لوگو دکتر آس با سجاد عارفی نیا مرجع ورزش ایران، مبتکر بیزینس هوش مصنوعی خدمات ورزشی با ارائه برنامه تمرین تغذیه مکمل مربی باشگاه

" عنوان دکتر آس"

منیزیم Magnesium

" چکیده مقاله دکتر آس"

منیزیم یک ماده معدنی ضروری در رژیم غذایی است که در تولید انرژی، عملکرد سیستم عصبی، تنظیم فشار خون و کنترل قند خون نقش دارد. کمبود منیزیم در رژیم غذایی - که در جوامع مدرن رایج است - با افزایش خطر ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری ها مرتبط است.

نویسنده و محقق : سجاد عارفی نیا

مرجع ورزش ایران مرکز خدمات ورزشی ایران دکتر آس با سجاد عارفی نیا

فهرست مطالب

درآمدزایی در دکتر آس مرجع ورزش ایران سریعترین راه :

منیزیم Magnesium

" شرح دکتر آس"

منیزیم Magnesium با ۴۴ بیماری و پیامد مرتبط است. عضویت در دکتر آس رایگانه اما مطالب علمی زنجیره ای فقط برای اعضاس، جزئیات بیش از ۵۰۰۰۰ مطالعه.

منیزیم چیست؟

منیزیم یک ماده مغذی ضروری در رژیم غذایی است و یکی از فراوان ترین مواد معدنی در بدن است. منیزیم به عنوان یک الکترولیت عمل می کند و یک کوفاکتور برای بیش از ۳۰۰ آنزیم است. منیزیم برای تولید انرژی (ATP)، متابولیسم گلوکز، سنتز DNA و پروتئین، هدایت عصبی، سلامت استخوان و تنظیم قلب و عروق و سایر عملکردها مورد نیاز است. همچنین نقش مهمی در سنتز و فعال سازی ویتامین D دارد. منابع غذایی منیزیم شامل سبزیجات با برگ سبز تیره، آجیل و دانه ها، حبوبات، غلات کامل، و گوشت/ماهی مانند سالمون، مرغ و گوشت گاو است. بسیاری از غذاها مانند غلات صبحانه و نان با منیزیم غنی شده اند. به نظر می رسد که تقریباً ۲۰ تا ۴۰ درصد از منیزیم غذایی که وارد بدن می شود در دسترس زیستی قرار می گیرد. (۵) (۶) (۷) بیش از نیمی از بزرگسالان ممکن است میزان توصیه شده روزانه منیزیم را برآورده نکنند، (۴) احتمالاً به این دلیل که رژیم های غذایی غربی تمایل به غذاهای غنی از منیزیم بسیار کم و غذاهای فرآوری شده و غلات تصفیه شده دارند که از نظر منیزیم فقیر هستند. به این ترتیب، کمبود منیزیم - که خطر چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، سندرم متابولیک و پوکی استخوان را افزایش می‌دهد - یک نگرانی عمده برای سلامت عمومی به‌ویژه برای افراد مسن است.(۸)

مزایای اصلی منیزیم چیست؟

سطوح پایین منیزیم با خطر بالاتر دیابت مرتبط است، و نشان داده شده است که مکمل منیزیم باعث کاهش گلوکز خون و بهبود حساسیت به انسولین می شود (۱۰) (۱۱) (۱۲) به ویژه در افرادی که مقاوم به انسولین و/یا کمبود منیزیم دارند. ۱۳) (۱۴) (۱۵) (۱۶) و/یا در زنان مبتلا به دیابت بارداری. (۱۲) (۱۷) همچنین به نظر می رسد که منیزیم مکمل فشار خون را در افرادی که کمبود منیزیم دارند (۱۸) (۱۹) و در افرادی که فشار خون بالا دارند (فشار خون بالا) کاهش می دهد. (۲۰) (۲۱) (۲۲) میانگین کاهش فشار خون پس از مصرف مکمل منیزیم ۲ تا ۴ میلی‌متر جیوه برای فشار خون سیستولیک و ۲ میلی‌متر جیوه برای فشار خون دیاستولیک است، (۲۳) (۲۴) اگرچه این کاهش ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر باشد (۶-۸ میلی‌متر جیوه و ۲-۳ میلی متر جیوه برای فشار خون سیستولیک و دیاستولیک، به ترتیب. (۲۵) (۲۶) نشانه هایی وجود دارد که مکمل منیزیم ممکن است تغییرات مرتبط با افزایش سن را در الگوهای خواب عادی کند یا خواب را در افرادی که بی خوابی دارند یا دچار کمبود منیزیم هستند، بهبود بخشد، (۲۷) (۲۸) (۲۹) فراوانی و شدت سردرد میگرنی را کاهش دهد (۳۰). )(۳۱)(۳۲) و کاهش علائم قبل از قاعدگی در زنان.(۳۳)(۳۴)(۳۵)

