لوگو دکتر آس با سجاد عارفی نیا مرجع ورزش ایران، مبتکر بیزینس هوش مصنوعی خدمات ورزشی با ارائه برنامه تمرین تغذیه مکمل مربی باشگاه

" عنوان دکتر آس"

سیترولین Citrulline

" چکیده مقاله دکتر آس"

سیترولین L-Citrulline یا فقط سیترولین یک اسید آمینه غیر ضروری است. پس از مصرف مکمل به طور موثر در کلیه ها به ال-آرژنین تبدیل می شود که آن را به انتخاب خوبی برای افزایش سنتز اکسید نیتریک در بدن تبدیل می کند.

نویسنده و محقق : سجاد عارفی نیا

مرجع ورزش ایران مرکز خدمات ورزشی ایران دکتر آس با سجاد عارفی نیا

فهرست مطالب

درآمدزایی در دکتر آس مرجع ورزش ایران سریعترین راه :

سیترولین Citrulline

" شرح دکتر آس"

سیترولین Citrulline با ۲۱ بیماری و پیامد مرتبط است. عضویت در دکتر آس رایگانه اما مطالب علمی زنجیره ای فقط برای اعضاس، جزئیات بیش از ۵۰۰۰۰ مطالعه.

سیترولین چیست؟

سیترولین یکی از سه اسید آمینه رژیم غذایی در چرخه اوره است (دو مورد دیگر L-arginine و L-ornithine) هستند. مصرف سیترولین باعث افزایش سطح آرژنین پلاسما و بهبود فرآیند بازیافت آمونیاک و متابولیسم اکسید نیتریک می شود. در نتیجه، سیترولین ممکن است در شرایطی که اکسید نیتریک مرتبط است، مانند عملکرد ورزشی، سلامت عروق، و اختلال نعوظ مفید باشد. غذاهای بسیار کمی وجود دارند که دارای مقادیر مفید سیترولین باشند، اما هندوانه یک استثناء قابل توجه است. دو نوع رایج سیترولین ال سیترولین و سیترولین مالات هستند.

تفاوت بین ال سیترولین و سیترولین مالات چیست؟

ال سیترولین اغلب با مالات ترکیب می شود که واسطه چرخه کربس است. در تئوری، مکمل با مالات می تواند تولید ATP را افزایش دهد و اثرات ارگوژنیک ال سیترولین را تقویت کند.(۶). اگرچه تحقیقات امیدوارکننده‌ای انجام شده است که نشان می‌دهد سیترولین مالات می‌تواند عملکرد ورزش را بهبود بخشد(۳)، مشخص نیست که آیا سیترولین مالات برتر از سیترولین است یا خیر، زیرا در حال حاضر هیچ تحقیقی وجود ندارد که مستقیماً این دو را مقایسه کند.

کدام غذاها سرشار از سیترولین هستند؟

سیترولین بالاترین میزان در هندوانه است (از آنجا که نام خود را از آنجا گرفته است، زیرا هندوانه به عنوان سیترولوس ولگاریس (۷) شناخته می شود)، که به طور متوسط ۲.۱ میلی گرم سیترولین در هر گرم وزن مرطوب دارد (اگرچه اعداد مطلق متفاوت است). مصرف هندوانه باعث افزایش شدید آرژنین و سیترولین پلاسما می شود (۳.۳ کیلوگرم هندوانه معادل ۱۰ گرم ال-آرژنین مکمل است) (۹) (۱۰) و باعث افزایش آرژنین ناشتا و اورنیتین در محدوده ۲۲-۱۲درصد به دنبال مصرف ۷۸۰-۱۵۶۰ گرم در روز می شود.(۱۱) سایر منابع غذایی سیترولین شامل خربزه (طالبی)، خربزه تلخ، کدو حلوایی، کدو، خیار و کدو تنبل است.

