لوگو دکتر آس با سجاد عارفی نیا مرجع ورزش ایران، مبتکر بیزینس هوش مصنوعی خدمات ورزشی با ارائه برنامه تمرین تغذیه مکمل مربی باشگاه

" عنوان دکتر آس"

زینک Zinc

" چکیده مقاله دکتر آس"

زینک یا روی یک ماده معدنی ضروری است که برای عملکرد صدها آنزیم حیاتی است. در نتیجه، نقش های زیادی از جمله در آنزیم های آنتی اکسیدانی، عملکرد مغز و سیستم ایمنی ایفا می کند. زینک بیشتر برای کاهش طول مدت عفونت های تنفسی و سرماخوردگی مصرف می شود.

نویسنده و محقق : سجاد عارفی نیا

مرجع ورزش ایران مرکز خدمات ورزشی ایران دکتر آس با سجاد عارفی نیا

فهرست مطالب

درآمدزایی در دکتر آس مرجع ورزش ایران سریعترین راه :

زینک Zinc

" شرح دکتر آس"

زینک یا روی با ۴۹ بیماری و پیامد مرتبط است. عضویت در دکتر آس رایگانه اما مطالب علمی زنجیره ای فقط برای اعضاس، جزئیات بیش از ۵۰۰۰۰ مطالعه.

روی یا زینک Zinc چیست؟

زینک یک ماده معدنی ضروری است و نقش‌های بیولوژیکی زیادی دارد زیرا جزء عملکردی بیش از ۳۰۰ آنزیم است که برای کاتالیز کردن واکنش‌های شیمیایی به زینک متکی هستند. روی همچنین در ساختار پروتئین های مهم شرکت می کند و در تنظیم بیان ژن نقش دارد.[۱][۲]

روی از رژیم غذایی به دست می آید. صدف‌ها نسبت به هر غذای دیگری حاوی روی هستند، اگرچه گوشت قرمز (مانند گوشت گاو، خوک) و مرغ اکثریت روی را در رژیم غذایی آمریکایی تامین می‌کنند. دیگر منابع خوب روی حبوبات، آجیل و محصولات لبنی هستند.[۳] در برخی از کشورها، آرد مورد استفاده در غلات با روی غنی شده است.[۴]

علائم و نشانه های کمبود روی چیست؟

به دلیل نقش گسترده روی در چندین عملکرد بدن، علائم کمبود روی می‌تواند در چندین اندام – ماهیچه‌ها، پوست و استخوان‌ها – و سیستم‌های اندام – سیستم ایمنی، گوارش، تولید مثل و سیستم عصبی مرکزی ظاهر شود.[۲] اسهال یکی از علائم شایع کمبود روی در نوزادان است، در حالی که رشد ضعیف و عفونت‌های مکرر علائم شایع‌تر در کودکان هستند. کمبود روی همچنین می تواند باعث کاهش اشتها و تغییر حس چشایی و بویایی شود.[۴۰][۳۸] با این حال، این علائم مختص کمبود روی نیستند و می توانند ناشی از شرایط دیگر باشند. بنابراین، فردی که به کمبود روی مشکوک است باید برای آزمایشات بیشتر با پزشک مشورت کند.

کمبود روی چقدر شایع است؟

در سال ۲۰۱۲، تخمین شیوع جهانی دریافت ناکافی روی در تمام سنین – نسبت جمعیتی که در معرض خطر بالای کمبود روی هستند – تقریباً ۱۷٪ بود.[۳۹] با این حال، شیوع تخمین زده شده به طور گسترده ای در بین کشورها متفاوت است و در کشورهای با درآمد بالا به حدود ۸ درصد و در مناطق با درآمد پایین و متوسط بسیار بیشتر می رسد (به عنوان مثال، تقریباً ۲۶ درصد در جنوب صحرای آفریقا و ۳۰ درصد در جنوب آسیا). [۳۹] کار اخیر منتشر شده در سال ۲۰۲۰ این برآوردهای شیوع بالای کمبود روی را در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط تأیید کرد.[۴۱]

نکته مهم این است که شیوع تخمینی کمبود روی در کودکان کمتر از ۵ سال نیز بالا است (بیشتر از ۲۰٪) هم در کشورهای پردرآمد [۴۲] و هم درآمد پایین/درآمد متوسط.[۴۱]

ZMA چیست؟

ZMA مکملی است که از روی مونومتیونین آسپارتات، منیزیم آسپارتات و ویتامین B6 تشکیل شده است.[۴۳] اولین مطالعه برای ارزیابی اثر مکمل با ZMA در انسان توسط سازنده این مکمل انجام شد و نشان داد که ZMA باعث افزایش سطح تستوسترون و افزایش قدرت و قدرت عضلانی در ورزشکاران می شود.[۴۴] با این حال، مطالعات بعدی توسط گروه‌های مستقل از آن یافته‌های اولیه پشتیبانی نمی‌کند.[۴۵][۴۶]

مزایای اصلی روی چیست؟

فواید بالقوه مکمل زینک تا حد زیادی به وضعیت زینک فرد بستگی دارد. بنابراین، اگر سطح زینک در حال حاضر کافی باشد و فرد دچار کمبود زینک نباشد، بعید است که مکمل زینک فایده ای داشته باشد.[۵] یکی از استثناهای این قانون ممکن است عفونت های دستگاه تنفسی و سرماخوردگی باشد، شرایطی که نشان داده شده است مکمل زینک باعث کاهش مدت زمان بیماری می شود.[۶][۷][۸] در کودکان، زینک ممکن است به پیشگیری از ذات الریه کمک کند.[۹][۱۰] با این حال، مطالعات با کیفیت بالا برای تقویت بیشتر شواهد در این زمینه مورد نیاز است.