معایب اصلی منیزیم چیست؟

مکمل منیزیم که بیش از حد نباشد به خوبی تحمل می شود و احتمالاً عوارض جانبی ایجاد نمی کند و مصرف بیش از حد منیزیم از منابع غذایی به تنهایی دشوار است. منیزیم اضافی بدن توسط کلیه ها دفع می شود، بنابراین خطر سمیت منیزیم از غذا برای افراد سالم بسیار کم است.(۳۶) مکمل با دوزهای بالا و نمک‌های منیزیم خاص (به عنوان مثال، کربنات منیزیم، کلرید منیزیم، گلوکونات منیزیم، هیدروکسید منیزیم و اکسید منیزیم) می‌تواند اثر ملین داشته باشد – اگرچه برخی افراد به همین دلیل اشکال خاصی از منیزیم را مصرف می‌کنند.(۲)(۴) نمک های منیزیم جذب نشده اثر اسمزی در دستگاه روده دارند و می توانند تحرک معده را افزایش دهند. در یک مطالعه، ۱۲٪ از شرکت کنندگان اسهال را با دوز ۱۰۰۰ میلی گرم اکسید منیزیم تجربه کردند، (۳۷) اما این شکل از منیزیم به خوبی جذب نمی شود و دوز بسیار بالاتر از حد بالایی قابل تحمل (UL) برای منیزیم ۳۵۰ میلی گرم برای بزرگسالان سالم است (۳۸) تهوع، اسهال و گرفتگی شکم نیز از عوارض جانبی گاه به گاه گزارش شده از مکمل منیزیم هستند. مکمل‌های منیزیم همچنین می‌توانند با جذب برخی داروها، از جمله بیس فسفونات‌ها (مورد استفاده برای درمان پوکی استخوان) و آنتی‌بیوتیک‌ها تداخل ایجاد کنند. (۴)

منیزیم چگونه کار می کند؟

بسیاری از مشاهدات مربوط به اثر منیزیم در کاهش خطر بیماری احتمالاً به دلیل اصلاح کمبود است. به عبارت دیگر، ممکن است منیزیم مکمل فی نفسه مفید نباشد. در عوض، کمبود منیزیم ممکن است منجر به چندین مشکل سلامتی شود که بسیاری از آنها ممکن است به التهاب مزمن با درجه پایین مرتبط باشد.(۳۹) همچنین امکان علیت معکوس وجود دارد زیرا بسیاری از بیماری های مدرن (مانند چاقی و دیابت) ممکن است منجر به کمبود منیزیم شوند. با این وجود، مکانیسم های مستندی وجود دارد که توضیح می دهد چرا منیزیم ممکن است برای سلامتی مفید باشد. به عنوان مثال، منیزیم در فعالیت سلول های بتا در لوزالمعده نقش دارد و بر ترشح انسولین و در نتیجه بر توانایی ما در تنظیم گلوکز خون تأثیر می گذارد. کمبود منیزیم می تواند منجر به اختلال در ترشح انسولین، اختلال در استفاده از گلوکز و مقاومت به انسولین شود که همگی در ایجاد دیابت نوع ۲ نقش دارند.(۴۰). در سیستم قلبی عروقی، منیزیم غلظت کلسیم را تنظیم می کند، که آرامش عروق را افزایش می دهد و از انقباض عروق جلوگیری می کند، که منجر به تون عروق سالم و محافظت در برابر فشار خون بالا (فشار خون بالا) می شود. منیزیم همچنین با تحریک مستقیم آزادسازی اکسید نیتریک (NO) عملکرد اندوتلیال را بهبود می بخشد (۴۱). در مغز، منیزیم به گیرنده‌های NMDA متصل می‌شود و آن‌ها را مسدود می‌کند، در نتیجه از انتقال وابسته به گلوتامات از افسردگی گسترش قشر مغز جلوگیری می‌کند - یکی از مکانیسم‌های دخیل در پاتوژنز سردرد میگرنی. منیزیم همچنین یک آگونیست GABA است. منیزیم بر عملکرد گیرنده های سروتونین تأثیر می گذارد، بر تجمع پلاکت ها تأثیر می گذارد و سنتز و آزادسازی چندین انتقال دهنده عصبی را تنظیم می کند. این مکانیسم‌ها مزایای منیزیم را برای میگرن و همچنین پتانسیل منیزیم برای بهبود خواب و سایر جنبه‌های سلامت عصبی را توضیح می‌دهند. (۴۲) (۴۳)

منیزیم به چه چیز دیگری معروف است؟

توجه داشته باشید که منیزیم به نام های زیر نیز شناخته می شود: اکسید منیزیم هیدروکسید منیزیم سیترات منیزیم منیزیم آسپارتات منیزیم گلیسینات اوروات منیزیم منیزیم ال ترئونات کلرید منیزیم لاکتات منیزیم مالات منیزیم سولفات منیزیم تاورات منیزیم کربنات منیزیم منیزیم را نباید با موارد زیر اشتباه گرفت: منگنز

اطلاعات دوز مصرف منیزیم یا محدوده استاندارد مصرف

سلب مسئولیت پزشکی مقدار توصیه شده رژیم غذایی (RDA) برای منیزیم برای بزرگسالان ۴۱۰-۴۲۰ میلی گرم در روز برای مردان و ۳۲۰-۳۶۰ میلی گرم در روز برای زنان است. این شامل منیزیم از همه منابع مانند غذا، نوشیدنی، مکمل ها و داروها می شود. سطح مصرف بالای منیزیم (UL) برای بزرگسالان ۳۵۰ میلی گرم است. این مقدار فقط شامل منیزیم به دست آمده از مکمل های غذایی و داروها می شود. کدام اشکال منیزیم برای افرادی که به دنبال افزایش سطح منیزیم خود برای اهداف عمومی یا اصلاح کمبود هستند، بهتر است؟ به نظر می رسد سیترات منیزیم بالاترین فراهمی زیستی را در بین تمام اشکال منیزیم (۱) دارد و پس از آن لاکتات منیزیم قرار دارد. به نظر می رسد کلرید منیزیم، گلوکونات منیزیم و گلیسینات منیزیم نیز فراهمی زیستی خوبی دارند.(۲) از سوی دیگر، اکسید منیزیم و کربنات منیزیم جذب بسیار ضعیفی دارند و برای افزایش سطح منیزیم در بدن توصیه نمی‌شوند. به نظر می رسد سیترات منیزیم - به ویژه سیترات منیزیم پتاسیم - و لاکتات منیزیم در مقایسه با سایر فرمولاسیون ها خطر کمتری برای عوارض جانبی گوارشی و اسهال دارند. گزارش مکرر عوارض جانبی به نظر می رسد مربوط به مکمل کربنات منیزیم و اکسید منیزیم باشد، اگرچه مشکلات مربوط به دستگاه گوارش می تواند با هر نوع مکمل منیزیم در صورت مصرف زیاد دوز رخ دهد. اگرچه سولفات منیزیم (نمک اپسوم) اغلب در آماده سازی حمام برای تسکین درد و درد عضلات استفاده می شود، شواهدی برای حمایت از جذب پوستی منیزیم وجود ندارد.(۳). خیساندن گرم ممکن است آرامش بخش باشد، اما به خاطر منیزیم نیست.