مزایای اصلی سیترولین چیست؟

شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد مکمل سیترولین می‌تواند رتبه‌بندی فعالیت درک شده را کاهش دهد، درد عضلانی را کاهش دهد، و توان خروجی و کل تکرارهای انجام شده در تمرینات مقاومتی را افزایش دهد. (۱)(۲)(۳) تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا دوزهای مختلف مکمل، فرمول‌های مختلف یا دوره‌های طولانی‌تر مصرف می‌تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد، مورد نیاز است.(۴) تعداد قابل توجهی از تحقیقات نشان می دهد که مکمل سیترولین به طور ملایم فشار خون را کاهش می دهد. تحقیقات بیشتری در مورد اثرات بالقوه سیترولین برای اختلال نعوظ مورد نیاز است، اما تعداد کمی از تحقیقات نشان می دهد که یک اثر مفید است.(۵)

آیا سیترولین عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد؟

سیترولین به دلیل افزایش غیرمستقیم سنتز اکسید نیتریک باعث افزایش اتساع عروق و جریان خون می شود، به عنوان یک کمک ارگوژنیک مورد توجه قرار گرفته است. با این حال، تحقیقات روی سیترولین نشان می دهد که تأثیر آن بر عملکرد ورزشی آنقدرها که برخی ادعا می کنند قابل توجه نیست.به عنوان مثال، ۲ متاآنالیز نشان داد که مکمل سیترولین قدرت را بهبود نمی بخشد (۱۲) یا معیارهای عملکرد ورزش هوازی، (۱۳) در حالی که سایر متاآنالیزها دریافتند که مکمل با سیترولین باعث کاهش رتبه فعالیت درک شده (معیار ذهنی دشواری یک تمرین)، کاهش درد عضلانی، و افزایش توان خروجی و کل تکرارهای انجام شده در تمرینات مقاومتی می شود. (۱)(۲)(۳) توجه به این نکته مهم است که این یافته‌های ترکیبی ممکن است به تغییرات در جمعیت‌های مورد مطالعه، دوزها، فرمول‌ها یا طول‌ها مرتبط باشد. اگرچه مطالعات خاصی نشان داد که سیترولین مکمل برخی از جنبه های عملکرد ورزشی را بهبود نمی بخشد، کل شواهد نشان می دهد که ممکن است برای برخی از جنبه های تمرین مقاومتی مفید باشد. تحقیقات بیشتری لازم است تا ببینیم آیا تغییر این متغیرها (به عنوان مثال، دوزهای بالاتر) می تواند عملکرد ورزشی را بهبود بخشد یا خیر.

آیا سیترولین فشار خون را کاهش می دهد؟

مکمل سیترولین به دلیل توانایی آن در افزایش تولید اکسید نیتریک که یک گشادکننده عروق است، به عنوان راهی برای کاهش فشار خون معرفی شده است. یک متاآنالیز نشان می دهد که مکمل سیترولین می تواند فشار خون را به طور ملایم کاهش دهد، اما از آنجایی که شرکت کنندگان به افراد سالم محدود می شدند، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا ببینیم آیا این کاهش برای افراد مبتلا به فشار خون بالا صدق می کند یا خیر (۴). همچنین مشخص نیست که آیا اشکال خاصی (به عنوان مثال، ال سیترولین، سیترولین مالات یا سیترولین از آب هندوانه)، دوزهای بالاتر (از ۲ تا ۸ گرم در بسیاری از مطالعات) یا افزایش طول مکمل باعث کاهش بیشتر فشار خون می شود.

آیا سیترولین می تواند به بهبود علائم اختلال نعوظ کمک کند؟

تصور می شود که سیترولین یک عامل برای نعوظ باشد زیرا پیش ساز آرژنین است و آرژنین بستری است که اکسید نیتریک از آن تولید می شود و سپس می تواند cGMP را (از طریق مسیر NO/cGMP/VEGF) القا کند؛ (۳۲) افزایش cGMP همچنین اثر نهایی مهارکننده‌های PDE5 مانند سیلدنافیل (همچنین به عنوان ویاگرا شناخته می‌شود) یا ایکاریین از علف هرز بز شاخی است. (۳۳) در مردان مبتلا به اختلال نعوظ (که با نعوظ ضعیف و نمره سختی نعوظ (۳۴) ارزیابی شد) که روزانه ۱۵۰۰ میلی گرم سیترولین (دو دوز ۷۵۰ میلی گرم) به مدت یک ماه داده شد، نیمی از ۲۴ شرکت کننده یک مزیت را گزارش کردند. از درمان بسیار راضی بودند)، در حالی که ۸.۳٪ بهبودی در گروه دارونما مشاهده شد.(۵) به نظر می رسد که سیترولین دارای خواص پیش نعوظ است که به طور جانشینی از طریق آرژنین رخ می دهد. به دلیل قرار گرفتن در معرض بیشتر بدن با آرژنین احتمالاً قوی تر از آرژنین است، اما شواهد اولیه نشان نمی دهد که قوی تر از داروی مرجع سیلدنافیل است.