نشان داده شده است که مکمل روی باعث بهبود علائم افسردگی [۱۱][۱۲] و نشانگرهای کنترل قند خون و چربی خون، به ویژه در افراد مبتلا به بیماری مزمن می شود.[۱۳][۱۴][۱۵] مکمل روی همچنین ممکن است آکنه شدید را بهبود بخشد، اما آزمایشات با کیفیت بالاتر برای تقویت شواهد فعلی مورد نیاز است.[۱۶][۱۷]

معایب اصلی روی چیست؟

در کوتاه مدت، مصرف روی بیش از حد مجاز توصیه شده (۴۰ میلی گرم در روز) [۱] می تواند منجر به علائم گوارشی شود (مانند درد شکمی، تهوع، استفراغ، اسهال).[۱][۱۸] در درازمدت، مصرف بیش از حد روی با کمبود مس و کمبود آهن و همچنین سرکوب سیستم ایمنی مرتبط است.[۱۹][۲۰][۲۱] همچنین، استفاده از روی داخل بینی باعث کاهش بویایی در برخی افراد گزارش شده است.[۲۲]

زینک چگونه کار می کند؟

به نظر می رسد مزایای بالقوه حاصل از مکمل روی حداقل تا حدی به خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی روی مربوط می شود.[۲][۲۳][۲۴][۲۵]

دریافت کافی روی در رژیم غذایی برای رشد و تکامل مناسب در دوران بارداری و در دوران نوزادی، کودکی و بزرگسالی ضروری است.[۲][۲۶] علاوه بر این، روی برای رشد طبیعی، فعالیت و عملکرد سلول‌های ایمنی ذاتی و تطبیقی لازم است؛ [۱۹] [۲۷] عملکرد مناسب سلول‌های بتا پانکراس و جذب گلوکز؛ [۲۸] و اسپرم‌زایی و فیزیولوژی طبیعی اسپرم (به عنوان مثال، تحرک اسپرم).[۲۹]

در مغز، یون‌های روی گیرنده‌های N-methyl-D-aspartate (NMDA) را مهار می‌کنند، [۳۰] که با افسردگی مرتبط است، زیرا این وضعیت با افزایش انتقال عصبی گلوتاماترژیک (که گیرنده‌های NMDA به آن کمک می‌کنند) مشخص می‌شود.[۳۱] روی همچنین ممکن است با افزایش سطوح فاکتور نوروتروفیک مشتق شده از مغز به افسردگی کمک کند.[۳۲][۳۳]

اطلاعات دوز مصرف زینک (روی)
سلب مسئولیت پزشکی

مکمل های روی در دوزهای خود از ۵ تا ۱۰ میلی گرم (میلی گرم) تا ۲۵ تا ۴۵ میلی گرم و گاهی اوقات بالاتر متفاوت است. دوزهای پایین‌تر معمولاً به‌عنوان یک پیشگیرانه روزانه استفاده می‌شوند، در حالی که دوزهای در محدوده بالاتر معمولاً برای درمان بیماری‌های مزمن و کمبود روی استفاده می‌شوند.

مکمل‌های روی حاوی اشکال مختلف روی هستند. هر یک از این اشکال حاوی مقادیر مختلفی از عنصر روی است که به وزن مولکول روی به خودی خود اشاره دارد، به عنوان مثال:

 • استات روی تقریباً ۳۶ درصد وزنی روی دارد. بنابراین، ۱۴۰ میلی گرم روی استات حاوی ۵۰ میلی گرم زینک است.
 • پیکولینات روی تقریباً ۲۱ درصد وزنی روی دارد. بنابراین، ۲۳۷ میلی گرم روی پیکولینات حاوی ۵۰ میلی گرم زینک است.
 • سیترات روی تقریباً ۱۱٪ روی وزن دارد. بنابراین، ۴۳۹ میلی گرم سیترات روی حاوی ۵۰ میلی گرم زینک است.
 • محتوای سولفات روی بستگی به این دارد که از کدام شکل استفاده شود اشکال بی آب، مونوهیدرات و هپتاهیدرات سولفات روی به ترتیب ۴۱، ۳۶ و ۲۳ درصد روی وزنی هستند. بنابراین، ۱۲۳ میلی گرم سولفات روی بی آب، ۱۳۷ میلی گرم مونوهیدرات سولفات روی و ۲۲۰ میلی گرم هپتا هیدرات سولفات روی هر کدام حاوی ۵۰ میلی گرم زینک هستند.
 • زینک گلوکونات تقریباً ۱۴ درصد روی وزن دارد. بنابراین، ۳۴۸ میلی گرم گلوکونات روی حاوی ۵۰ میلی گرم زینک است.
 • زینک مونومتیونین تقریباً ۳۱ درصد روی وزن دارد. بنابراین، ۱۶۳ میلی گرم زینک منومتیونین حاوی ۵۰ میلی گرم زینک است.

این می تواند گیج کننده باشد، اما اغلب برچسب های محصولات روی، وزن عنصری روی را که هر دوز ارائه می دهد، نشان می دهد. به عنوان مثال، اگر روی برچسب زینک (به عنوان پیکولینات) ۵۰ میلی گرم نوشته شده باشد، به این معنی است که هر دوز ۵۰ میلی گرم زینک را فراهم می کند.