چه غذاهایی دارای بیشترین منیزیم هستند؟

انواع غذاهای گیاهی و حیوانی منابع خوب منیزیم هستند، از جمله: سبزیجات با برگ سبز تیره: کلم پیچ، اسفناج، سبزی سبز، شلغم، سبزی خردل آجیل و دانه ها: بادام هندی، بادام، تخم کدو تنبل، دانه چیا، دانه کتان لوبیا و حبوبات: عدس، نخود، نخود، سویا، لوبیا سیاه، لوبیا چشم بلبلی، بادام زمینی غلات کامل: برنج، جو، نان سبوس دار، کینوا، گندم سیاه، جو میوه ها و سبزیجات: موز، آووکادو، سیب زمینی، کشمش، سیب، هویج، بروکلی گوشت و ماهی: ماهی قزل آلا، هالیبوت، مرغ، گوشت چرخ کرده بدون چربی سایر منابع غذایی منیزیم شامل نان غنی شده و غلات صبحانه، شیر و محصولات ماست، و البته، شکلات تلخ است. شایان ذکر است، تقریباً ۳۰٪ تا ۴۰٪ از منیزیم رژیمی که ما می خوریم توسط رژیم غذایی مخلوط (یعنی همه چیز خوار) مصرف می شود، توسط بدن جذب می شود. (۵۹)(۵)(۷)(۶) مصرف برخی غذاها (به عنوان مثال، سبزیجات دارای برگ سبز کم اگزالات) همچنین به نظر می رسد فراهمی زیستی منیزیم را در مقایسه با منیزیم به دست آمده از خوردن غلات کامل یا سبزیجات غنی از اگزالات، که حاوی ترکیباتی هستند که در جذب منیزیم تداخل دارند، افزایش می دهد.(۶۰)(۶۱)(۶۲)

آیا منیزیم برای خواب مفید است؟

به دلیل عملکرد آن به عنوان یک آنتاگونیست N-متیل-D-آسپارتات (NMDA) و یک آگونیست گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA)، فرض بر این است که منیزیم به تنظیم چرخه خواب/بیداری کمک می کند و در نتیجه باعث ایجاد خواب سالم می شود (۴۶) (۴۷). علاوه بر این، برخی شواهد نشان می دهد که کمبود منیزیم با اختلالات خواب مرتبط است.(۴۸) به همین دلیل، منیزیم اغلب به عنوان یک مکمل تقویت کننده خواب تبلیغ می شود، اگرچه شواهد کمی وجود دارد.

 

رفرنس مقاله منیزیم Magnesium

 