معایب اصلی سیترولین چیست؟

اگرچه بی خطر بودن مکمل های طولانی مدت با دوزهای بالای سیترولین مستلزم بررسی بیشتر است، تحقیقات تا به امروز نشان می دهد که در اکثر افراد به خوبی تحمل می شود. برخلاف آرژنین و اورنیتین، به نظر نمی رسد که دوزهای بالای سیترولین منجر به ناراحتی دستگاه گوارش شود.

آیا مصرف دوزهای بالای سیترولین عوارض جانبی دارد؟

در انسان، یک دوز ۱۵ گرمی سیترولین که به صورت حاد (در کوتاه مدت) مصرف می شود، به نظر نمی رسد که باعث اسهال یا ناراحتی روده شود.(۳۱) از این نظر، سیترولین به طور قابل توجهی با اورنیتین و آرژنین متفاوت است، که ممکن است در دوزهای ۱۰ گرمی در صورت مصرف بولوس (۳۵) (۳۶) به دلیل جذب محدود این اسیدهای آمینه باعث اسهال شود. که سپس به سمت روده بزرگ پیش می رود تا باعث اسهال اسمزی شود.(۳۵)

سیترولین چگونه کار می کند؟

مکمل سیترولین سطح آرژنین بدن را افزایش می دهد. از آنجایی که آرژنین بستر اصلی برای سنتز اکسید نیتریک است، مصرف سیترولین می تواند به طور غیرمستقیم تولید اکسید نیتریک را افزایش دهد. به نوبه خود، با توجه به نقش اکسید نیتریک در اتساع عروق، تنفس میتوکندری، مدیریت کلسیم و جذب گلوکز، مقادیر بیشتری از اکسید نیتریک می‌تواند سلامت گردش خون و عملکرد عضلات را بهبود بخشد و خستگی را کاهش دهد.

سیترولین به چه چیز دیگری معروف است؟

توجه داشته باشید که سیترولین به نام های زیر نیز شناخته می شود: ال سیترولین استیمول (نام تجاری) سیترولین مالات

اطلاعات دوز مصرف برای مکمل ال سیترولین

سلب مسئولیت پزشکی برای مکمل ال سیترولین برای سلامت گردش خون یا کاهش اختلال نعوظ، ۲۰۰۰ میلی گرم سیترولین، سه بار در روز همراه با غذا، برای مجموع دوز روزانه ۶۰۰۰ میلی گرم مصرف کنید. با این حال، ال سیترولین نیازی به مصرف با وعده های غذایی ندارد. برای تامین سلامت گردش خون با مکمل سیترولین مالات، به ازای هر ۱ گرم سیترولین که به طور معمول مصرف می کنید، ۱.۷۶ گرم سیترولین مالات مصرف کنید. برای مکمل ال سیترولین برای افزایش عملکرد ورزشی، ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ میلی گرم سیترولین مالات حدود یک ساعت قبل از ورزش مصرف کنید. در روزهایی که ورزش نمی کنید، می توان آن را به دوزهای کوچکتر تقسیم کرد.

سیترولین چگونه در بدن ایجاد می شود؟

سیترولین توسط یکی از دو مسیر در بدن ایجاد می شود، یا از آرژنین بازیافت می شود (تبدیل آرژنین به اکسید نیتریک باعث می شود سیترولین به عنوان یک محصول جانبی باقی بماند) (۱۴) (۱۵) یا از نیتروژن (و مقداری کربن) موجود در L گلوتامین تولید می شود. (۱۶) فرآیندی که در آن آنزیم اورنیتین ترانس کاربامیلاز از هر دو اورنیتین و کاربامویل فسفات (که به گلوتامین نیاز دارد) برای تولید سیترولین در انتروسیت ها استفاده می کند.(۱۷)(۱۸) به نظر می رسد که مسیر آرژنین حدود ۱۰٪ از سیترولین در گردش را تشکیل می دهد و مسیر گلوتامین ۹۰٪ را تشکیل می دهد؛ (۱۴) کاهش سطح گلوتامین پلاسما می تواند سیترولین پلاسما را کاهش دهد (۱۹).

