92. ^Raut AA, Rege NN, Tadvi FM, Solanki PV, Kene KR, Shirolkar SG, Pandey SN, Vaidya RA, Vaidya ABExploratory study to evaluate tolerability, safety, and activity of Ashwagandha (Withania somnifera) in healthy volunteersJ Ayurveda Integr Med.(2012 Jul)
 93. ^Gupta GL, Rana ACProtective effect of Withania somnifera dunal root extract against protracted social isolation induced behavior in rats.Indian J Physiol Pharmacol.(2007)
 94. ^Bhattacharya SK, Bhattacharya A, Sairam K, Ghosal SAnxiolytic-antidepressant activity of Withania somnifera glycowithanolides: an experimental studyPhytomedicine.(2000 Dec)
 95. ^Singh B, Saxena AK, Chandan BK, Gupta DK, Bhutani KK, Anand KKAdaptogenic activity of a novel, withanolide-free aqueous fraction from the roots of Withania somnifera Dun.Phytother Res.(2001-Jun)
 96. ^Singh B, Chandan BK, Gupta DKAdaptogenic activity of a novel withanolide-free aqueous fraction from the roots of Withania somnifera Dun. (Part II).Phytother Res.(2003-May)
 97. ^Kaur P, Mathur S, Sharma M, Tiwari M, Srivastava KK, Chandra RA biologically active constituent of withania somnifera (ashwagandha) with antistress activity.Indian J Clin Biochem.(2001-Jul)
 98. ^Gupta GL, Rana ACEffect of Withania somnifera Dunal in ethanol-induced anxiolysis and withdrawal anxiety in rats.Indian J Exp Biol.(2008-Jun)
 99. ^Andrade C, Aswath A, Chaturvedi SK, Srinivasa M, Raguram RA double-blind, placebo-controlled evaluation of the anxiolytic efficacy ff an ethanolic extract of withania somniferaIndian J Psychiatry.(2000 Jul)
 100. ^Sarris J, Ravindran A, Yatham LN, Marx W, Rucklidge JJ, McIntyre RS, Akhondzadeh S, Benedetti F, Caneo C, Cramer H, Cribb L, de Manincor M, Dean O, Deslandes AC, Freeman MP, Gangadhar B, Harvey BH, Kasper S, Lake J, Lopresti A, Lu L, Metri NJ, Mischoulon D, Ng CH, Nishi D, Rahimi R, Seedat S, Sinclair J, Su KP, Zhang ZJ, Berk MClinician guidelines for the treatment of psychiatric disorders with nutraceuticals and phytoceuticals: The World Federation of Societies of Biological Psychiatry (WFSBP) and Canadian Network for Mood and Anxiety Treatments (CANMAT) Taskforce.World J Biol Psychiatry.(2022-Jul)
 101. ^Shah PC, Trivedi NA, Bhatt JD, Hemavathi KGEffect of Withania somnifera on forced swimming test induced immobility in mice and its interaction with various drugs.Indian J Physiol Pharmacol.(2006)
 102. ^Ahmed ME, Javed H, Khan MM, Vaibhav K, Ahmad A, Khan A, Tabassum R, Islam F, Safhi MM, Islam FAttenuation of oxidative damage-associated cognitive decline by Withania somnifera in rat model of streptozotocin-induced cognitive impairment.Protoplasma.(2013-Oct)
 103. ^Bhanu P S Kaurav, Manish M Wanjari, Amol Chandekar, Nagendra Singh Chauhan, Neeraj UpmanyuInfluence of Withania somnifera on obsessive compulsive disorder in miceAsian Pac J Trop Med.(2012 May)
 104. ^Daphna JoelCurrent animal models of obsessive compulsive disorder: a critical reviewProg Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry.(2006 May)
 105. ^Kalpana Velmurugan, Jawed Alam, Joe M McCord, Subbiah PugazhenthiSynergistic induction of heme oxygenase-1 by the components of the antioxidant supplement ProtandimFree Radic Biol Med.(2009 Feb 1)
 106. ^Pattipati S Naidu, Amanpreet Singh, Shrinivas K KulkarniEffect of Withania somnifera root extract on reserpine-induced orofacial dyskinesia and cognitive dysfunctionPhytother Res.(2006 Feb)
 107. ^Pattipati S Naidu, Amanpreet Singh, Shrinivas K KulkarniEffect of Withania somnifera root extract on haloperidol-induced orofacial dyskinesia: possible mechanisms of actionJ Med Food.(2003 Summer)
 108. ^Kasture S, Vinci S, Ibba F, Puddu A, Marongiu M, Murali B, Pisanu A, Lecca D, Zernig G, Acquas EWithania somnifera prevents morphine withdrawal-induced decrease in spine density in nucleus accumbens shell of rats: a confocal laser scanning microscopy study.Neurotox Res.(2009-Nov)
