لوگو دکتر آس با سجاد عارفی نیا مرجع ورزش ایران، مبتکر بیزینس هوش مصنوعی خدمات ورزشی با ارائه برنامه تمرین تغذیه مکمل مربی باشگاه

" عنوان دکتر آس"

تائورین Taurine

" چکیده مقاله دکتر آس"

تائورین یک آمینو اسید حاوی گوگرد است که در سنتز پروتئین دخالتی ندارد اما برای عملکرد قلبی عروقی و رشد و عملکرد مغز، شبکیه و عضلات اسکلتی ضروری است.

نویسنده و محقق : سجاد عارفی نیا

مرجع ورزش ایران مرکز خدمات ورزشی ایران دکتر آس با سجاد عارفی نیا

فهرست مطالب

درآمدزایی در دکتر آس مرجع ورزش ایران سریعترین راه :

تائورین Taurine

" شرح دکتر آس"

تائورین Taurine با ۱۲ بیماری و پیامد مرتبط است. عضویت در دکتر آس رایگانه اما مطالب علمی زنجیره ای فقط برای اعضاس، جزئیات بیش از ۵۰۰۰۰ مطالعه.

تائورین چیست؟

تورین یک اسید آمینه بتا حاوی گوگرد غیر پروتئین زا (یعنی در هنگام ترجمه با پروتئین ها ترکیب نمی شود) است که در بدن وجود دارد و به ویژه در بافت های تحریک پذیر الکتریکی مانند قلب، شبکیه، مغز و ماهیچه های اسکلتی فراوان است (۲) مقدار کمی تورین در کبد از متابولیسم سیستئین (که خود از اسید آمینه ضروری متیونین مشتق شده است) تولید می شود. تورین را می‌توان مستقیماً از غذاهای خاصی مانند گوشت گاو، مرغ تیره‌گوشت و به‌وفور از صدف‌ها مانند گوش ماهی و صدف به دست آورد.(۳)(۴) تورین یک ماده مغذی ضروری مشروط در نظر گرفته می شود، به این معنی که ما می توانیم آن را در بدن خود تولید کنیم، اما در شرایط خاص ممکن است به اندازه کافی برای رفع تمام نیازهای عملکردی ما تولید نشود. از آنجایی که تورین می تواند در بدن تولید شود، احتمالاً بزرگسالان عادی نیازی به نگرانی در مورد علائم آشکار کمبود تورین ندارند.(۵) (در این مورد، انسان ها بر خلاف گربه ها و میمون ها هستند که با مصرف ناکافی تورین به رتینوپاتی و کاردیومیوپاتی مبتلا می شوند. (۶)(۷)(۸)(۹)(۱۰)(۱۱)) با این حال، سطوح پایین تورین پلاسما با شرایط مختلفی مانند بیماری قلبی عروقی و دیابت نوع ۲ مرتبط است.(۱۲)(۱۳)(۱۴) تورین مطابق با حضور همه جانبه اش در بدن، عملکردهای فیزیولوژیکی متنوعی دارد. این ماده به عنوان یک عامل محافظ سلول شناخته می شود و در تنظیم اسمزی، تعدیل عملکرد میتوکندری و استرس شبکه آندوپلاسمی، تثبیت غشای سلولی، ترکیب اسیدهای صفراوی، هموستاز کلسیم، متابولیسم انرژی، تعدیل عصبی و اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی نقش دارد (۱۵)(۱۶)(۲)