آیا مصرف مکمل روی باعث بهبود سلامت اسپرم یا باروری می شود؟

مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که کمبود روی با تستوسترون پایین، با عملکرد غیر طبیعی بیضه و ناباروری مرتبط است.(۴۷)(۴۸)(۴۹) برخی از مطالعات انسانی مشاهدات مشابهی را گزارش کرده‌اند، (۵۰)(۵۱)(۵۲)(۵۳)، اما به دلیل فقدان کارآزمایی‌های بالینی، نتیجه‌گیری در مورد تأثیر مکمل روی بر سلامت اسپرم یا باروری در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.(۵۴) (۵۵)(۵۳)(۵۶)

آیا مصرف مکمل روی به افراد مبتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) کمک می کند؟

کمبود روی در افراد مبتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) شایع است (۵۷) (۵۸) و با پیشرفت بیماری مرتبط است.(۵۹) بر این اساس، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مصرف مکمل روی ممکن است نارسایی ایمنی را به تاخیر بیندازد و بروز عفونت‌های فرصت‌طلب را در شرکت‌کنندگان مبتلا به کمبود روی و HIV کاهش دهد.(۶۰)(۶۱)(۶۲)

آیا ZMA باعث خواب های عجیب می شود؟

این امکان وجود دارد که ZMA بتواند رویاهای عجیب و غریب ایجاد کند، و حکایات این را تأیید می کنند. با این حال، از آنجایی که این به طور مستقیم مورد بررسی قرار نگرفته است، بهترین «اثبات» که می توان ارائه داد ضعیف است.

آیا مصرف بیش از حد روی باعث کمبود آهن می شود؟

در بزرگسالان، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که وقتی روی و آهن به طور همزمان مصرف می‌شوند، روی می‌تواند جذب روده‌ای آهن یا ادغام آهن در گلبول‌های قرمز خون را کاهش دهد، به ویژه زمانی که روی در مقادیر بالاتر مصرف شود.(۲۰)(۶۳)(۲۰) ۶۴) در زنان مبتلا به کمبود آهن و در نوزادان، برخی شواهد نیز نشان می‌دهند که مکمل روی می‌تواند فریتین پلاسما (یک نشانگر زیستی برای ذخایر آهن بدن که برای تشخیص کمبود آهن استفاده می‌شود) را کاهش دهد.(۶۵)(۶۶)