 1. ^Walker AF, Marakis G, Christie S, Byng MMg citrate found more bioavailable than other Mg preparations in a randomised, double-blind studyMagnes Res.(2003 Sep)
 2. ^Ranade VV, Somberg JCBioavailability and pharmacokinetics of magnesium after administration of magnesium salts to humansAm J Ther.(2001 Sep-Oct)
 3. ^Gröber U, Werner T, Vormann J, Kisters KMyth or Reality-Transdermal Magnesium?Nutrients.(2017-Jul-28)
 4. ^Office of Dietary Supplements – Magnesium
 5. ^Siener R, Hesse AInfluence of a mixed and a vegetarian diet on urinary magnesium excretion and concentration.Br J Nutr.(1995-May)
 6. ^GRAHAM LA, CAESAR JJ, BURGEN ASGastrointestinal absorption and excretion of Mg 28 in man.Metabolism.(1960-Jul)
 7. ^Siener R, Jahnen A, Hesse AInfluence of a mineral water rich in calcium, magnesium and bicarbonate on urine composition and the risk of calcium oxalate crystallization.Eur J Clin Nutr.(2004-Feb)
 8. ^Jeroen H F de Baaij, Joost G J Hoenderop, René J M BindelsMagnesium in man: implications for health and diseasePhysiol Rev.(2015 Jan)
 9. ^James J DiNicolantonio, James H O’Keefe, William WilsonSubclinical magnesium deficiency: a principal driver of cardiovascular disease and a public health crisisOpen Heart.(2018 Jan 13)
 10. ^Nicola Veronese, Ligia J Dominguez, Damiano Pizzol, Jacopo Demurtas, Lee Smith, Mario BarbagalloOral Magnesium Supplementation for Treating Glucose Metabolism Parameters in People with or at Risk of Diabetes: A Systematic Review and Meta-Analysis of Double-Blind Randomized Controlled TrialsNutrients.(2021 Nov 15)
 11. ^Verma H, Garg REffect of magnesium supplementation on type 2 diabetes associated cardiovascular risk factors: a systematic review and meta-analysisJ Hum Nutr Diet.(2017 Oct)
 12. ^Qu Q, Rong R, Yu JEffect of magnesium supplementation on pregnancy outcome in gestational diabetes mellitus patients: A meta-analysis of randomized controlled trials.Food Sci Nutr.(2022-Oct)
 13. ^Guerrero-Romero F, Tamez-Perez HE, González-González G, Salinas-Martínez AM, Montes-Villarreal J, Treviño-Ortiz JH, Rodríguez-Morán MOral magnesium supplementation improves insulin sensitivity in non-diabetic subjects with insulin resistance. A double-blind placebo-controlled randomized trial.Diabetes Metab.(2004-Jun)
 14. ^Guerrero-Romero F, Rodríguez-Morán MMagnesium improves the beta-cell function to compensate variation of insulin sensitivity: double-blind, randomized clinical trialEur J Clin Invest.(2011 Apr)
 15. ^Mooren FC, Krüger K, Völker K, Golf SW, Wadepuhl M, Kraus AOral magnesium supplementation reduces insulin resistance in non-diabetic subjects – a double-blind, placebo-controlled, randomized trialDiabetes Obes Metab.(2011 Mar)
 16. ^Rodríguez-Morán M, Guerrero-Romero FOral magnesium supplementation improves insulin sensitivity and metabolic control in type 2 diabetic subjects: a randomized double-blind controlled trialDiabetes Care.(2003 Apr)
 17. ^Xiaoqing Tan, Yi HuangMagnesium supplementation for glycemic status in women with gestational diabetes: a systematic review and meta-analysisGynecol Endocrinol.(2021 Dec 15)
 18. ^Sacks FM, Willett WC, Smith A, Brown LE, Rosner B, Moore TJEffect on blood pressure of potassium, calcium, and magnesium in women with low habitual intakeHypertension.(1998 Jan)
 19. ^Guerrero-Romero F, Rodríguez-Morán MThe effect of lowering blood pressure by magnesium supplementation in diabetic hypertensive adults with low serum magnesium levels: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trialJ Hum Hypertens.(2009 Apr)
 20. ^Lee S, Park HK, Son SP, Lee CW, Kim IJ, Kim HJEffects of oral magnesium supplementation on insulin sensitivity and blood pressure in normo-magnesemic nondiabetic overweight Korean adultsNutr Metab Cardiovasc Dis.(2009 Dec)
 21. ^Hatzistavri LS, Sarafidis PA, Georgianos PI, Tziolas IM, Aroditis CP, Zebekakis PE, Pikilidou MI, Lasaridis ANOral magnesium supplementation reduces ambulatory blood pressure in patients with mild hypertensionAm J Hypertens.(2009 Oct)
 22. ^Kawano Y, Matsuoka H, Takishita S, Omae TEffects of magnesium supplementation in hypertensive patients: assessment by office, home, and ambulatory blood pressuresHypertension.(1998 Aug)
 23. ^Xi Zhang, Yufeng Li, Liana C Del Gobbo, Andrea Rosanoff, Jiawei Wang, Wen Zhang, Yiqing SongEffects of Magnesium Supplementation on Blood Pressure: A Meta-Analysis of Randomized Double-Blind Placebo-Controlled TrialsHypertension.(2016 Aug)
 24. ^Daniel T Dibaba, Pengcheng Xun, Yiqing Song, Andrea Rosanoff, Michael Shechter, Ka HeThe effect of magnesium supplementation on blood pressure in individuals with insulin resistance, prediabetes, or noncommunicable chronic diseases: a meta-analysis of randomized controlled trialsAm J Clin Nutr.(2017 Sep)
 25. ^Asbaghi O, Hosseini R, Boozari B, Ghaedi E, Kashkooli S, Moradi SThe Effects of Magnesium Supplementation on Blood Pressure and Obesity Measure Among Type 2 Diabetes Patient: a Systematic Review and Meta-analysis of Randomized Controlled Trials.Biol Trace Elem Res.(2021-Feb)
 26. ^Xu L, Li X, Wang X, Xu MEffects of magnesium supplementation on improving hyperglycemia, hypercholesterolemia, and hypertension in type 2 diabetes: A pooled analysis of 24 randomized controlled trials.Front Nutr.(2022)
 27. ^Held K, Antonijevic IA, Künzel H, Uhr M, Wetter TC, Golly IC, Steiger A, Murck HOral Mg(2+) supplementation reverses age-related neuroendocrine and sleep EEG changes in humansPharmacopsychiatry.(2002 Jul)
 28. ^Behnood Abbasi, Masud Kimiagar, Khosro Sadeghniiat, Minoo M Shirazi, Mehdi Hedayati, Bahram RashidkhaniThe effect of magnesium supplementation on primary insomnia in elderly: A double-blind placebo-controlled clinical trialJ Res Med Sci.(2012 Dec)