 109. ^Spiga S, Puddu MC, Pisano M, Diana MMorphine withdrawal-induced morphological changes in the nucleus accumbens.Eur J Neurosci.(2005-Nov)
 110. ^Priyandoko D, Ishii T, Kaul SC, Wadhwa RAshwagandha leaf derived withanone protects normal human cells against the toxicity of methoxyacetic acid, a major industrial metabolitePLoS One.(2011 May 4)
 111. ^Baitharu I, Jain V, Deep SN, Hota KB, Hota SK, Prasad D, Ilavazhagan GWithania somnifera root extract ameliorates hypobaric hypoxia induced memory impairment in rats.J Ethnopharmacol.(2013-Jan-30)
 112. ^Tohda C, Joyashiki ESominone enhances neurite outgrowth and spatial memory mediated by the neurotrophic factor receptor, RET.Br J Pharmacol.(2009-Aug)
 113. ^Konar A, Shah N, Singh R, Saxena N, Kaul SC, Wadhwa R, Thakur MKProtective role of Ashwagandha leaf extract and its component withanone on scopolamine-induced changes in the brain and brain-derived cells.PLoS One.(2011)
 114. ^Durbec P, Marcos-Gutierrez CV, Kilkenny C, Grigoriou M, Wartiowaara K, Suvanto P, Smith D, Ponder B, Costantini F, Saarma MGDNF signalling through the Ret receptor tyrosine kinase.Nature.(1996-Jun-27)
 115. ^Trupp M, Arenas E, Fainzilber M, Nilsson AS, Sieber BA, Grigoriou M, Kilkenny C, Salazar-Grueso E, Pachnis V, Arumäe UFunctional receptor for GDNF encoded by the c-ret proto-oncogene.Nature.(1996-Jun-27)
 116. ^Tohda C, Kuboyama T, Komatsu KSearch for natural products related to regeneration of the neuronal network.Neurosignals.(2005)
 117. ^Kuboyama T, Tohda C, Zhao J, Nakamura N, Hattori M, Komatsu KAxon- or dendrite-predominant outgrowth induced by constituents from Ashwagandha.Neuroreport.(2002-Oct-07)
 118. ^Kuboyama T, Tohda C, Komatsu KNeuritic regeneration and synaptic reconstruction induced by withanolide A.Br J Pharmacol.(2005-Apr)
 119. ^Jana CK, Hoecker J, Woods TM, Jessen HJ, Neuburger M, Gademann KSynthesis of withanolide A, biological evaluation of its neuritogenic properties, and studies on secretase inhibition.Angew Chem Int Ed Engl.(2011-Aug-29)
 120. ^Kuboyama T, Tohda C, Komatsu KWithanoside IV and its active metabolite, sominone, attenuate Abeta(25-35)-induced neurodegeneration.Eur J Neurosci.(2006-Mar)
 121. ^Dante Xing, Choongsung Yoo, Drew Gonzalez, Victoria Jenkins, Kay Nottingham, Broderick Dickerson, Megan Leonard, Joungbo Ko, Mark Faries, Wesley Kephart, Martin Purpura, Ralf Jäger, Ryan Sowinski, Christopher J Rasmussen, Richard B KreiderEffects of Acute Ashwagandha Ingestion on Cognitive FunctionInt J Environ Res Public Health.(2022 Sep 20)
 122. ^Wilfried Dimpfel, Leonie Schombert, Ingrid K Keplinger-Dimpfel, Alexander PanossianEffects of an Adaptogenic Extract on Electrical Activity of the Brain in Elderly Subjects with Mild Cognitive Impairment: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Two-Armed Cross-Over StudyPharmaceuticals (Basel).(2020 Mar 14)
 123. ^Adam EK, Quinn ME, Tavernier R, McQuillan MT, Dahlke KA, Gilbert KEDiurnal cortisol slopes and mental and physical health outcomes: A systematic review and meta-analysis.Psychoneuroendocrinology.(2017-Sep)
 124. ^Devpura G, Tomar BS, Nathiya D, Sharma A, Bhandari D, Haldar S, Balkrishna A, Varshney ARandomized placebo-controlled pilot clinical trial on the efficacy of ayurvedic treatment regime on COVID-19 positive patients.Phytomedicine.(2021-Apr)
 125. ^Jeremy Mikolai, Andrew Erlandsen, Andrew Murison, Kimberly A Brown, William L Gregory, Padma Raman-Caplan, Heather L ZwickeyIn vivo effects of Ashwagandha (Withania somnifera) extract on the activation of lymphocytesJ Altern Complement Med.(2009 Apr)
 126. ^Vyas P, Chandola HM, Ghanchi F, Ranthem SClinical evaluation of Rasayana compound as an adjuvant in the management of tuberculosis with anti-Koch’s treatment.Ayu.(2012-Jan)
 127. ^Debnath PK, Chattopadhyay J, Mitra A, Adhikari A, Alam MS, Bandopadhyay SK, Hazra JAdjunct therapy of Ayurvedic medicine with anti tubercular drugs on the therapeutic management of pulmonary tuberculosis.J Ayurveda Integr Med.(2012-Jul)