رفرنسهای مقاله زینک Zinc یا روی

 1. ^Institute of Medicine (US) Panel on MicronutrientsDietary Reference Intakes for Vitamin A, Vitamin K, Arsenic, Boron, Chromium, Copper, Iodine, Iron, Manganese, Molybdenum, Nickel, Silicon, Vanadium, and Zinc
 2. ^Vallee BL, Falchuk KHThe biochemical basis of zinc physiology.Physiol Rev.(1993-Jan)
 3. ^FoodData Central Search ResultsU.S. Department of Agriculture, Agricultural Research Service.(2023)
 4. ^Brown KH, Hambidge KM, Ranum P,Zinc fortification of cereal flours: current recommendations and research needs.Food Nutr Bull.(2010-Mar)
 5. ^Seet RC, Lee CY, Lim EC, Quek AM, Huang H, Huang SH, Looi WF, Long LH, Halliwell BOral zinc supplementation does not improve oxidative stress or vascular function in patients with type 2 diabetes with normal zinc levelsAtherosclerosis.(2011 Nov)
 6. ^Jennifer Hunter, Susan Arentz, Joshua Goldenberg, Guoyan Yang, Jennifer Beardsley, Stephen P Myers, Dominik Mertz, Stephen LeederZinc for the prevention or treatment of acute viral respiratory tract infections in adults: a rapid systematic review and meta-analysis of randomised controlled trialsBMJ Open.(2021 Nov 2)
 7. ^Min Xian Wang, Shwe Sin Win, Junxiong PangZinc Supplementation Reduces Common Cold Duration among Healthy Adults: A Systematic Review of Randomized Controlled Trials with Micronutrients SupplementationAm J Trop Med Hyg.(2020 Jul)
 8. ^Harri HemiläZinc lozenges may shorten the duration of colds: a systematic reviewOpen Respir Med J.(2011)
 9. ^Wang L, Song YEfficacy of zinc given as an adjunct to the treatment of severe pneumonia: A meta-analysis of randomized, double-blind and placebo-controlled trials.Clin Respir J.(2018-Mar)
 10. ^Lassi ZS, Moin A, Bhutta ZAZinc supplementation for the prevention of pneumonia in children aged 2 months to 59 months.Cochrane Database Syst Rev.(2016-Dec-04)
 11. ^Somaye Yosaee, Cain C T Clark, Zahra Keshtkaran, Mahkameh Ashourpour, Parisa Keshani, Sepideh SoltaniZinc in depression: From development to treatment: A comparative/ dose response meta-analysis of observational studies and randomized controlled trialsGen Hosp Psychiatry.(Jan-Feb 2022)
 12. ^Sawada T, Yokoi KEffect of zinc supplementation on mood states in young women: a pilot studyEur J Clin Nutr.(2010 Mar)
 13. ^Laura M Pompano, Erick BoyEffects of Dose and Duration of Zinc Interventions on Risk Factors for Type 2 Diabetes and Cardiovascular Disease: A Systematic Review and Meta-AnalysisAdv Nutr.(2020 Jul 28)
 14. ^Kelishadi R, Hashemipour M, Adeli K, Tavakoli N, Movahedian-Attar A, Shapouri J, Poursafa P, Rouzbahani AEffect of zinc supplementation on markers of insulin resistance, oxidative stress, and inflammation among prepubescent children with metabolic syndromeMetab Syndr Relat Disord.(2010 Dec)
 15. ^Hashemipour M, Kelishadi R, Shapouri J, Sarrafzadegan N, Amini M, Tavakoli N, Movahedian-Attar A, Mirmoghtadaee P, Poursafa PEffect of zinc supplementation on insulin resistance and components of the metabolic syndrome in prepubertal obese childrenHormones (Athens).(2009 Oct-Dec)
 16. ^Brittany E Yee, Phillip Richards, Jennifer Y Sui, Amanda Fleming MarschSerum zinc levels and efficacy of zinc treatment in acne vulgaris: A systematic review and meta-analysisDermatol Ther.(2020 Aug 29)
 17. ^Liu H, Yu H, Xia J, Liu L, Liu GJ, Sang H, Peinemann FTopical azelaic acid, salicylic acid, nicotinamide, sulphur, zinc and fruit acid (alpha-hydroxy acid) for acne.Cochrane Database Syst Rev.(2020-May-01)
 18. ^Singh M, Das RRZinc for the common coldCochrane Database Syst Rev.(2011 Feb 16)
 19. ^Dorota Skrajnowska, Barbara Bobrowska-KorczakRole of Zinc in Immune System and Anti-Cancer Defense MechanismsNutrients.(2019 Sep 22)
 20. ^Bjørklund G, Aaseth J, Skalny AV, Suliburska J, Skalnaya MG, Nikonorov AA, Tinkov AAInteractions of iron with manganese, zinc, chromium, and selenium as related to prophylaxis and treatment of iron deficiency.J Trace Elem Med Biol.(2017-May)
 21. ^Chandra RKExcessive intake of zinc impairs immune responsesJAMA.(1984 Sep 21)
 22. ^Terence M Davidson, Wendy M SmithThe Bradford Hill criteria and zinc-induced anosmia: a causality analysisArch Otolaryngol Head Neck Surg.(2010 Jul)
 23. ^Prasad ASZinc in human health: effect of zinc on immune cells.Mol Med.(2008)
 24. ^Ananda S PrasadClinical, immunological, anti-inflammatory and antioxidant roles of zincExp Gerontol.(2008 May)
 25. ^Bao B, Prasad AS, Beck FW, Fitzgerald JT, Snell D, Bao GW, Singh T, Cardozo LJZinc decreases C-reactive protein, lipid peroxidation, and inflammatory cytokines in elderly subjects: a potential implication of zinc as an atheroprotective agentAm J Clin Nutr.(2010 Jun)
 26. ^Recommended Dietary Allowances: 10th Edition
 27. ^Maria Maares, Hajo HaaseZinc and immunity: An essential interrelationArch Biochem Biophys.(2016 Dec 1)
 28. ^Anatoly V Skalny, Michael Aschner, Alexey A TinkovZincAdv Food Nutr Res.(2021)
 29. ^Kinga Skoracka, Piotr Eder, Liliana Łykowska-Szuber, Agnieszka Dobrowolska, Iwona Krela-KaźmierczakDiet and Nutritional Factors in Male (In)fertility-Underestimated FactorsJ Clin Med.(2020 May 9)
 30. ^Stacy A Amico-Ruvio, Swetha E Murthy, Thomas P Smith, Gabriela K PopescuZinc effects on NMDA receptor gating kineticsBiophys J.(2011 Apr 20)
 31. ^Adejoke Yetunde Onaolapo, Olakunle James OnaolapoGlutamate and depression: Reflecting a deepening knowledge of the gut and brain effects of a ubiquitous moleculeWorld J Psychiatry.(2021 Jul 19)
 32. ^Jafari F, Amani R, Tarrahi MJEffect of Zinc Supplementation on Physical and Psychological Symptoms, Biomarkers of Inflammation, Oxidative Stress, and Brain-Derived Neurotrophic Factor in Young Women with Premenstrual Syndrome: a Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled TrialBiol Trace Elem Res.(2019 Jun 2)