 29. ^Nielsen FH, Johnson LK, Zeng HMagnesium supplementation improves indicators of low magnesium status and inflammatory stress in adults older than 51 years with poor quality sleepMagnes Res.(2010 Dec)
 30. ^Köseoglu E, Talaslioglu A, Gönül AS, Kula MThe effects of magnesium prophylaxis in migraine without auraMagnes Res.(2008 Jun)
 31. ^Veronese N, Demurtas J, Pesolillo G, Celotto S, Barnini T, Calusi G, Caruso MG, Notarnicola M, Reddavide R, Stubbs B, Solmi M, Maggi S, Vaona A, Firth J, Smith L, Koyanagi A, Dominguez L, Barbagallo MMagnesium and health outcomes: an umbrella review of systematic reviews and meta-analyses of observational and intervention studiesEur J Nutr.(2019 Jan 25)
 32. ^Hsiao-Yean Chiu, Tu-Hsueh Yeh, Yin-Cheng Huang, Pin-Yuan ChenEffects of Intravenous and Oral Magnesium on Reducing Migraine: A Meta-analysis of Randomized Controlled TrialsPain Physician.(2016 Jan)
 33. ^Quaranta S, Buscaglia MA, Meroni MG, Colombo E, Cella SPilot study of the efficacy and safety of a modified-release magnesium 250 mg tablet (Sincromag) for the treatment of premenstrual syndromeClin Drug Investig.(2007)
 34. ^Walker AF, De Souza MC, Vickers MF, Abeyasekera S, Collins ML, Trinca LAMagnesium supplementation alleviates premenstrual symptoms of fluid retentionJ Womens Health.(1998 Nov)
 35. ^De Souza MC, Walker AF, Robinson PA, Bolland KA synergistic effect of a daily supplement for 1 month of 200 mg magnesium plus 50 mg vitamin B6 for the relief of anxiety-related premenstrual symptoms: a randomized, double-blind, crossover studyJ Womens Health Gend Based Med.(2000 Mar)
 36. ^R SwaminathanMagnesium metabolism and its disordersClin Biochem Rev.(2003 May)
 37. ^de Lordes Lima M, Cruz T, Pousada JC, Rodrigues LE, Barbosa K, Canguçu VThe effect of magnesium supplementation in increasing doses on the control of type 2 diabetesDiabetes Care.(1998 May)
 38. ^Read ‘Dietary Reference Intakes for Calcium, Phosphorus, Magnesium, Vitamin D, and Fluoride’ at NAP.edu
 39. ^Forrest H NielsenMagnesium deficiency and increased inflammation: current perspectivesJ Inflamm Res.(2018 Jan 18)
 40. ^Krasimir KostovEffects of Magnesium Deficiency on Mechanisms of Insulin Resistance in Type 2 Diabetes: Focusing on the Processes of Insulin Secretion and SignalingInt J Mol Sci.(2019 Mar 18)
 41. ^Ligia Dominguez, Nicola Veronese, Mario BarbagalloMagnesium and Hypertension in Old AgeNutrients.(2020 Dec 31)
 42. ^Sanam Dolati, Reza Rikhtegar, Amir Mehdizadeh, Mehdi YousefiThe Role of Magnesium in Pathophysiology and Migraine TreatmentBiol Trace Elem Res.(2020 Aug)
 43. ^Mauskop A, Varughese JWhy all migraine patients should be treated with magnesium.J Neural Transm (Vienna).(2012-May)
 44. ^Ebben M, Lequerica A, Spielman AEffects of pyridoxine on dreaming: a preliminary studyPercept Mot Skills.(2002 Feb)
 45. ^De Souza MC, Walker AF, Robinson PA, Bolland KA synergistic effect of a daily supplement for 1 month of 200 mg magnesium plus 50 mg vitamin B6 for the relief of anxiety-related premenstrual symptoms: a randomized, double-blind, crossover studyJ Womens Health Gend Based Med.(2000 Mar)
 46. ^Jasmine Mah, Tyler PitreOral magnesium supplementation for insomnia in older adults: a Systematic Review & Meta-AnalysisBMC Complement Med Ther.(2021 Apr 17)
 47. ^Ring et al.Dietary Supplements for InsomniaCurr Sleep Medicine Rep.(2017-12-01)
 48. ^NielsenChapter 31 – Relation between Magnesium Deficiency and Sleep Disorders and Associated Pathological Changes(2015)
 49. ^Hornyak M, Voderholzer U, Hohagen F, Berger M, Riemann DMagnesium therapy for periodic leg movements-related insomnia and restless legs syndrome: an open pilot study.Sleep.(1998-Aug-01)
 50. ^BergeronMuscle Cramps during Exercise-Is It Fatigue or Electrolyte Deficit?Current Sports Medicine Reports.(2008-08)
 51. ^Hantoushzadeh S, Jafarabadi M, Khazardoust SSerum magnesium levels, muscle cramps, and preterm labor.Int J Gynaecol Obstet.(2007-Aug)
 52. ^Kovács L, Molnár BG, Huhn E, Bódis LMagnesium substitution in pregnancy. A prospective, randomized double-blind study.Geburtshilfe Frauenheilkd.(1988-Aug)
 53. ^Garrison SR, Birmingham CL, Koehler BE, McCollom RA, Khan KMThe effect of magnesium infusion on rest cramps: randomized controlled trial.J Gerontol A Biol Sci Med Sci.(2011-Jun)
 54. ^Triger DR, Joekes AMSevere muscle cramp due to acute hypomagnesaemia in haemodialysis.Br Med J.(1969-Jun-28)
 55. ^Bilbey DL, Prabhakaran VMMuscle cramps and magnesium deficiency: case reports.Can Fam Physician.(1996-Jul)
 56. ^Scott R Garrison, Christina S Korownyk, Michael R Kolber, G Michael Allan, Vijaya M Musini, Ravneet K Sekhon, Nicolas DugréMagnesium for skeletal muscle crampsCochrane Database Syst Rev.(2020 Sep 21)
 57. ^Slutsky I, Abumaria N, Wu LJ, Huang C, Zhang L, Li B, Zhao X, Govindarajan A, Zhao MG, Zhuo M, Tonegawa S, Liu GEnhancement of learning and memory by elevating brain magnesium.Neuron.(2010-Jan-28)
 58. ^Abumaria N, Yin B, Zhang L, Li XY, Chen T, Descalzi G, Zhao L, Ahn M, Luo L, Ran C, Zhuo M, Liu GEffects of elevation of brain magnesium on fear conditioning, fear extinction, and synaptic plasticity in the infralimbic prefrontal cortex and lateral amygdala.J Neurosci.(2011-Oct-19)
 59. ^Fine KD, Santa Ana CA, Porter JL, Fordtran JSIntestinal absorption of magnesium from food and supplements.J Clin Invest.(1991-Aug)
 60. ^Schwartz R, Spencer H, Welsh JJMagnesium absorption in human subjects from leafy vegetables, intrinsically labeled with stable 26Mg.Am J Clin Nutr.(1984-Apr)