فواید اصلی تائورین چیست؟

علاقه به تورین در درجه اول از اثرات بالقوه سودمند آن بر عملکرد ورزشی و کاهش بالقوه عوامل خطر قلبی عروقی ناشی می شود.
تورین برای اولین بار برای درمان بیماران نارسایی قلبی استفاده شد و توانایی بهبود علائم را نشان داد - همانطور که با بهبود برون ده قلبی و حجم سکته مغزی مشهود است - که تحقیقاتی را برای تعیین اینکه آیا اثرات محافظتی قلبی دیگر را برانگیخته است تحریک کرد.(۱۷) در حالی که برخی شواهد از استفاده از تورین در درمان نارسایی قلبی حمایت می‌کنند،(۱۸) مطالعات کمی در این زمینه وجود دارد (۱۹) و آزمایش‌های کنترل‌شده تصادفی‌سازی شده با کیفیت بالا برای تأیید مزایای بالقوه مورد نیاز است. شواهد جدیدتر نشان می دهد که تورین به طور متوسط فشار خون را کاهش می دهد و به نظر می رسد در افراد مبتلا به پیش فشار خون یا فشار خون بالا موثرتر باشد.(۲۰)(۲۱)(۱) تورین همچنین ممکن است سطح کلسترول تام و تری گلیسیرید را کاهش دهد(۲۱) تورین جزء رایج نوشیدنی های انرژی زا است که نشان داده شده است که جنبه های مختلف عملکرد بدنی (مانند عملکرد ورزش استقامتی، ارتفاع پرش عمودی) را بهبود می بخشد.(۲۲) با این حال، نوشیدنی های انرژی زا نیز حاوی کافئین، در میان سایر مواد تشکیل دهنده هستند، بنابراین مشخص نیست که چه مقدار از مزایای آنها را می توان به تورین نسبت داد. از آنجا که سطح تورین در نوع I (آهسته انقباض) نسبت به فیبرهای عضلانی نوع II (سریع انقباض) بسیار بالاتر است، اکثر مطالعات بررسی کرده اند که آیا مکمل تائورین عملکرد ورزش استقامتی را بهبود می بخشد.(۲۳) به نظر می رسد تائورین تأثیر مثبت کمی بر زمان خستگی در افراد سالم آموزش ندیده و افراد مسن مبتلا به نارسایی قلبی دارد.(۲۴) در مقابل، تورین به نظر نمی رسد برای عملکرد آزمایش زمانی مفید باشد. تحقیقات در مورد اینکه آیا تورین قدرت و قدرت عضلانی را بهبود می بخشد محدود و بی نتیجه است، (۲۵) و تأثیر تورین بر کاهش علائم درد عضلانی با تأخیر و تسریع بهبودی پس از ورزش مبهم است و به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.(۲۶)(۲۷)(۲۹)

معایب اصلی تائورین چیست؟

عوارض جانبی جدی با مکمل تائورین گزارش نشده است.(۳۰) بالاترین دوز مورد استفاده در آزمایش انسانی ۱۰ گرم در روز به مدت ۶ ماه و طولانی ترین آزمایش انسانی ۱۲ ماه بود و از دوز ۰.۵-۱.۵ گرم در روز استفاده شد. بر اساس شواهد موجود، پیشنهاد می شود که ۳ گرم در روز را می توان به طور نامحدود بدون خطر عوارض جانبی مصرف کرد.(۳۰)

تائورین چگونه کار می کند؟

تصور می‌شود که بیشتر فواید تورین از نقش آن به عنوان یک عامل محافظ سلولی ناشی می‌شود: حجم سلولی، هموستاز کلسیم را تنظیم می‌کند و غشاهای سلولی را تثبیت می‌کند و همچنین اثرات آنتی‌اکسیدانی را اعمال می‌کند. مکانیسم اولیه که توسط آن تورین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند نامشخص است.
تورین ممکن است این توانایی را داشته باشد که مستقیماً رادیکال‌های آزاد را از بین ببرد، (۳۱) اما به احتمال زیاد تورین با تنظیم آنزیم‌های آنتی اکسیدانی و مهار تولید گونه‌های اکسیژن فعال میتوکندریایی عمل می‌کند.(۱۶)(۳۲)(۳۳) تورین ممکن است با کاهش استرس اکسیداتیو و چند مکانیسم دیگر، اثرات محافظتی قلبی را ایجاد کند.
می‌تواند چربی‌های خون را با اتصال به اسیدهای صفراوی و تسهیل تجزیه و دفع کلسترول اصلاح کند.(۳۲)(۲۱) علاوه بر این، با افزایش اتساع عروق (به عنوان مثال، با شل کردن عروق خونی)، فشار خون را کاهش می دهد، که منجر به افزایش جریان خون می شود.(۲۰)(۳۴) تورین همچنین ممکن است با کاهش تولید آنژیوتانسین II، یک تنگ کننده قوی عروق، فشار خون را کاهش دهد.(۳۵) انقباض عضلانی با آزاد شدن کلسیم از شبکه سارکوپلاسمی ایجاد می شود. تورین ممکن است با افزایش توانایی ذخیره کلسیم شبکه سارکوپلاسمی و همچنین افزایش حساسیت پروتئین های مولد نیرو (یعنی اکتین و میوزین) به کلسیم، عملکرد فیزیکی را بهبود بخشد و در نتیجه نیروی عضلانی را افزایش دهد.(۳۶)(۳۷) تورین با اشاره ویژه به ورزش استقامتی ممکن است با افزایش استفاده از چربی برای سوخت و کاهش سهم گلیکوژن و همچنین بهبود عملکرد میتوکندری به عملکرد کمک کند.