 33. ^Solati Z, Jazayeri S, Tehrani-Doost M, Mahmoodianfard S, Gohari MRZinc monotherapy increases serum brain-derived neurotrophic factor (BDNF) levels and decreases depressive symptoms in overweight or obese subjects: A double-blind, randomized, placebo-controlled trialNutr Neurosci.(2014 Jan 7)
 34. ^Ebben M, Lequerica A, Spielman AEffects of pyridoxine on dreaming: a preliminary studyPercept Mot Skills.(2002 Feb)
 35. ^De Souza MC, Walker AF, Robinson PA, Bolland KA synergistic effect of a daily supplement for 1 month of 200 mg magnesium plus 50 mg vitamin B6 for the relief of anxiety-related premenstrual symptoms: a randomized, double-blind, crossover studyJ Womens Health Gend Based Med.(2000 Mar)
 36. ^Hambidge MHuman zinc deficiency.J Nutr.(2000-May)
 37. ^Nazanin Roohani, Richard Hurrell, Roya Kelishadi, Rainer SchulinZinc and its importance for human health: An integrative reviewJ Res Med Sci.(2013 Feb)
 38. ^Maxfield L, Shukla S, Crane JSZinc DeficiencyStatPearls.(2022-11)
 39. ^K Ryan Wessells, Kenneth H BrownEstimating the global prevalence of zinc deficiency: results based on zinc availability in national food supplies and the prevalence of stuntingPLoS One.(2012)
 40. ^Shay NF, Mangian HFNeurobiology of zinc-influenced eating behavior.J Nutr.(2000-May)
 41. ^Gupta S, Brazier AKM, Lowe NMZinc deficiency in low- and middle-income countries: prevalence and approaches for mitigation.J Hum Nutr Diet.(2020-Oct)
 42. ^Vreugdenhil M, Akkermans MD, van der Merwe LF, van Elburg RM, van Goudoever JB, Brus FPrevalence of Zinc Deficiency in Healthy 1-3-Year-Old Children from Three Western European Countries.Nutrients.(2021-Oct-22)
 43. ^Kerksick CM, Wilborn CD, Roberts MD, Smith-Ryan A, Kleiner SM, Jäger R, Collins R, Cooke M, Davis JN, Galvan E, Greenwood M, Lowery LM, Wildman R, Antonio J, Kreider RBISSN exercise & sports nutrition review update: research & recommendationsJ Int Soc Sports Nutr.(2018 Aug 1)
 44. ^Brilla et alEffects of a Novel Zinc-Magnesium Formulation on Hormones and StrengthJournal of Exercise Physiology.(2020)
 45. ^Wilborn CD, Kerksick CM, Campbell BI, Taylor LW, Marcello BM, Rasmussen CJ, Greenwood MC, Almada A, Kreider RBEffects of Zinc Magnesium Aspartate (ZMA) Supplementation on Training Adaptations and Markers of Anabolism and CatabolismJ Int Soc Sports Nutr.(2004 Dec 31)
 46. ^Koehler K, Parr MK, Geyer H, Mester J, Schänzer WSerum testosterone and urinary excretion of steroid hormone metabolites after administration of a high-dose zinc supplementEur J Clin Nutr.(2009 Jan)
 47. ^Yamaguchi S, Miura C, Kikuchi K, Celino FT, Agusa T, Tanabe S, Miura TZinc is an essential trace element for spermatogenesis.Proc Natl Acad Sci U S A.(2009-Jun-30)
 48. ^Croxford TP, McCormick NH, Kelleher SLModerate zinc deficiency reduces testicular Zip6 and Zip10 abundance and impairs spermatogenesis in mice.J Nutr.(2011-Mar)
 49. ^Merrells KJ, Blewett H, Jamieson JA, Taylor CG, Suh MRelationship between abnormal sperm morphology induced by dietary zinc deficiency and lipid composition in testes of growing rats.Br J Nutr.(2009-Jul)
 50. ^Te L, Liu J, Ma J, Wang SCorrelation between serum zinc and testosterone: A systematic review.J Trace Elem Med Biol.(2023-Mar)
 51. ^C D Hunt, P E Johnson, J Herbel, L K MullenEffects of dietary zinc depletion on seminal volume and zinc loss, serum testosterone concentrations, and sperm morphology in young menAm J Clin Nutr.(1992 Jul)
 52. ^A Taravati, F TohidiAssociation between seminal plasma zinc level and asthenozoospermia: a meta-analysis studyAndrologia.(2016 Aug)
 53. ^Jiang Zhao, Xingyou Dong, Xiaoyan Hu, Zhou Long, Liang Wang, Qian Liu, Bishao Sun, Qingqing Wang, Qingjian Wu, Longkun LiZinc levels in seminal plasma and their correlation with male infertility: A systematic review and meta-analysisSci Rep.(2016 Mar 2)
 54. ^Netter A, Hartoma R, Nahoul KEffect of zinc administration on plasma testosterone, dihydrotestosterone, and sperm countArch Androl.(1981 Aug)
 55. ^Prasad AS, Mantzoros CS, Beck FW, Hess JW, Brewer GJZinc status and serum testosterone levels of healthy adultsNutrition.(1996 May)
 56. ^Shahid MN, Khan TM, Neoh CF, Lean QY, Bukhsh A, Karuppannan MEffectiveness of Pharmacological Intervention Among Men with Infertility: A Systematic Review and Network Meta-Analysis.Front Pharmacol.(2021)
 57. ^Clara Y Jones, Alice M Tang, Janet E Forrester, Jinyong Huang, Kristy M Hendricks, Tamsin A Knox, Donna Spiegelman, Richard D Semba, Margo N WoodsMicronutrient levels and HIV disease status in HIV-infected patients on highly active antiretroviral therapy in the Nutrition for Healthy Living cohortJ Acquir Immune Defic Syndr.(2006 Dec 1)
 58. ^Baum MK, Campa A, Lai S, Lai H, Page JBZinc status in human immunodeficiency virus type 1 infection and illicit drug use.Clin Infect Dis.(2003)
 59. ^N M Graham, D Sorensen, N Odaka, R Brookmeyer, D Chan, W C Willett, J S Morris, A J SaahRelationship of serum copper and zinc levels to HIV-1 seropositivity and progression to AIDSJ Acquir Immune Defic Syndr (1988).(1991)
 60. ^Baum MK, Lai S, Sales S, Page JB, Campa ARandomized, controlled clinical trial of zinc supplementation to prevent immunological failure in HIV-infected adults.Clin Infect Dis.(2010-Jun-15)
 61. ^Mocchegiani E, Veccia S, Ancarani F, Scalise G, Fabris NBenefit of oral zinc supplementation as an adjunct to zidovudine (AZT) therapy against opportunistic infections in AIDS.Int J Immunopharmacol.(1995-Sep)
 62. ^Zeng L, Zhang LEfficacy and safety of zinc supplementation for adults, children and pregnant women with HIV infection: systematic review.Trop Med Int Health.(2011-Dec)
 63. ^Olivares M, Pizarro F, Ruz MZinc inhibits nonheme iron bioavailability in humansBiol Trace Elem Res.(2007 Summer)
 64. ^Olivares M, Pizarro F, Ruz MNew insights about iron bioavailability inhibition by zincNutrition.(2007 Apr)