سیترولین بعد از مصرف در کجای بدن متابولیزه می شود؟

اکثر سیترولین یا به صورت غیرفعال در خون شناور می شود یا برای تبدیل به آرژنین به کلیه ها منتقل می شود.
بنابراین، بیشتر فعالیت های زیستی سیترولین ثانویه به خوردن آرژنین است.
تقریباً ۸۳٪ از سیترولین خوراکی مصرف شده توسط کلیه ها جذب می شود (۲۰)(۲۱)(۲۲) جایی که در لوله های پروگزیمال به ال-آرژنین تبدیل می شود (از طریق آنزیم های آرژینوسوکسینات سنتاز و آرژینوسوکسینات لیاز (۲۳). این تبدیل سیترولین به آرژنین (از سیترولین مکمل یا محصول جانبی تولید آرژنین اکسید نیتریک) ۵ تا ۱۵ درصد از آرژنین در گردش را تشکیل می دهد اما ۶۰ درصد از کل آرژنین را تشکیل می دهد. (تفاوت به دلیل توانایی آرژنین برای ترکیب شدن با پروتئین ها است). (۱۹)(۲۴)

آیا سیترولین بر سنتز پروتئین عضلانی تأثیر می گذارد؟

اگرچه به نظر نمی رسد سیترولین مانند لوسین فعال کننده mTOR باشد (فعال سازی mTOR از طریق S6K باعث سنتز پروتئین ماهیچه ای می شود)، به نظر می رسد سیترولین نرخ سنتز پروتئین عضلانی (۲۵)(۲۶) و عملکرد عضلانی را پس از محدودیت غذایی بازیابی می کند. (۲۷) و این اثر مثبت بر سنتز پروتئین عضلانی توسط راپامایسین لغو می شود و در نتیجه توسط مسیر mTORc1 واسطه می شود. (۲۸)(۲۹)

آیا سیترولین با سایر مواد مغذی، مکمل ها یا داروها تداخل دارد؟

فعل و انفعالات مواد مغذی و مواد مغذی آمینو اسیدهای شاخه دار (مرجع ویژه به لوسین) آمینو اسیدهای شاخه دار (BCAAs) گروهی از سه آمینو اسید (لوسین، ایزولوسین و والین) هستند که در سنتز و تخریب عضلات اسکلتی نقش دارند. از این سه، معمولا گفته می شود که لوسین مهم ترین است زیرا واسطه اصلی سنتز پروتئین ماهیچه ای است