 61. ^Bohn T, Davidsson L, Walczyk T, Hurrell RFFractional magnesium absorption is significantly lower in human subjects from a meal served with an oxalate-rich vegetable, spinach, as compared with a meal served with kale, a vegetable with a low oxalate content.Br J Nutr.(2004-Apr)
 62. ^Bohn T, Davidsson L, Walczyk T, Hurrell RFPhytic acid added to white-wheat bread inhibits fractional apparent magnesium absorption in humans.Am J Clin Nutr.(2004-Mar)
 63. ^Travison TG, Morley JE, Araujo AB, O’Donnell AB, McKinlay JBThe relationship between libido and testosterone levels in aging menJ Clin Endocrinol Metab.(2006 Jul)
 64. ^Chrysohoou C, Panagiotakos D, Pitsavos C, Siasos G, Oikonomou E, Varlas J, Patialiakas A, Lazaros G, Psaltopoulou T, Zaromitidou M, Kourkouti P, Tousoulis D, Stefanadis CLow total testosterone levels are associated with the metabolic syndrome in elderly men: the role of body weight, lipids, insulin resistance, and inflammation; the Ikaria studyRev Diabet Stud.(2013 Spring)
 65. ^Westley CJ, Amdur RL, Irwig MSHigh Rates of Depression and Depressive Symptoms among Men Referred for Borderline Testosterone LevelsJ Sex Med.(2015 Aug)
 66. ^Giltay EJ, Enter D, Zitman FG, Penninx BW, van Pelt J, Spinhoven P, Roelofs KSalivary testosterone: associations with depression, anxiety disorders, and antidepressant use in a large cohort studyJ Psychosom Res.(2012 Mar)
 67. ^Feldman HA, Longcope C, Derby CA, Johannes CB, Araujo AB, Coviello AD, Bremner WJ, McKinlay JBAge trends in the level of serum testosterone and other hormones in middle-aged men: longitudinal results from the Massachusetts male aging studyJ Clin Endocrinol Metab.(2002 Feb)
 68. ^Wu FC, Tajar A, Pye SR, Silman AJ, Finn JD, O’Neill TW, Bartfai G, Casanueva F, Forti G, Giwercman A, Huhtaniemi IT, Kula K, Punab M, Boonen S, Vanderschueren D, European Male Aging Study GroupHypothalamic-pituitary-testicular axis disruptions in older men are differentially linked to age and modifiable risk factors: the European Male Aging StudyJ Clin Endocrinol Metab.(2008 Jul)
 69. ^Handelsman DJ, Yeap B, Flicker L, Martin S, Wittert GA, Ly LPAge-specific population centiles for androgen status in menEur J Endocrinol.(2015 Dec)
 70. ^Cote KA, McCormick CM, Geniole SN, Renn RP, MacAulay SDSleep deprivation lowers reactive aggression and testosterone in menBiol Psychol.(2013 Feb)
 71. ^Leproult R, Van Cauter EEffect of 1 week of sleep restriction on testosterone levels in young healthy menJAMA.(2011 Jun 1)
 72. ^Penev PDAssociation between sleep and morning testosterone levels in older menSleep.(2007 Apr)
 73. ^González-Santos MR, Gajá-Rodríguez OV, Alonso-Uriarte R, Sojo-Aranda I, Cortés-Gallegos VSleep deprivation and adaptive hormonal responses of healthy menArch Androl.(1989)
 74. ^Cortés-Gallegos V, Castañeda G, Alonso R, Sojo I, Carranco A, Cervantes C, Parra ASleep deprivation reduces circulating androgens in healthy menArch Androl.(1983 Mar)
 75. ^Nedeltcheva AV, Kilkus JM, Imperial J, Schoeller DA, Penev PDInsufficient sleep undermines dietary efforts to reduce adiposityAnn Intern Med.(2010 Oct 5)
 76. ^O’Leary CB, Hackney ACAcute and chronic effects of resistance exercise on the testosterone and cortisol responses in obese males: a systematic reviewPhysiol Res.(2014)
 77. ^Kraemer WJ, Ratamess NAHormonal responses and adaptations to resistance exercise and trainingSports Med.(2005)
 78. ^Daly W, Seegers CA, Rubin DA, Dobridge JD, Hackney ACRelationship between stress hormones and testosterone with prolonged endurance exerciseEur J Appl Physiol.(2005 Jan)
 79. ^Hackney AC, Aggon EChronic Low Testosterone Levels in Endurance Trained Men: The Exercise- Hypogonadal Male ConditionJ Biochem Physiol.(2018)
 80. ^Grossmann MLow testosterone in men with type 2 diabetes: significance and treatmentJ Clin Endocrinol Metab.(2011 Aug)
 81. ^Tajar A, Forti G, O’Neill TW, Lee DM, Silman AJ, Finn JD, Bartfai G, Boonen S, Casanueva FF, Giwercman A, Han TS, Kula K, Labrie F, Lean ME, Pendleton N, Punab M, Vanderschueren D, Huhtaniemi IT, Wu FC, EMAS GroupCharacteristics of secondary, primary, and compensated hypogonadism in aging men: evidence from the European Male Ageing StudyJ Clin Endocrinol Metab.(2010 Apr)
 82. ^Hall SA, Esche GR, Araujo AB, Travison TG, Clark RV, Williams RE, McKinlay JBCorrelates of low testosterone and symptomatic androgen deficiency in a population-based sampleJ Clin Endocrinol Metab.(2008 Oct)
 83. ^Grossmann M, Matsumoto AMA Perspective on Middle-Aged and Older Men With Functional Hypogonadism: Focus on Holistic ManagementJ Clin Endocrinol Metab.(2017 Mar 1)
 84. ^Corona G, Rastrelli G, Monami M, Saad F, Luconi M, Lucchese M, Facchiano E, Sforza A, Forti G, Mannucci E, Maggi MBody weight loss reverts obesity-associated hypogonadotropic hypogonadism: a systematic review and meta-analysisEur J Endocrinol.(2013 May 2)
 85. ^Camacho EM, Huhtaniemi IT, O’Neill TW, Finn JD, Pye SR, Lee DM, Tajar A, Bartfai G, Boonen S, Casanueva FF, Forti G, Giwercman A, Han TS, Kula K, Keevil B, Lean ME, Pendleton N, Punab M, Vanderschueren D, Wu FC, EMAS GroupAge-associated changes in hypothalamic-pituitary-testicular function in middle-aged and older men are modified by weight change and lifestyle factors: longitudinal results from the European Male Ageing StudyEur J Endocrinol.(2013 Feb 20)
 86. ^Pilz S, Frisch S, Koertke H, Kuhn J, Dreier J, Obermayer-Pietsch B, Wehr E, Zittermann AEffect of vitamin D supplementation on testosterone levels in menHorm Metab Res.(2011 Mar)
 87. ^Wehr E, Pilz S, Boehm BO, März W, Obermayer-Pietsch BAssociation of vitamin D status with serum androgen levels in menClin Endocrinol (Oxf).(2010 Aug)