 65. ^Marena Ceballos-Rasgado, Nicola M Lowe, Simonette Mallard, Andrew Clegg, Victoria H Moran, Catherine Harris, Jason Montez, Maria XipsitiAdverse Effects of Excessive Zinc Intake in Infants and Children Aged 0-3 Years: A Systematic Review and Meta-AnalysisAdv Nutr.(2022 Dec 22)
 66. ^Donangelo CM, Woodhouse LR, King SM, Viteri FE, King JCSupplemental zinc lowers measures of iron status in young women with low iron reservesJ Nutr.(2002 Jul)
 67. ^Rossander-Hultén L, Brune M, Sandström B, Lönnerdal B, Hallberg LCompetitive inhibition of iron absorption by manganese and zinc in humans.Am J Clin Nutr.(1991-Jul)
 68. ^Olivares M, Wiedeman A, Bolívar L, López de Romaña D, Pizarro FEffect of increasing concentrations of zinc on the absorption of iron from iron-fortified milkBiol Trace Elem Res.(2012 Dec)
 69. ^Olivares M, Pizarro F, Ruz M, de Romaña DLAcute inhibition of iron bioavailability by zinc: studies in humansBiometals.(2012 Aug)
 70. ^Palsa Kondaiah, Puneeta Singh Yaduvanshi, Paul A Sharp, Raghu PullakhandamIron and Zinc Homeostasis and Interactions: Does Enteric Zinc Excretion Cross-Talk with Intestinal Iron Absorption?Nutrients.(2019 Aug 13)
 71. ^Fischer Walker C, Kordas K, Stoltzfus RJ, Black REInteractive effects of iron and zinc on biochemical and functional outcomes in supplementation trials.Am J Clin Nutr.(2005-Jul)
 72. ^Travison TG, Morley JE, Araujo AB, O’Donnell AB, McKinlay JBThe relationship between libido and testosterone levels in aging menJ Clin Endocrinol Metab.(2006 Jul)
 73. ^Chrysohoou C, Panagiotakos D, Pitsavos C, Siasos G, Oikonomou E, Varlas J, Patialiakas A, Lazaros G, Psaltopoulou T, Zaromitidou M, Kourkouti P, Tousoulis D, Stefanadis CLow total testosterone levels are associated with the metabolic syndrome in elderly men: the role of body weight, lipids, insulin resistance, and inflammation; the Ikaria studyRev Diabet Stud.(2013 Spring)
 74. ^Westley CJ, Amdur RL, Irwig MSHigh Rates of Depression and Depressive Symptoms among Men Referred for Borderline Testosterone LevelsJ Sex Med.(2015 Aug)
 75. ^Giltay EJ, Enter D, Zitman FG, Penninx BW, van Pelt J, Spinhoven P, Roelofs KSalivary testosterone: associations with depression, anxiety disorders, and antidepressant use in a large cohort studyJ Psychosom Res.(2012 Mar)
 76. ^Feldman HA, Longcope C, Derby CA, Johannes CB, Araujo AB, Coviello AD, Bremner WJ, McKinlay JBAge trends in the level of serum testosterone and other hormones in middle-aged men: longitudinal results from the Massachusetts male aging studyJ Clin Endocrinol Metab.(2002 Feb)
 77. ^Wu FC, Tajar A, Pye SR, Silman AJ, Finn JD, O’Neill TW, Bartfai G, Casanueva F, Forti G, Giwercman A, Huhtaniemi IT, Kula K, Punab M, Boonen S, Vanderschueren D, European Male Aging Study GroupHypothalamic-pituitary-testicular axis disruptions in older men are differentially linked to age and modifiable risk factors: the European Male Aging StudyJ Clin Endocrinol Metab.(2008 Jul)
 78. ^Handelsman DJ, Yeap B, Flicker L, Martin S, Wittert GA, Ly LPAge-specific population centiles for androgen status in menEur J Endocrinol.(2015 Dec)
 79. ^Cote KA, McCormick CM, Geniole SN, Renn RP, MacAulay SDSleep deprivation lowers reactive aggression and testosterone in menBiol Psychol.(2013 Feb)
 80. ^Leproult R, Van Cauter EEffect of 1 week of sleep restriction on testosterone levels in young healthy menJAMA.(2011 Jun 1)
 81. ^Penev PDAssociation between sleep and morning testosterone levels in older menSleep.(2007 Apr)
 82. ^González-Santos MR, Gajá-Rodríguez OV, Alonso-Uriarte R, Sojo-Aranda I, Cortés-Gallegos VSleep deprivation and adaptive hormonal responses of healthy menArch Androl.(1989)
 83. ^Cortés-Gallegos V, Castañeda G, Alonso R, Sojo I, Carranco A, Cervantes C, Parra ASleep deprivation reduces circulating androgens in healthy menArch Androl.(1983 Mar)
 84. ^Nedeltcheva AV, Kilkus JM, Imperial J, Schoeller DA, Penev PDInsufficient sleep undermines dietary efforts to reduce adiposityAnn Intern Med.(2010 Oct 5)
 85. ^O’Leary CB, Hackney ACAcute and chronic effects of resistance exercise on the testosterone and cortisol responses in obese males: a systematic reviewPhysiol Res.(2014)
 86. ^Kraemer WJ, Ratamess NAHormonal responses and adaptations to resistance exercise and trainingSports Med.(2005)
 87. ^Daly W, Seegers CA, Rubin DA, Dobridge JD, Hackney ACRelationship between stress hormones and testosterone with prolonged endurance exerciseEur J Appl Physiol.(2005 Jan)
 88. ^Hackney AC, Aggon EChronic Low Testosterone Levels in Endurance Trained Men: The Exercise- Hypogonadal Male ConditionJ Biochem Physiol.(2018)
 89. ^Grossmann MLow testosterone in men with type 2 diabetes: significance and treatmentJ Clin Endocrinol Metab.(2011 Aug)
 90. ^Tajar A, Forti G, O’Neill TW, Lee DM, Silman AJ, Finn JD, Bartfai G, Boonen S, Casanueva FF, Giwercman A, Han TS, Kula K, Labrie F, Lean ME, Pendleton N, Punab M, Vanderschueren D, Huhtaniemi IT, Wu FC, EMAS GroupCharacteristics of secondary, primary, and compensated hypogonadism in aging men: evidence from the European Male Ageing StudyJ Clin Endocrinol Metab.(2010 Apr)
 91. ^Hall SA, Esche GR, Araujo AB, Travison TG, Clark RV, Williams RE, McKinlay JBCorrelates of low testosterone and symptomatic androgen deficiency in a population-based sampleJ Clin Endocrinol Metab.(2008 Oct)
 92. ^Grossmann M, Matsumoto AMA Perspective on Middle-Aged and Older Men With Functional Hypogonadism: Focus on Holistic ManagementJ Clin Endocrinol Metab.(2017 Mar 1)
 93. ^Corona G, Rastrelli G, Monami M, Saad F, Luconi M, Lucchese M, Facchiano E, Sforza A, Forti G, Mannucci E, Maggi MBody weight loss reverts obesity-associated hypogonadotropic hypogonadism: a systematic review and meta-analysisEur J Endocrinol.(2013 May 2)