رفرنسهای مقاله سیترولین Citrulline

 1. ^Eric T Trexler, Adam M Persky, Eric D Ryan, Todd A Schwartz, Lee Stoner, Abbie E Smith-RyanAcute Effects of Citrulline Supplementation on High-Intensity Strength and Power Performance: A Systematic Review and Meta-AnalysisSports Med.(2019 May)
 2. ^Rhim HC, Kim SJ, Park J, Jang KMEffect of citrulline on post-exercise rating of perceived exertion, muscle soreness, and blood lactate levels: A systematic review and meta-analysis.J Sport Health Sci.(2020-Dec)
 3. ^Fredrik Tonstad Vårvik, Thomas Bjørnsen, Adam M GonzalezAcute Effect of Citrulline Malate on Repetition Performance During Strength Training: A Systematic Review and Meta-AnalysisInt J Sport Nutr Exerc Metab.(2021 May 19)
 4. ^Barkhidarian B, Khorshidi M, Shab-Bidar S, Hashemi BEffects of L-citrulline supplementation on blood pressure: A systematic review and meta-analysis.Avicenna J Phytomed.(2019)
 5. ^Oral L-Citrulline Supplementation Improves Erection Hardness in Men With Mild Erectile Dysfunction
 6. ^Bescós R, Sureda A, Tur JA, Pons AThe effect of nitric-oxide-related supplements on human performanceSports Med.(2012 Feb 1)
 7. ^Kaore SN, Amane HS, Kaore NMCitrulline: pharmacological perspectives and its role as an emerging biomarker in future.Fundam Clin Pharmacol.(2013-Feb)
 8. ^Rimando AM, Perkins-Veazie PMDetermination of citrulline in watermelon rind.J Chromatogr A.(2005-Jun-17)
 9. ^Mandel H, Levy N, Izkovitch S, Korman SHElevated plasma citrulline and arginine due to consumption of Citrullus vulgaris (watermelon).J Inherit Metab Dis.(2005)
 10. ^Tangphao O, Grossmann M, Chalon S, Hoffman BB, Blaschke TFPharmacokinetics of intravenous and oral L-arginine in normal volunteers.Br J Clin Pharmacol.(1999-Mar)
 11. ^Julie K Collins, Guoyao Wu, Penelope Perkins-Veazie, Karen Spears, P Larry Claypool, Robert A Baker, Beverly A ClevidenceWatermelon consumption increases plasma arginine concentrations in adultsNutrition.(2007 Mar)
 12. ^Aguiar AF, Casonatto JEffects of Citrulline Malate Supplementation on Muscle Strength in Resistance-Trained Adults: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials.J Diet Suppl.(2022)
 13. ^Viribay A, Fernández-Landa J, Castañeda-Babarro A, Collado PS, Fernández-Lázaro D, Mielgo-Ayuso JEffects of Citrulline Supplementation on Different Aerobic Exercise Performance Outcomes: A Systematic Review and Meta-Analysis.Nutrients.(2022-Aug-24)
 14. ^Curis E, Nicolis I, Moinard C, Osowska S, Zerrouk N, Bénazeth S, Cynober LAlmost all about citrulline in mammalsAmino Acids.(2005 Nov)
 15. ^Rabier D, Kamoun PMetabolism of citrulline in man.Amino Acids.(1995-Dec)
 16. ^Tomlinson C, Rafii M, Ball RO, Pencharz PArginine synthesis from enteral glutamine in healthy adults in the fed state.Am J Physiol Endocrinol Metab.(2011-Aug)
 17. ^van de Poll MC, Ligthart-Melis GC, Boelens PG, Deutz NE, van Leeuwen PA, Dejong CHIntestinal and hepatic metabolism of glutamine and citrulline in humans.J Physiol.(2007-Jun-01)
 18. ^van de Poll MC, Siroen MP, van Leeuwen PA, Soeters PB, Melis GC, Boelens PG, Deutz NE, Dejong CHInterorgan amino acid exchange in humans: consequences for arginine and citrulline metabolism.Am J Clin Nutr.(2007-Jan)
 19. ^Rougé C, Des Robert C, Robins A, Le Bacquer O, Volteau C, De La Cochetière MF, Darmaun DManipulation of citrulline availability in humansAm J Physiol Gastrointest Liver Physiol.(2007 Nov)
 20. ^Interorgan amino acid exchange in humans: consequences for arginine and citrulline metabolism
 21. ^Intestinal and hepatic metabolism of glutamine and citrulline in humans
 22. ^Source and fate of circulating citrulline
 23. ^Levillain O, Parvy P, Hassler CAmino acid handling in uremic rats: citrulline, a reliable marker of renal insufficiency and proximal tubular dysfunction.Metabolism.(1997-Jun)
 24. ^Castillo L, Beaumier L, Ajami AM, Young VRWhole body nitric oxide synthesis in healthy men determined from 15N arginine-to-15Ncitrulline labeling.Proc Natl Acad Sci U S A.(1996-Oct-15)
 25. ^Le Plénier S, Walrand S, Noirt R, Cynober L, Moinard CEffects of leucine and citrulline versus non-essential amino acids on muscle protein synthesis in fasted rat: a common activation pathway?Amino Acids.(2012-Sep)