 88. ^Institute of Medicine (US) Committee to Review Dietary Reference Intakes for Vitamin D and Calcium, A Catharine Ross, Christine L Taylor, Ann L Yaktine, Heather B Del ValleDietary Reference Intakes for Calcium and Vitamin D
 89. ^Heaney R, Garland C, Baggerly C, French C, Gorham ELetter to Veugelers, P.J. and Ekwaru, J.P., A statistical error in the estimation of the recommended dietary allowance for vitamin D. Nutrients 2014, 6, 4472-4475; doi:10.3390/nu6104472Nutrients.(2015 Mar 10)
 90. ^Veugelers PJ, Ekwaru JPA statistical error in the estimation of the recommended dietary allowance for vitamin DNutrients.(2014 Oct 20)
 91. ^Netter A, Hartoma R, Nahoul KEffect of zinc administration on plasma testosterone, dihydrotestosterone, and sperm countArch Androl.(1981 Aug)
 92. ^Chang CS, Choi JB, Kim HJ, Park SBCorrelation between serum testosterone level and concentrations of copper and zinc in hair tissueBiol Trace Elem Res.(2011 Dec)
 93. ^Tang YM, Wang DG, Li J, Li XH, Wang Q, Liu N, Liu WT, Li YXRelationships between micronutrient losses in sweat and blood pressure among heat-exposed steelworkersInd Health.(2016 Jun 10)
 94. ^Institute of Medicine (US) Panel on MicronutrientsDietary Reference Intakes for Vitamin A, Vitamin K, Arsenic, Boron, Chromium, Copper, Iodine, Iron, Manganese, Molybdenum, Nickel, Silicon, Vanadium, and Zinc
 95. ^Singh M, Das RRZinc for the common coldCochrane Database Syst Rev.(2011 Feb 16)
 96. ^Valentiner-Branth P, Shrestha PS, Chandyo RK, Mathisen M, Basnet S, Bhandari N, Adhikari RK, Sommerfelt H, Strand TAA randomized controlled trial of the effect of zinc as adjuvant therapy in children 2-35 mo of age with severe or nonsevere pneumonia in Bhaktapur, NepalAm J Clin Nutr.(2010 Jun)
 97. ^Willis MS, Monaghan SA, Miller ML, McKenna RW, Perkins WD, Levinson BS, Bhushan V, Kroft SHZinc-induced copper deficiency: a report of three cases initially recognized on bone marrow examinationAm J Clin Pathol.(2005 Jan)
 98. ^Afrin LBFatal copper deficiency from excessive use of zinc-based denture adhesiveAm J Med Sci.(2010 Aug)
 99. ^Maggio M, De Vita F, Lauretani F, Nouvenne A, Meschi T, Ticinesi A, Dominguez LJ, Barbagallo M, Dall’aglio E, Ceda GPThe Interplay between Magnesium and Testosterone in Modulating Physical Function in MenInt J Endocrinol.(2014)
 100. ^Uwitonze AM, Razzaque MSRole of Magnesium in Vitamin D Activation and FunctionJ Am Osteopath Assoc.(2018 Mar 1)
 101. ^Costello RB, Moser-Veillon PBA review of magnesium intake in the elderly. A cause for concern?Magnes Res.(1992 Mar)
 102. ^Nielsen FH, Lukaski HCUpdate on the relationship between magnesium and exerciseMagnes Res.(2006 Sep)
 103. ^Institute of Medicine (US) Committee on Military Nutrition Research; Marriott BM, editor. Washington (DC)Nutritional Needs in Hot Environments, “Influence of Exercise and Heat on Magnesium Metabolism”National Academies Press (US).(1993)
 104. ^Consolazio CF, Matoush LO, Nelson RA, Harding RS, Canham JEExcretion of sodium, potassium, magnesium and iron in human sweat and the relation of each to balance and requirementsJ Nutr.(1963 Apr)
 105. ^Institute of Medicine (US) Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference IntakesDietary Reference Intakes for Calcium, Phosphorus, Magnesium, Vitamin D, and Fluoride
 106. ^Yoshimura Y, Fujisaki K, Yamamoto T, Shinohara YPharmacokinetic Studies of Orally Administered Magnesium Oxide in RatsYakugaku Zasshi.(2017 May 1)
 107. ^Firoz M, Graber MBioavailability of US commercial magnesium preparationsMagnes Res.(2001 Dec)
 108. ^Gonzales-Arimborgo C, Yupanqui I, Montero E, Alarcón-Yaquetto DE, Zevallos-Concha A, Caballero L, Gasco M, Zhao J, Khan IA, Gonzales GFAcceptability, Safety, and Efficacy of Oral Administration of Extracts of Black or Red Maca (Lepidium meyenii) in Adult Human Subjects: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled StudyPharmaceuticals (Basel).(2016 Aug 18)
 109. ^Zenico T, Cicero AF, Valmorri L, Mercuriali M, Bercovich ESubjective effects of Lepidium meyenii (Maca) extract on well-being and sexual performances in patients with mild erectile dysfunction: a randomised, double-blind clinical trialAndrologia.(2009 Apr)
 110. ^Gonzales GF, Córdova A, Vega K, Chung A, Villena A, Góñez C, Castillo SEffect of Lepidium meyenii (MACA) on sexual desire and its absent relationship with serum testosterone levels in adult healthy menAndrologia.(2002 Dec)
 111. ^Dording CM, Schettler PJ, Dalton ED, Parkin SR, Walker RS, Fehling KB, Fava M, Mischoulon DA double-blind placebo-controlled trial of maca root as treatment for antidepressant-induced sexual dysfunction in womenEvid Based Complement Alternat Med.(2015)
 112. ^G. D’Aniello, S. Ronsini, T. Notari, N. Grieco, V. Infante, N. D’Angel, F. Mascia, M. Fiore, G. Fisher and A. D’AnielloD-asparate, a key element for the improvement of sperm qualityAdvances in Sexual Medicine.(2012 Oct)
 113. ^Topo E, Soricelli A, D’Aniello A, Ronsini S, D’Aniello GThe role and molecular mechanism of D-aspartic acid in the release and synthesis of LH and testosterone in humans and ratsReprod Biol Endocrinol.(2009 Oct 27)
 114. ^Melville GW, Siegler JC, Marshall PWThree and six grams supplementation of d-aspartic acid in resistance trained menJ Int Soc Sports Nutr.(2015 Apr 1)
 115. ^Willoughby DS, Leutholtz BD-aspartic acid supplementation combined with 28 days of heavy resistance training has no effect on body composition, muscle strength, and serum hormones associated with the hypothalamo-pituitary-gonadal axis in resistance-trained menNutr Res.(2013 Oct)