 128. ^Deepa Chitre, Satej Nadkarni, Namdev Jagtap, Rahul Tulle, Amol Gitte, Prashant Rahate, Sunetra Chaskar, Debendranath DeyPhase III randomized clinical trial of BV-4051, an Ayurvedic polyherbal formulation in moderate SARS-CoV-2 infections and its impact on inflammatory biomarkersPhytother Res.(2023 Apr)
 129. ^Arvind Chopra, Narayanam Srikanth, Bhushan Patwardhan, AYUSH CCRAS Research GroupWithania somnifera as a safer option to hydroxychloroquine in the chemoprophylaxis of COVID-19: Results of interim analysisComplement Ther Med.(2021 Nov)
 130. ^Nishant P Visavadiya, A V R L NarasimhacharyaHypocholesteremic and antioxidant effects of Withania somnifera (Dunal) in hypercholesteremic ratsPhytomedicine.(2007 Feb)
 131. ^Satyajyoti Kanjilal, Ashok Kumar Gupta, Ranjana Saksena Patnaik, Amitabha DeyAnalysis of Clinical Trial Registry of India for Evidence of Anti-Arthritic Properties of Withania somnifera (Ashwagandha)Altern Ther Health Med.(2021 Nov)
 132. ^Chopra A, Lavin P, Patwardhan B, Chitre DA 32-week randomized, placebo-controlled clinical evaluation of RA-11, an Ayurvedic drug, on osteoarthritis of the knees.J Clin Rheumatol.(2004-Oct)
 133. ^Khanna D, Sethi G, Ahn KS, Pandey MK, Kunnumakkara AB, Sung B, Aggarwal A, Aggarwal BBNatural products as a gold mine for arthritis treatment.Curr Opin Pharmacol.(2007-Jun)
 134. ^Sandhu JS, Shah B, Shenoy S, Chauhan S, Lavekar GS, Padhi MMEffects of Withania somnifera (Ashwagandha) and Terminalia arjuna (Arjuna) on physical performance and cardiorespiratory endurance in healthy young adultsInt J Ayurveda Res.(2010 Jul)
 135. ^Gupta SK, Mohanty I, Talwar KK, Dinda A, Joshi S, Bansal P, Saxena A, Arya DSCardioprotection from ischemia and reperfusion injury by Withania somnifera: a hemodynamic, biochemical and histopathological assessment.Mol Cell Biochem.(2004-May)
 136. ^Mohanty IR, Arya DS, Gupta SKWithania somnifera provides cardioprotection and attenuates ischemia-reperfusion induced apoptosisClin Nutr.(2008 Aug)
 137. ^A Hamza, A Amin, S DaoudThe protective effect of a purified extract of Withania somnifera against doxorubicin-induced cardiac toxicity in ratsCell Biol Toxicol.(2008 Jan)
 138. ^Datta A, Bagchi C, Das S, Mitra A, Pati AD, Tripathi SKAntidiabetic and antihyperlipidemic activity of hydroalcoholic extract of Withania coagulans Dunal dried fruit in experimental rat models.J Ayurveda Integr Med.(2013-Apr)
 139. ^Agnihotri AP, Sontakke SD, Thawani VR, Saoji A, Goswami VSEffects of Withania somnifera in patients of schizophrenia: A randomized, double blind, placebo controlled pilot trial studyIndian J Pharmacol.(2013 Jul)
 140. ^Anwer T, Sharma M, Pillai KK, Khan GProtective effect of Withania somnifera against oxidative stress and pancreatic beta-cell damage in type 2 diabetic rats.Acta Pol Pharm.(2012)
 141. ^Udayakumar R, Kasthurirengan S, Mariashibu TS, Rajesh M, Anbazhagan VR, Kim SC, Ganapathi A, Choi CWHypoglycaemic and hypolipidaemic effects of Withania somnifera root and leaf extracts on alloxan-induced diabetic rats.Int J Mol Sci.(2009-May-20)
 142. ^Yang Z, Garcia A, Xu S, Powell DR, Vertino PM, Singh S, Marcus AIWithania somnifera root extract inhibits mammary cancer metastasis and epithelial to mesenchymal transition.PLoS One.(2013)
 143. ^Bargagna-Mohan P, Hamza A, Kim YE, Khuan Abby Ho Y, Mor-Vaknin N, Wendschlag N, Liu J, Evans RM, Markovitz DM, Zhan CG, Kim KB, Mohan RThe tumor inhibitor and antiangiogenic agent withaferin A targets the intermediate filament protein vimentin.Chem Biol.(2007-Jun)
 144. ^Grin B, Mahammad S, Wedig T, Cleland MM, Tsai L, Herrmann H, Goldman RDWithaferin a alters intermediate filament organization, cell shape and behavior.PLoS One.(2012)
 145. ^Dae Hyung Lee, In-Hye Lim, Eon-Gi Sung, Joo-Young Kim, In-Hwan Song, Yoon Ki Park, Tae-Jin LeeWithaferin A inhibits matrix metalloproteinase-9 activity by suppressing the Akt signaling pathwayOncol Rep.(2013 Aug)