تائورین به چه چیز دیگری معروف است؟

توجه داشته باشید که تورین به نام های زیر نیز شناخته می شود: ۲-آمینو اتان سولفونیک اسید، ال-تورین. تورین را نباید با موارد زیر اشتباه گرفت: تاکرین

اطلاعات دوز مصرف تائورین

برای همه اهداف، طیف وسیعی از ۱ تا ۶ گرم در روز در مطالعات استفاده شده است. رایج ترین پروتکل کاهش فشار خون ۱.۵ گرم در روز است که به سه دوز ۰.۵ گرم تقسیم می شود(۱). برای عملکرد ورزشی، مصرف تائورین ۶۰ تا ۱۲۰ دقیقه قبل از ورزش برای حداکثر فراهمی زیستی توصیه می شود. علاوه بر این، شایان ذکر است که مصرف مزمن تورین برای به دست آوردن مزایای عملکرد مورد نیاز نیست. مطالعاتی که از تائورین برای بهبود ریکاوری استفاده کردند، شرکت کنندگان چندین روز قبل و بعد از ورزش مکمل مصرف کردند.

رفرنسهای مقاله تائورین Taurine

 1. ^Mark Waldron, Stephen David Patterson, Jamie Tallent, Owen JeffriesThe Effects of Oral Taurine on Resting Blood Pressure in Humans: a Meta-AnalysisCurr Hypertens Rep.(2018 Jul 13)
 2. ^Lambert IH, Kristensen DM, Holm JB, Mortensen OHPhysiological role of taurine–from organism to organelle.Acta Physiol (Oxf).(2015-Jan)
 3. ^Oktawia P Wójcik, Karen L Koenig, Anne Zeleniuch-Jacquotte, Max Costa, Yu ChenThe potential protective effects of taurine on coronary heart diseaseAtherosclerosis.(2010 Jan)
 4. ^S A Laidlaw, M Grosvenor, J D KoppleThe taurine content of common foodstuffsJPEN J Parenter Enteral Nutr.(Mar-Apr 1990)
 5. ^Lourenço R, Camilo METaurine: a conditionally essential amino acid in humans? An overview in health and disease.Nutr Hosp.(2002)
 6. ^Sturman JADietary taurine and feline reproduction and development.J Nutr.(1991-Nov)
 7. ^Pion PD, Kittleson MD, Rogers QR, Morris JGMyocardial failure in cats associated with low plasma taurine: a reversible cardiomyopathy.Science.(1987-Aug-14)
 8. ^Schmidt SY, Berson EL, Hayes KCRetinal degeneration in cats fed casein. I. Taurine deficiencyInvest Ophthalmol.(1976 Jan)
 9. ^Hayes KC, Carey RE, Schmidt SYRetinal degeneration associated with taurine deficiency in the catScience.(1975 May 30)
 10. ^Sturman JA, Wen GY, Wisniewski HM, Neuringer MDRetinal degeneration in primates raised on a synthetic human infant formulaInt J Dev Neurosci.(1984)
 11. ^Imaki H, Jacobson SG, Kemp CM, Knighton RW, Neuringer M, Sturman JRetinal morphology and visual pigment levels in 6- and 12-month-old rhesus monkeys fed a taurine-free human infant formulaJ Neurosci Res.(1993 Oct 15)
 12. ^Yukio Yamori, Takashi Taguchi, Atsumi Hamada, Kazuhiro Kunimasa, Hideki Mori, Mari MoriTaurine in health and diseases: consistent evidence from experimental and epidemiological studiesJ Biomed Sci.(2010 Aug 24)
 13. ^Miki Sagara, Shigeru Murakami, Shunsaku Mizushima, Longjian Liu, Mari Mori, Katsumi Ikeda, Yasuo Nara, Yukio YamoriTaurine in 24-h Urine Samples Is Inversely Related to Cardiovascular Risks of Middle Aged Subjects in 50 Populations of the WorldAdv Exp Med Biol.(2015)
 14. ^Takashi Ito, Stephen W Schaffer, Junichi AzumaThe potential usefulness of taurine on diabetes mellitus and its complicationsAmino Acids.(2012 May)
 15. ^R J HuxtablePhysiological actions of taurinePhysiol Rev.(1992 Jan)
 16. ^Ulrike Seidel, Patricia Huebbe, Gerald RimbachTaurine: A Regulator of Cellular Redox Homeostasis and Skeletal Muscle FunctionMol Nutr Food Res.(2019 Aug)
 17. ^Takashi Ito, Stephen Schaffer, Junichi AzumaThe effect of taurine on chronic heart failure: actions of taurine against catecholamine and angiotensin IIAmino Acids.(2014 Jan)
 18. ^Averin EUse of taurine during rehabilitation after cardiac surgery.Adv Exp Med Biol.(2015)
 19. ^McGurk KA, Kasapi M, Ware JSEffect of taurine administration on symptoms, severity, or clinical outcome of dilated cardiomyopathy and heart failure in humans: a systematic review.Wellcome Open Res.(2022)