منیزیم Magnesium

ویتامین سی Vitamin C

1 اولین ستاره از چپ مرسی

" دسته های این مقاله"

" تگ های این مقاله"

" نظرات در دکتر آس "

از نگاه خودت و با علم و تجربه خودت مقاله رو با نظر و تحلیل کامل کن ...

منیزیم Magnesium

نظر شما برای دکتر آس مهم است ..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سجاد عارفی نیا
سجاد عارفی نیا insta: sajad.arefinia

نظر شما برای دکتر آس مهم هست، با من سجاد عارفی نیا در رشد ورزش علمی و عملی کشورمان ایران سهیم باش. به تمام نظرات خودم پاسخ میدم. خودت رو در مقاله ثبت کن! بعد از ثبت نظر توسط شما، بهترین نظر و تحلیل تکمیل کننده در هر مقاله انتخاب خواهد شد، و تصویر و نام شما مانند همین قسمت در مقاله به عنوان همکار قرار داده می شود.

ثبت دیدگاه شما برای دکتر آس مهم است

بررسی و پاسخ توسط سجاد عارفی نیا

در دکتر آس کسب و کار ورزشی رو رشد بده: برند ثبت کن، آگهی بذار، رویداد معرفی کن، برنامه بفروش و ...

more insights

" مقالات مرتبط و تازه دکتر آس "

هدف دکتر آس در بخش مقالات ارائه خاصترین مطالب آموزشی برای رشد علمی و عملی علاقمندان به ورزش است.

ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب مصرف کالری برپی
ماشین حساب مصرف کالری برپی

مرجع تمرین و حرکت

دانش نامه تمرین و حرکات ورزشی با آنالیز و آموزش

تمرینات با وزنه | تمرینات بدون وزنه | مرجع تمرینات

مرجع برنامه‌های تمرینی

تجویز و آموزش برنامه نویسی رشته‌های ورزشی برای اهداف مختلف

انتخاب دوره برنامه | مرجع برنامه تمرین | نمونه برنامه‌ها | الگوها و سیستمها

مرجع تغذیه مکمل رژیم

کاملترین مرجع مکمل و تغذیه به زبان فارسی با آموزش برنامه‌های غذایی

مرجع تغذیه و مکمل | دانش نامه مکمل | رژیم غذایی و تعذیه

مرجع مربیگری

آموزش مربیگری از مبتدی تا حرفه ای

راهنمایی‌ها | آسیب شناسی | روانشناسی

رشته‌های ورزشی

آشنایی و تحلیل رشته های مختلف ورزشی

بادی بیلدینگ | کراس فیت

ماشین حساب‌های ورزشی

پیشرفته و کارامد با آنالیز آنی تست‌های ورزشی سجاد عارفی نیا

آزمونهای ورزشی | ماشین حساباپلیکیشن

چالش رکورد جایزه

بنچ مارک و ثبت رکورد با امکان درآمدزایی و جایزه

بنچ مارک | رکورد

موزیک ورزشی

موزیک های ورزشی استاندارد با قابلیت دانلود و پخش

Layer 1
Top
خیریه ورزشی دکتر آس

کمک به نیازمندان ورزشی