 94. ^Camacho EM, Huhtaniemi IT, O’Neill TW, Finn JD, Pye SR, Lee DM, Tajar A, Bartfai G, Boonen S, Casanueva FF, Forti G, Giwercman A, Han TS, Kula K, Keevil B, Lean ME, Pendleton N, Punab M, Vanderschueren D, Wu FC, EMAS GroupAge-associated changes in hypothalamic-pituitary-testicular function in middle-aged and older men are modified by weight change and lifestyle factors: longitudinal results from the European Male Ageing StudyEur J Endocrinol.(2013 Feb 20)
 95. ^Pilz S, Frisch S, Koertke H, Kuhn J, Dreier J, Obermayer-Pietsch B, Wehr E, Zittermann AEffect of vitamin D supplementation on testosterone levels in menHorm Metab Res.(2011 Mar)
 96. ^Wehr E, Pilz S, Boehm BO, März W, Obermayer-Pietsch BAssociation of vitamin D status with serum androgen levels in menClin Endocrinol (Oxf).(2010 Aug)
 97. ^Institute of Medicine (US) Committee to Review Dietary Reference Intakes for Vitamin D and Calcium, A Catharine Ross, Christine L Taylor, Ann L Yaktine, Heather B Del ValleDietary Reference Intakes for Calcium and Vitamin D
 98. ^Heaney R, Garland C, Baggerly C, French C, Gorham ELetter to Veugelers, P.J. and Ekwaru, J.P., A statistical error in the estimation of the recommended dietary allowance for vitamin D. Nutrients 2014, 6, 4472-4475; doi:10.3390/nu6104472Nutrients.(2015 Mar 10)
 99. ^Veugelers PJ, Ekwaru JPA statistical error in the estimation of the recommended dietary allowance for vitamin DNutrients.(2014 Oct 20)
 100. ^Chang CS, Choi JB, Kim HJ, Park SBCorrelation between serum testosterone level and concentrations of copper and zinc in hair tissueBiol Trace Elem Res.(2011 Dec)
 101. ^Tang YM, Wang DG, Li J, Li XH, Wang Q, Liu N, Liu WT, Li YXRelationships between micronutrient losses in sweat and blood pressure among heat-exposed steelworkersInd Health.(2016 Jun 10)
 102. ^Valentiner-Branth P, Shrestha PS, Chandyo RK, Mathisen M, Basnet S, Bhandari N, Adhikari RK, Sommerfelt H, Strand TAA randomized controlled trial of the effect of zinc as adjuvant therapy in children 2-35 mo of age with severe or nonsevere pneumonia in Bhaktapur, NepalAm J Clin Nutr.(2010 Jun)
 103. ^Willis MS, Monaghan SA, Miller ML, McKenna RW, Perkins WD, Levinson BS, Bhushan V, Kroft SHZinc-induced copper deficiency: a report of three cases initially recognized on bone marrow examinationAm J Clin Pathol.(2005 Jan)
 104. ^Afrin LBFatal copper deficiency from excessive use of zinc-based denture adhesiveAm J Med Sci.(2010 Aug)
 105. ^Maggio M, De Vita F, Lauretani F, Nouvenne A, Meschi T, Ticinesi A, Dominguez LJ, Barbagallo M, Dall’aglio E, Ceda GPThe Interplay between Magnesium and Testosterone in Modulating Physical Function in MenInt J Endocrinol.(2014)
 106. ^Uwitonze AM, Razzaque MSRole of Magnesium in Vitamin D Activation and FunctionJ Am Osteopath Assoc.(2018 Mar 1)
 107. ^Costello RB, Moser-Veillon PBA review of magnesium intake in the elderly. A cause for concern?Magnes Res.(1992 Mar)
 108. ^Nielsen FH, Lukaski HCUpdate on the relationship between magnesium and exerciseMagnes Res.(2006 Sep)
 109. ^Institute of Medicine (US) Committee on Military Nutrition Research; Marriott BM, editor. Washington (DC)Nutritional Needs in Hot Environments, “Influence of Exercise and Heat on Magnesium Metabolism”National Academies Press (US).(1993)
 110. ^Consolazio CF, Matoush LO, Nelson RA, Harding RS, Canham JEExcretion of sodium, potassium, magnesium and iron in human sweat and the relation of each to balance and requirementsJ Nutr.(1963 Apr)
 111. ^Institute of Medicine (US) Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference IntakesDietary Reference Intakes for Calcium, Phosphorus, Magnesium, Vitamin D, and Fluoride
 112. ^Yoshimura Y, Fujisaki K, Yamamoto T, Shinohara YPharmacokinetic Studies of Orally Administered Magnesium Oxide in RatsYakugaku Zasshi.(2017 May 1)
 113. ^Firoz M, Graber MBioavailability of US commercial magnesium preparationsMagnes Res.(2001 Dec)
 114. ^Gonzales-Arimborgo C, Yupanqui I, Montero E, Alarcón-Yaquetto DE, Zevallos-Concha A, Caballero L, Gasco M, Zhao J, Khan IA, Gonzales GFAcceptability, Safety, and Efficacy of Oral Administration of Extracts of Black or Red Maca (Lepidium meyenii) in Adult Human Subjects: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled StudyPharmaceuticals (Basel).(2016 Aug 18)
 115. ^Zenico T, Cicero AF, Valmorri L, Mercuriali M, Bercovich ESubjective effects of Lepidium meyenii (Maca) extract on well-being and sexual performances in patients with mild erectile dysfunction: a randomised, double-blind clinical trialAndrologia.(2009 Apr)
 116. ^Gonzales GF, Córdova A, Vega K, Chung A, Villena A, Góñez C, Castillo SEffect of Lepidium meyenii (MACA) on sexual desire and its absent relationship with serum testosterone levels in adult healthy menAndrologia.(2002 Dec)
 117. ^Dording CM, Schettler PJ, Dalton ED, Parkin SR, Walker RS, Fehling KB, Fava M, Mischoulon DA double-blind placebo-controlled trial of maca root as treatment for antidepressant-induced sexual dysfunction in womenEvid Based Complement Alternat Med.(2015)
 118. ^G. D’Aniello, S. Ronsini, T. Notari, N. Grieco, V. Infante, N. D’Angel, F. Mascia, M. Fiore, G. Fisher and A. D’AnielloD-asparate, a key element for the improvement of sperm qualityAdvances in Sexual Medicine.(2012 Oct)
 119. ^Topo E, Soricelli A, D’Aniello A, Ronsini S, D’Aniello GThe role and molecular mechanism of D-aspartic acid in the release and synthesis of LH and testosterone in humans and ratsReprod Biol Endocrinol.(2009 Oct 27)
 120. ^Melville GW, Siegler JC, Marshall PWThree and six grams supplementation of d-aspartic acid in resistance trained menJ Int Soc Sports Nutr.(2015 Apr 1)
 121. ^Willoughby DS, Leutholtz BD-aspartic acid supplementation combined with 28 days of heavy resistance training has no effect on body composition, muscle strength, and serum hormones associated with the hypothalamo-pituitary-gonadal axis in resistance-trained menNutr Res.(2013 Oct)