آشواگاندا Ashwagandha

ویتامین سی Vitamin C

274 اولین ستاره از چپ مرسی

" دسته های این مقاله"

" تگ های این مقاله"

" نظرات در دکتر آس "

از نگاه خودت و با علم و تجربه خودت مقاله رو با نظر و تحلیل کامل کن ...

آشواگاندا Ashwagandha

نظر شما برای دکتر آس مهم است ..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سجاد عارفی نیا
سجاد عارفی نیا insta: sajad.arefinia

نظر شما برای دکتر آس مهم هست، با من سجاد عارفی نیا در رشد ورزش علمی و عملی کشورمان ایران سهیم باش. به تمام نظرات خودم پاسخ میدم. خودت رو در مقاله ثبت کن! بعد از ثبت نظر توسط شما، بهترین نظر و تحلیل تکمیل کننده در هر مقاله انتخاب خواهد شد، و تصویر و نام شما مانند همین قسمت در مقاله به عنوان همکار قرار داده می شود.

ثبت دیدگاه شما برای دکتر آس مهم است

بررسی و پاسخ توسط سجاد عارفی نیا

در دکتر آس کسب و کار ورزشی رو رشد بده: برند ثبت کن، آگهی بذار، رویداد معرفی کن، برنامه بفروش و ...

more insights

" مقالات مرتبط و تازه دکتر آس "

هدف دکتر آس در بخش مقالات ارائه خاصترین مطالب آموزشی برای رشد علمی و عملی علاقمندان به ورزش است.

ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب مصرف کالری برپی
ماشین حساب مصرف کالری برپی

مرجع تمرین و حرکت

دانش نامه تمرین و حرکات ورزشی با آنالیز و آموزش

تمرینات با وزنه | تمرینات بدون وزنه | مرجع تمرینات

مرجع برنامه‌های تمرینی

تجویز و آموزش برنامه نویسی رشته‌های ورزشی برای اهداف مختلف

انتخاب دوره برنامه | مرجع برنامه تمرین | نمونه برنامه‌ها | الگوها و سیستمها

مرجع تغذیه مکمل رژیم

کاملترین مرجع مکمل و تغذیه به زبان فارسی با آموزش برنامه‌های غذایی

مرجع تغذیه و مکمل | دانش نامه مکمل | رژیم غذایی و تعذیه

مرجع مربیگری

آموزش مربیگری از مبتدی تا حرفه ای

راهنمایی‌ها | آسیب شناسی | روانشناسی

رشته‌های ورزشی

آشنایی و تحلیل رشته های مختلف ورزشی

بادی بیلدینگ | کراس فیت

ماشین حساب‌های ورزشی

پیشرفته و کارامد با آنالیز آنی تست‌های ورزشی سجاد عارفی نیا

آزمونهای ورزشی | ماشین حساباپلیکیشن

چالش رکورد جایزه

بنچ مارک و ثبت رکورد با امکان درآمدزایی و جایزه

بنچ مارک | رکورد

موزیک ورزشی

موزیک های ورزشی استاندارد با قابلیت دانلود و پخش

Layer 1
Top
خیریه ورزشی دکتر آس

کمک به نیازمندان ورزشی