 26. ^Osowska S, Duchemann T, Walrand S, Paillard A, Boirie Y, Cynober L, Moinard CCitrulline modulates muscle protein metabolism in old malnourished rats.Am J Physiol Endocrinol Metab.(2006-Sep)
 27. ^Faure C, Raynaud-Simon A, Ferry A, Daugé V, Cynober L, Aussel C, Moinard CLeucine and citrulline modulate muscle function in malnourished aged rats.Amino Acids.(2012-Apr)
 28. ^Direct action of citrulline on muscle protein synthesis: role of the mTORC1 pathway
 29. ^Cynober L, de Bandt JP, Moinard CLeucine and citrulline: two major regulators of protein turnover.World Rev Nutr Diet.(2013)
 30. ^Thibault R, Flet L, Vavasseur F, Lemerle M, Ferchaud-Roucher V, Picot D, Darmaun DOral citrulline does not affect whole body protein metabolism in healthy human volunteers: results of a prospective, randomized, double-blind, cross-over studyClin Nutr.(2011 Dec)
 31. ^C Moinard, I Nicolis, N Neveux, S Darquy, S Bénazeth, L CynoberDose-ranging effects of citrulline administration on plasma amino acids and hormonal patterns in healthy subjects: the Citrudose pharmacokinetic studyBr J Nutr.(2008 Apr)
 32. ^Komori K, Tsujimura A, Takao T, Matsuoka Y, Miyagawa Y, Takada S, Nonomura N, Okuyama ANitric oxide synthesis leads to vascular endothelial growth factor synthesis via the NO/cyclic guanosine 3′,5′-monophosphate (cGMP) pathway in human corpus cavernosal smooth muscle cells.J Sex Med.(2008-Jul)
 33. ^Xin ZC, Kim EK, Lin CS, Liu WJ, Tian L, Yuan YM, Fu JEffects of icariin on cGMP-specific PDE5 and cAMP-specific PDE4 activities.Asian J Androl.(2003-Mar)
 34. ^John P Mulhall, Irwin Goldstein, Andrew G Bushmakin, Joseph C Cappelleri, Kyle HvidstenValidation of the erection hardness scoreJ Sex Med.(2007 Nov)
 35. ^Grimble GKAdverse gastrointestinal effects of arginine and related amino acids.J Nutr.(2007-Jun)
 36. ^Collier SR, Casey DP, Kanaley JAGrowth hormone responses to varying doses of oral arginineGrowth Horm IGF Res.(2005 Apr)
 37. ^Sureda A, Córdova A, Ferrer MD, Pérez G, Tur JA, Pons AL-citrulline-malate influence over branched chain amino acid utilization during exerciseEur J Appl Physiol.(2010 Sep)
 38. ^Cynober L, de Bandt JP, Moinard CLeucine and citrulline: two major regulators of protein turnoverWorld Rev Nutr Diet.(2013)
 39. ^McKinley-Barnard S, Andre T, Morita M, Willoughby DSCombined L-citrulline and glutathione supplementation increases the concentration of markers indicative of nitric oxide synthesisJ Int Soc Sports Nutr.(2015 Jun 10)
 40. ^Sureda A, Córdova A, Ferrer MD, Pérez G, Tur JA, Pons AL-citrulline-malate influence over branched chain amino acid utilization during exerciseEur J Appl Physiol.(2010 Sep)
 41. ^Callis A, Magnan de Bornier B, Serrano JJ, Bellet H, Saumade RActivity of citrulline malate on acid-base balance and blood ammonia and amino acid levels. Study in the animal and in manArzneimittelforschung.(1991 Jun)
 42. ^A Callis, B Magnan de Bornier, J J Serrano, H Bellet, R SaumadeActivity of citrulline malate on acid-base balance and blood ammonia and amino acid levels. Study in the animal and in manArzneimittelforschung.(1991 Jun)
 43. ^Berthe MC, Bernard M, Rasmusen C, Darquy S, Cynober L, Couderc RArginine or citrulline associated with a statin stimulates nitric oxide production in bovine aortic endothelial cells.Eur J Pharmacol.(2011-Nov-30)
 44. ^Ye Y, Martinez JD, Perez-Polo RJ, Lin Y, Uretsky BF, Birnbaum YThe role of eNOS, iNOS, and NF-kappaB in upregulation and activation of cyclooxygenase-2 and infarct size reduction by atorvastatin.Am J Physiol Heart Circ Physiol.(2008-Jul)
 45. ^Sei Nakata, Masato Tsutsui, Hiroaki Shimokawa, Takahiro Yamashita, Akihide Tanimoto, Hiromi Tasaki, Kiyoshi Ozumi, Ken Sabanai, Tsuyoshi Morishita, Osamu Suda, Hideyasu Hirano, Yasuyuki Sasaguri, Yasuhide Nakashima, Nobuyuki YanagiharaStatin treatment upregulates vascular neuronal nitric oxide synthase through Akt/NF-kappaB pathwayArterioscler Thromb Vasc Biol.(2007 Jan)
 46. ^A Y Kolyada, A Fedtsov, N E Madias3-hydroxy-3-methylglutaryl coenzyme A reductase inhibitors upregulate inducible NO synthase expression and activity in vascular smooth muscle cellsHypertension.(2001 Nov)