 20. ^Sun Q, Wang B, Li Y, Sun F, Li P, Xia W, Zhou X, Li Q, Wang X, Chen J, Zeng X, Zhao Z, He H, Liu D, Zhu ZTaurine Supplementation Lowers Blood Pressure and Improves Vascular Function in Prehypertension: Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled StudyHypertension.(2016 Mar)
 21. ^Lin Guan, Peng MiaoThe effects of taurine supplementation on obesity, blood pressure and lipid profile: A meta-analysis of randomized controlled trialsEur J Pharmacol.(2020 Oct 15)
 22. ^Souza DB, Del Coso J, Casonatto J, Polito MDAcute effects of caffeine-containing energy drinks on physical performance: a systematic review and meta-analysisEur J Nutr.(2017 Feb)
 23. ^Svend Høime Hansen, Mogens Larsen Andersen, Claus Cornett, Robert Gradinaru, Niels GrunnetA role for taurine in mitochondrial functionJ Biomed Sci.(2010 Aug 24)
 24. ^Waldron M, Patterson SD, Tallent J, Jeffries OThe Effects of an Oral Taurine Dose and Supplementation Period on Endurance Exercise Performance in Humans: A Meta-AnalysisSports Med.(2018 May)
 25. ^Chen Q, Li Z, Pinho RA, Gupta RC, Ugbolue UC, Thirupathi A, Gu YThe Dose Response of Taurine on Aerobic and Strength Exercises: A Systematic Review.Front Physiol.(2021)
 26. ^Ra SG, Akazawa N, Choi Y, Matsubara T, Oikawa S, Kumagai H, Tanahashi K, Ohmori H, Maeda STaurine supplementation reduces eccentric exercise-induced delayed onset muscle soreness in young men.Adv Exp Med Biol.(2015)
 27. ^da Silva LA, Tromm CB, Bom KF, Mariano I, Pozzi B, da Rosa GL, Tuon T, da Luz G, Vuolo F, Petronilho F, Cassiano W, De Souza CT, Pinho RAEffects of taurine supplementation following eccentric exercise in young adultsAppl Physiol Nutr Metab.(2014 Jan)
 28. ^Ra SG, Miyazaki T, Ishikura K, Nagayama H, Suzuki T, Maeda S, Ito M, Matsuzaki Y, Ohmori HAdditional effects of taurine on the benefits of BCAA intake for the delayed-onset muscle soreness and muscle damage induced by high-intensity eccentric exerciseAdv Exp Med Biol.(2013)
 29. ^Song-Gyu Ra, Teruo Miyazaki, Keisuke Ishikura, Hisashi Nagayama, Shoichi Komine, Yoshio Nakata, Seiji Maeda, Yasushi Matsuzaki, Hajime OhmoriCombined effect of branched-chain amino acids and taurine supplementation on delayed onset muscle soreness and muscle damage in high-intensity eccentric exerciseJ Int Soc Sports Nutr.(2013 Nov 6)
 30. ^Andrew Shao, John N HathcockRisk assessment for the amino acids taurine, L-glutamine and L-arginineRegul Toxicol Pharmacol.(2008 Apr)
 31. ^Max W S Oliveira, Juliane B Minotto, Marcos R de Oliveira, Alfeu Zanotto-Filho, Guilherme A Behr, Ricardo F Rocha, José C F Moreira, Fábio KlamtScavenging and antioxidant potential of physiological taurine concentrations against different reactive oxygen/nitrogen speciesPharmacol Rep.(Jan-Feb 2010)
 32. ^Stella Baliou, Maria Adamaki, Petros Ioannou, Aglaia Pappa, Mihalis I Panayiotidis, Demetrios A Spandidos, Ioannis Christodoulou, Anthony M Kyriakopoulos, Vassilis ZoumpourlisProtective role of taurine against oxidative stress (Review)Mol Med Rep.(2021 Aug)
 33. ^Jong CJ, Azuma J, Schaffer SMechanism underlying the antioxidant activity of taurine: prevention of mitochondrial oxidant production.Amino Acids.(2012-Jun)
 34. ^Kemal Gokhan Ulusoy, Erkan Kaya, Kubilay Karabacak, Melik Seyrek, İbrahim Duvan, Vedat Yildirim, Oguzhan YildizTaurine relaxes human radial artery through potassium channel opening actionKorean J Physiol Pharmacol.(2017 Nov)
 35. ^Tawar Qaradakhi, Laura Kate Gadanec, Kristen Renee McSweeney, Jemma Rose Abraham, Vasso Apostolopoulos, Anthony ZulliThe Anti-Inflammatory Effect of Taurine on Cardiovascular DiseaseNutrients.(2020 Sep 17)
 36. ^Jennifer A Kurtz, Trisha A VanDusseldorp, J Andrew Doyle, Jeffrey S OtisTaurine in sports and exerciseJ Int Soc Sports Nutr.(2021 May 26)
 37. ^T L Dutka, C R Lamboley, R M Murphy, G D LambAcute effects of taurine on sarcoplasmic reticulum Ca2+ accumulation and contractility in human type I and type II skeletal muscle fibersJ Appl Physiol (1985).(2014 Oct 1)