مکمل زینک روی Zinc

ویتامین سی Vitamin C

4 اولین ستاره از چپ مرسی

" دسته های این مقاله"

" تگ های این مقاله"

" نظرات در دکتر آس "

از نگاه خودت و با علم و تجربه خودت مقاله رو با نظر و تحلیل کامل کن ...

زینک Zinc

نظر شما برای دکتر آس مهم است ..

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سجاد عارفی نیا
سجاد عارفی نیا insta: sajad.arefinia

نظر شما برای دکتر آس مهم هست، با من سجاد عارفی نیا در رشد ورزش علمی و عملی کشورمان ایران سهیم باش. به تمام نظرات خودم پاسخ میدم. خودت رو در مقاله ثبت کن! بعد از ثبت نظر توسط شما، بهترین نظر و تحلیل تکمیل کننده در هر مقاله انتخاب خواهد شد، و تصویر و نام شما مانند همین قسمت در مقاله به عنوان همکار قرار داده می شود.

ثبت دیدگاه شما برای دکتر آس مهم است

بررسی و پاسخ توسط سجاد عارفی نیا

در دکتر آس کسب و کار ورزشی رو رشد بده: برند ثبت کن، آگهی بذار، رویداد معرفی کن، برنامه بفروش و ...

more insights

" مقالات مرتبط و تازه دکتر آس "

هدف دکتر آس در بخش مقالات ارائه خاصترین مطالب آموزشی برای رشد علمی و عملی علاقمندان به ورزش است.

ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب هدف
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب ضربان قلب
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب آستانه بی هوازی
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی الپتیکال
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی دویدن
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی تردمیل
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پیاده روی
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی پله
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی شنا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب کالری سوزی سونا
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب افزایش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب کاهش وزن
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب MET برای ۳۹ فعالیت ورزشی
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب حداکثر اکسیژن مصرفی دونده VO2 Max Runners
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب یک تکرار بیشینه
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری طناب زدن
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب کالری پیاده روی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب زون چربی سوزی
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب بروس پروتکل METs
ماشین حساب مصرف کالری برپی
ماشین حساب مصرف کالری برپی

مرجع تمرین و حرکت

دانش نامه تمرین و حرکات ورزشی با آنالیز و آموزش

تمرینات با وزنه | تمرینات بدون وزنه | مرجع تمرینات

مرجع برنامه‌های تمرینی

تجویز و آموزش برنامه نویسی رشته‌های ورزشی برای اهداف مختلف

انتخاب دوره برنامه | مرجع برنامه تمرین | نمونه برنامه‌ها | الگوها و سیستمها

مرجع تغذیه مکمل رژیم

کاملترین مرجع مکمل و تغذیه به زبان فارسی با آموزش برنامه‌های غذایی

مرجع تغذیه و مکمل | دانش نامه مکمل | رژیم غذایی و تعذیه

مرجع مربیگری

آموزش مربیگری از مبتدی تا حرفه ای

راهنمایی‌ها | آسیب شناسی | روانشناسی

رشته‌های ورزشی

آشنایی و تحلیل رشته های مختلف ورزشی

بادی بیلدینگ | کراس فیت

ماشین حساب‌های ورزشی

پیشرفته و کارامد با آنالیز آنی تست‌های ورزشی سجاد عارفی نیا

آزمونهای ورزشی | ماشین حساباپلیکیشن

چالش رکورد جایزه

بنچ مارک و ثبت رکورد با امکان درآمدزایی و جایزه

بنچ مارک | رکورد

موزیک ورزشی

موزیک های ورزشی استاندارد با قابلیت دانلود و پخش

Layer 1
Top
خیریه ورزشی دکتر آس

کمک به نیازمندان ورزشی