سیترولین Citrulline

ویتامین سی Vitamin C

3 اولین ستاره از چپ مرسی

" دسته های این مقاله"

" تگ های این مقاله"

" نظرات در دکتر آس "

از نگاه خودت و با علم و تجربه خودت مقاله رو با نظر و تحلیل کامل کن ...

سیترولین Citrulline

نظر شما برای دکتر آس مهم است ..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سجاد عارفی نیا
سجاد عارفی نیا insta: sajad.arefinia

نظر شما برای دکتر آس مهم هست، با من سجاد عارفی نیا در رشد ورزش علمی و عملی کشورمان ایران سهیم باش. به تمام نظرات خودم پاسخ میدم. خودت رو در مقاله ثبت کن! بعد از ثبت نظر توسط شما، بهترین نظر و تحلیل تکمیل کننده در هر مقاله انتخاب خواهد شد، و تصویر و نام شما مانند همین قسمت در مقاله به عنوان همکار قرار داده می شود.

ثبت دیدگاه شما برای دکتر آس مهم است

بررسی و پاسخ توسط سجاد عارفی نیا

در دکتر آس کسب و کار ورزشی رو رشد بده: برند ثبت کن، آگهی بذار، رویداد معرفی کن، برنامه بفروش و ...

more insights

" مقالات مرتبط و تازه دکتر آس "

هدف دکتر آس در بخش مقالات ارائه خاصترین مطالب آموزشی برای رشد علمی و عملی علاقمندان به ورزش است.

ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب مصرف کالری برپی
ماشین حساب مصرف کالری برپی

مرجع تمرین و حرکت

دانش نامه تمرین و حرکات ورزشی با آنالیز و آموزش

تمرینات با وزنه | تمرینات بدون وزنه | مرجع تمرینات

مرجع برنامه‌های تمرینی

تجویز و آموزش برنامه نویسی رشته‌های ورزشی برای اهداف مختلف

انتخاب دوره برنامه | مرجع برنامه تمرین | نمونه برنامه‌ها | الگوها و سیستمها

مرجع تغذیه مکمل رژیم

کاملترین مرجع مکمل و تغذیه به زبان فارسی با آموزش برنامه‌های غذایی

مرجع تغذیه و مکمل | دانش نامه مکمل | رژیم غذایی و تعذیه

مرجع مربیگری

آموزش مربیگری از مبتدی تا حرفه ای

راهنمایی‌ها | آسیب شناسی | روانشناسی

رشته‌های ورزشی

آشنایی و تحلیل رشته های مختلف ورزشی

بادی بیلدینگ | کراس فیت

ماشین حساب‌های ورزشی

پیشرفته و کارامد با آنالیز آنی تست‌های ورزشی سجاد عارفی نیا

آزمونهای ورزشی | ماشین حساباپلیکیشن

چالش رکورد جایزه

بنچ مارک و ثبت رکورد با امکان درآمدزایی و جایزه

بنچ مارک | رکورد

موزیک ورزشی

موزیک های ورزشی استاندارد با قابلیت دانلود و پخش

Layer 1
Top
خیریه ورزشی دکتر آس

کمک به نیازمندان ورزشی