تائورین Taurine

ویتامین سی Vitamin C

اولین ستاره از چپ مرسی

" دسته های این مقاله"

" تگ های این مقاله"

" نظرات در دکتر آس "

از نگاه خودت و با علم و تجربه خودت مقاله رو با نظر و تحلیل کامل کن ...

تائورین Taurine

نظر شما برای دکتر آس مهم است ..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سجاد عارفی نیا
سجاد عارفی نیا insta: sajad.arefinia

نظر شما برای دکتر آس مهم هست، با من سجاد عارفی نیا در رشد ورزش علمی و عملی کشورمان ایران سهیم باش. به تمام نظرات خودم پاسخ میدم. خودت رو در مقاله ثبت کن! بعد از ثبت نظر توسط شما، بهترین نظر و تحلیل تکمیل کننده در هر مقاله انتخاب خواهد شد، و تصویر و نام شما مانند همین قسمت در مقاله به عنوان همکار قرار داده می شود.

ثبت دیدگاه شما برای دکتر آس مهم است

بررسی و پاسخ توسط سجاد عارفی نیا

در دکتر آس کسب و کار ورزشی رو رشد بده: برند ثبت کن، آگهی بذار، رویداد معرفی کن، برنامه بفروش و ...

more insights

" مقالات مرتبط و تازه دکتر آس "

هدف دکتر آس در بخش مقالات ارائه خاصترین مطالب آموزشی برای رشد علمی و عملی علاقمندان به ورزش است.

ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب مصرف کالری برپی
ماشین حساب مصرف کالری برپی

مرجع تمرین و حرکت

دانش نامه تمرین و حرکات ورزشی با آنالیز و آموزش

تمرینات با وزنه | تمرینات بدون وزنه | مرجع تمرینات

مرجع برنامه‌های تمرینی

تجویز و آموزش برنامه نویسی رشته‌های ورزشی برای اهداف مختلف

انتخاب دوره برنامه | مرجع برنامه تمرین | نمونه برنامه‌ها | الگوها و سیستمها

مرجع تغذیه مکمل رژیم

کاملترین مرجع مکمل و تغذیه به زبان فارسی با آموزش برنامه‌های غذایی

مرجع تغذیه و مکمل | دانش نامه مکمل | رژیم غذایی و تعذیه

مرجع مربیگری

آموزش مربیگری از مبتدی تا حرفه ای

راهنمایی‌ها | آسیب شناسی | روانشناسی

رشته‌های ورزشی

آشنایی و تحلیل رشته های مختلف ورزشی

بادی بیلدینگ | کراس فیت

ماشین حساب‌های ورزشی

پیشرفته و کارامد با آنالیز آنی تست‌های ورزشی سجاد عارفی نیا

آزمونهای ورزشی | ماشین حساباپلیکیشن

چالش رکورد جایزه

بنچ مارک و ثبت رکورد با امکان درآمدزایی و جایزه

بنچ مارک | رکورد

موزیک ورزشی

موزیک های ورزشی استاندارد با قابلیت دانلود و پخش

Layer 1
Top
خیریه ورزشی دکتر آس

کمک به نیازمندان ورزشی